21. januára 2025 sa trhy po významných politických udalostiach v USA dostali do pohybu, pričom investori zareagovali na nové výkonné príkazy prezidenta Donalda Trumpa. Očakávania spojené s obchodnou politikou a reguláciami ovplyvnili nielen akciové indexy v Amerike, ale aj burzy v Ázii a Európe, kde sa prejavili rozdielne makroekonomické trendy.
Absolútna správa
Po predĺženom víkende v Spojených štátoch, keď počas pondelkového voľna prebehla inaugurácia prezidenta Donalda Trumpa, došlo k nárastu akciových indexov. Benchmark S&P 500 sa pri otvorení Wall Street začal obchodovať o 0,29 % vyššie v porovnaní s jeho poslednou zatváracou hodnotou. Rovnakým trendom sa ubrali aj Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average, ktoré si pripísali 0,53 % a 0,09 %. Vzápätí sa hlavnou témou medzi investormi stali Trumpove výkonné príkazy, medzi ktorými neboli nové obchodné clá, aj keď staronový prezident naznačil možnosť uvalenia 25 % obchodných poplatkov na Mexiko a Kanadu. Okrem toho v oblasti imigrácie podpísal príkaz na ukončenie automatického udelenia občianstva, čo bude pravdepodobne čeliť právnym výzvam, a zároveň vyňal USA z Parížskej klimatickej dohody. V oblasti krypto-aktív zaznamenal Trumpov memecoin pokles po predošlom výraznom náraste, hoci Bitcoin a iné virtuálne meny pokračovali v raste, podporené očakávaniami o uvoľnení regulácií. Do úzadia sa však nedostáva ani výsledková sezóna, keďže počas utorka majú svoje zisky oznámiť spoločnosti ako Netflix, 3M a Charles Schwab, čo by mohlo ovplyvniť ďalší vývoj akcií. Pred otvorením obchodného dňa na amerických burzách sa vo zvyšku sveta ešte uskutočnilo niekoľko pohybov, pričom ázijské akcie rástli. Hoci USA momentálne neuložila clá na Čínu, Donald Trump avizoval možnosť ich zavedenia v budúcnosti, čo vyvoláva neistotu na trhoch. Šanghajský index CSI 300 sa mierne zvýšil o 0,08 %, kým hongkonský Hang Seng sa posilnil o 0,91 %. S nárastom o 0,32 % sa predstavili aj japonský index Nikkei 225, pred očakávaným zasadnutím Bank of Japan, ktorá by mohla zvýšiť úrokové sadzby. Zisky európskych akcií zas boli počas dňa tlmené, pričom nemecký DAX o 15:20 SEČ evidoval zisk 0,07 %, zatiaľ čo britský FTSE 100 sa zvýšil o 0,06 %. Rovnako aj celoeurópsky Stoxx 600 rástol, a to o 0,18 %. Medzi jednotlivými spoločnosťami však poklesli akcie dánskej energetickej firmy Orsted o 15 % po zverejnení znehodnotenia jej amerických projektov veterných turbín. Na druhú stranu Close Brothers Group plc, banková skupina z veľkej Británie, dosahovala zisk 21 %.
Makroekonomické údaje a správy
USA: V utorok došlo k poklesu výnosov amerických štátnych pokladničných dlhopisov, keď investori reagovali na návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu a množstvo nových výkonných príkazov, ktoré podpísal po svojom zvolení za prezidenta. 10-ročný výnos sa dostal na 4,587 % a 2-ročný výnos na 4,27 %. Po svojej inaugurácii Trump podpísal viac než 40 výkonných nariadení, vrátane diskusií o clách na Mexiko, Kanadu a Čínu. Na radar sa ďalej dostávajú aj prichádzajúce údaje o bývaní a nezamestnanosti, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj na trhoch.
Ázia: V Ázii sa v decembri zaznamenali rôzne makroekonomické trendy. Inflácia v Južnej Kórei vzrástla na 5-mesačné maximum po tom, čo medziročne stúpla o 1,7 %. Taktiež sa zvýšili ceny priemyselných výrobkov o 1,2 % a ceny dreva o 2,9 %. Na Taiwane sa exportné objednávky výrazne zrýchlili, keď v decembri vzrástli o 20,8 %, najmä v oblasti elektronických produktov, čo naznačuje pozitívny trend v zahraničnom obchode. Naopak, inflácia v Hongkongu zostala stabilná na úrovni 1,4 %. Hlavný nárast zaznamenali náklady na energiu a dopravu, hoci ceny odevov klesli. Očakáva sa, že inflácia v Hongkongu bude v krátkodobom horizonte mierna, s obmedzenými vonkajšími cenovými tlaky.
Európa: V Európe sa makroekonomické ukazovatele naďalej vyznačujú rozmanitosťou trendov. V Spojenom kráľovstve miera nezamestnanosti v treťom štvrťroku 2025 vzrástla na 4,4 %, keďže rast miezd zostal silný, no počet voľných pracovných miest klesol už 30. mesiac po sebe, čo môže urýchliť znižovanie úrokových sadzieb. V Nemecku sa ekonomická dôvera v januári zhoršila, v dôsledku čoho ekonomika pokračuje v recesii. Rovnako aj rastúce inflačné tlaky znižujú pozitívne výhľady, pričom indikátor ZEW klesol na 10,3 bodov. Naopak, v eurozóne ekonomická dôvera vzrástla. Predaj nových áut v Európe sa zvýšil o 5,1 % v decembri, najmä vďaka silnému rastu v Španielsku, zatiaľ čo v Nemecku a Taliansku klesol. Batériové elektromobily zaznamenali pokles, ale predaj plug-in hybridov a benzínových áut pokračoval v predaji, čo naznačuje určitú stabilitu na automobilovom trhu.