Dňa 24. apríla 2025 finančné trhy po celom svete čelili rôznym výzvam, od obchodného napätia po očakávané výsledky významných firiem. Investori sa zamerali na politické vyhlásenia a makroekonomické údaje, ktoré mohli by ovplyvniť vývoj akciových indexov.
Absolútna správa
Na začiatku štvrtkového obchodovania americké akcie mierne klesli, keď investori reagovali na možnosť zmiernenia colnej politiky Bieleho domu. Predtým však indexy, vrátane S&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average, vzrástli, podporené vyhláseniami prezidenta Donalda Trumpa o ochote zmierniť medzinárodné napätie a jeho ubezpečením, že neplánuje zasahovať do nezávislosti Federálneho rezervného systému. Prezident USA zároveň opätovne vyjadril záujem o „férovú“ dohodu s Čínou, pričom vyjadril potrebu znížiť clá, aby umožnil pokračovanie rokovaní, čo naznačuje možný posun v obchodnej politike. Investičná verejnosť sa okrem zahraničných vzťahov sústredila na prichádzajúce výsledky významných spoločností ako Google, ktorý čelí otázkam o návratnosti investícií do umelej inteligencie a o tom, ako sa vysporiada s rastúcimi regulačnými výzvami. Okrem toho, americké letecké spoločnosti, ako Southwest a Alaska Air, znížili svoje výhľady kvôli ekonomickej neistote a tarifám, ktoré môžu ovplyvniť dopyt po cestovaní. Na opačnej strane sveta, v ázijsko-pacifickom regióne, sa štvrtkové obchodovanie skončilo s nejednoznačným výsledkom. Japonské indexy Nikkei 225 a Topix zaznamenali nárast o 0,49 % a 0,32 %, zatiaľ čo austrálsky S&P/ASX 200 sa zvýšil o 0,60 %. Naopak, juhokórejský Kospi a hongkonský Hang Seng klesli o 0,13 % a 0,74 %. Benchmark CSI 300 z pevninskej Číny zostal takmer bez zmeny. Na európskom kontinente sa zas spracovávali negatívne číslach, keďže o 15:30 SEČ sa do záporných hodnôt dostali ako nemecký DAX (-0,30 %) a francúzsky CAC 40 (-0,33 %), tak aj britský FTSE 100 (-0,39 %). Medzitým sa v rozhovore pre Bloomberg Television vyjadril hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky, Philip Lane, že vylučuje možnosť recesie v eurozóne spôsobenej obchodným napätím. Uviedol, že ECB má flexibilitu prispôsobiť svoju menovú politiku aktuálnym ekonomickým podmienkam.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Výnosy amerických štátnych dlhopisov klesli popritom, ako investori zvažovali vývoj vzťahov medzi USA a Čínou či Trumpove vyhlásenie, že neplánuje odvolať šéfa Federálneho rezervného systému. 10-ročný výnos klesol na 4,323 % a 2-ročný na 3,813 %. Trhy reagovali na nádeje na zmiernenie napätia, aj keď Čína odmietla rozhovory o clách. Pozitívne údaje o objednávkach tovarov neovplyvnili trhy, ktoré ich považujú za krátkodobý faktor, neindikujúci ekonomickú obnovu.
Ázia: V marci zostala inflácia v Hongkongu stabilná na úrovni 1,4 %, zatiaľ čo rast cien bol tlmený poklesom cestovného a poplatkov za zájazdy, hoci ceny potravín rástli iba mierne a náklady na energie výrazne stúpli. V Japonsku vzrástli ceny obchodných služieb o 3,1 %, čo znamená spomalenie oproti februáru, ale na medzimesačnej báze sa tempo rastu zrýchlilo. Ďalej, v Južnej Kórei, HDP v prvom štvrťroku 2025 klesol o 0,2 %, čím sa poukázalo na ekonomické oslabenie spôsobené poklesom súkromnej spotreby, investícií a vývozu, Jedinými sektormi s rastom boli poľnohospodárstvo a dodávky energií.
Európa: V apríli sa ekonomická situácia v Európe líši, keďže podnikateľská dôvera v Nemecku síce mierne vzrástla, ale očakávania do budúcnosti zostávajú slabé, s varovaniami pred možným tretím rokom stagnácie. V Británii sa zlepšili výrobné objednávky, no exportné objednávky výrazne klesli, čo spolu s rastúcimi nákladmi a klesajúcou zamestnanosťou vytvára nepriaznivé podmienky pre podniky. V Česku klesla ekonomická dôvera na najnižšiu úroveň za osem mesiacov, pričom zhoršenie sentimentu postihlo najmä priemysel a obchod, aj keď stavebníctvo vykázalo mierny rast. Celkovo zostáva podnikateľská a spotrebiteľská dôvera v regióne oslabená, čo naznačuje pokračujúcu ekonomickú neistotu.