Výpredajom akcií sa začína nový týždeň v ktorom budú dominovať piatkové výsledky z trhu práce v USA.
Výpredajom akcií sa začína nový týždeň v ktorom budú dominovať piatkové výsledky z trhu práce v USA.
Absolútna správa:
Index S&P 500 klesol približne o 1 %, zatiaľ čo Nasdaq 100 v dôsledku výpredaja megaspoločností na čele so spoločnosťou Nvidia a Meta Platforms kleslol približne o 3 %. Dvojročné výnosy v USA vzrástli o deväť bázických bodov na 4,63 %. Dolár vzrástol. Bitcoin dosiahol najvyššiu hodnotu 41 000 USD. Vysoké ohodnotenie indexov po prudkom raste v poslednom mesiaci vytvára v očiach investorov strach. Avšak ak je história nejakým vodítkom, december pravdepodobne neprinesie veľký výpredaj. Od roku 1950 je to tretí najlepší mesiac v roku pre index S&P 500 s priemerným rastom 1,4 %. Po tom, ako sa vymanil z predchádzajúcich 23 korekcií od druhej svetovej vojny, S&P 500 vzrástol v priemere o 9,8 % počas 127 kalendárnych dní. Mark Zuckerberg predáva akcie spoločnosti Meta Platforms prvýkrát po dvoch rokoch po tom, čo sa gigant sociálnych médií rýchlo zotavil z búrlivého roku 2022. Spoločnosť Hawaiian Holdings Inc. súhlasila s prevzatím spoločnosťou Alaska Air Group za 1,9 miliardy dolárov v hotovosti a dlhu, v snahe o konsolidáciu leteckého priemyslu v USA. Spoločnosť Spotify Technology znižuje počet svojich zamestnancov o 17 % v rámci agresívneho znižovania počtu zamestnancov v tomto roku s cieľom znížiť náklady a zvýšiť ziskovosť spoločnosti. Spoločnosť Roche Holding súhlasila, že zaplatí až 3,1 mld. za akvizíciu spoločnosti Carmot Therapeutics, ktorá vyvíja nový typ liekov na zníženie hmotnosti.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Maloobchodné tržby v Austrálii v októbri medzimesačne klesli o 0,2 %, po 0,9 % náraste v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o prvý pokles maloobchodných predajov od júna, keďže spotrebitelia čakali na výpredajové akcie v rámci Čierneho piatku.
EU: Prebytok obchodnej bilancie Nemecka sa v októbri zvýšil na 17,8 mld. EUR, čím prekonal očakávania trhu vo výške 17,1 mld. EUR a vzrástol z 16,7 mld. EUR v predchádzajúcom mesiaci, a to v dôsledku výraznejšieho poklesu dovozu v porovnaní s vývozom. Nákupy sa znížili o 1,2 % na 108,6 mld. eur, čím dosiahli najnižšiu hodnotu od novembra 2021 a nedosiahli očakávaný nárast o 0,8 %. Dovoz z EÚ klesol o 2,8 %, zatiaľ čo dovoz z krajín mimo EÚ sa zvýšil o 0,8 %, najmä z USA (2,2 %) a Ruska (6,6 %). Dovoz z Číny však klesol o 2,4 % a dovoz zo Spojeného kráľovstva zaznamenal výrazný pokles o 15,1 %. Vývoz medzitým klesol o 0,2 % na 126,4 mld. eur, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od marca 2022, na rozdiel od očakávaného nárastu o 1,1 %. Vývoz do EÚ sa znížil o 2,7 %, zatiaľ čo vývoz do tretích krajín vzrástol, najmä do USA (5,7 %), Číny (1,5 %) a Spojeného kráľovstva (5,6 %). Vývoz z Ruska však klesol o 5,0 %. Ročná miera inflácie vo Švajčiarsku sa v novembri spomalila na 1,4 % v porovnaní s očakávaniami trhu a októbrovou hodnotou 1,7 %. Ide o najnižšiu mieru inflácie od októbra 2021.
USA: Továrenské objednávky v USA sa v októbri medzimesačne prepadli o 3,6 % po septembrovom náraste o 2,3 %, a boli horšie, ako trhové prognózy, ktoré predpokladali pokles o 2,8 %. Ide o najväčší pokles od apríla 2020, čo je znakom toho, že priemyselný sektor trpí vysokými úrokovými sadzbami a infláciou. Bez započítania dopravy sa továrenské objednávky znížili o 1,2 % a bez obrany sa objednávky prepadli o 4,2 %.
Prečítané: 559x
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.