Po búrlivých týždňoch si trh mohol na chvíľu vydýchnuť, keď sa vyjadrenia amerického prezidenta voči vedeniu centrálnej banky aj Číne zmiernili. Investori tiež vyhodnocovali slová Elona Muska tráviť viac času biznisom, čím zatienil neuspokojivé hospodárske výsledky Tesly, ktorá v utorok po zatvorení trhu započala výsledkovú sezónu Veľkolepej sedmičky. Na vlne optimizmu sa zviezli trhy v Európe aj Ázii.
Absolútna správa
Pozitívna nálada investorov sa odrazila na výkone na burze, kde americké indexy otvorili obchodovanie v zelených číslach a predĺžili rast z predchádzajúceho dňa. Nasdaq v porovnaní so zatváracou cenou pridal 3,5 %, hodnota S&P 500 vzrástla o 2,5 % a o necelé 2 % vzrástol index Dow Jones. Náladu podporili najmä zmiernené vyjadrenia Donalda Trumpa na účet predsedu Federálneho rezervného systému, Jeromeho Powella, o ktorom sa navyše vyjadril, že ho nevyhodí. Zmena prišla po tom, čo Powella verejne kritizoval kvôli rozhodnutiam centrálnej banky čo sa týka úrokových sadzieb a volal po jeho odvolaní, čo vyvolalo obavy, že by Fed mohol stratiť štatút nezávislého úradu. Svoj názor zmiernil aj voči Číne, pričom povedal, že clá by sa mohli výrazne znížiť, keďže podľa ministra financií Scotta Bessenta je takáto obchodná vojna neudržateľná. Včera po zatvorení amerického trhu Tesla zverejnila svoje kvartálne výsledky, ktoré výrazne zaostali za očakávaniami, pričom zaznamenala prepad príjmov ako aj čistého zisku. Pozitívom bolo vyhlásenie jej generálneho riaditeľa Elona Muska, ktorý by mal od budúceho mesiaca skrátiť čas venovaný Trumpovi a politike a zamerať sa skôr na podnikanie. Dnes po zatvorení trhu zverejnia svoje výsledky napríklad IBM, Texas Instruments alebo Chipotle Mexican Grill. Farmaceutická firma Novavax získala žiadosť od Úradu pre potraviny a liečivá, aby predložila ďalšie údaje o svojej vakcíne proti Covid-19 po tom čo bude schválená. Po tejto správe akcie Novavax vzrástli o viac ako 15 %. Ázijské obchodovanie sa tiež nieslo v pozitívnom duchu, pričom prudké pohyby nahor zaznamenali japonský Nikkei 225 a Topix, juhokórejské akcie a hongkonský Hang Seng. Mierne nižšie uzatvoril Shanghai Composite, keďže Medzinárodný menový fond znížil tohtoročnú prognózu rastu Číny na 4 %, čo je výrazne pod cieľom Pekingu. V Európe index STOXX 50 pridal viac ako 2 % a o 15:45 sa obchodoval na úrovni 5 080 bodov, zatiaľ čo STOXX 600 s nižším prírastkom bol na úrovni 515 bodov. Nemecký softvérový gigant SAP vzrástol o 11 % po tom, čo vykázal v prvom štvrťroku lepšie ako očakávané zisky, a to vďaka silnému rastu jeho cloudového biznisu. Na komoditnom trhu zlato ustúpilo zo svojich rekordných hodnôt, keď stratilo asi 3 %, keďže sa situácia okolo ciel a Fedu upokojila. Ropa v priebehu dňa vzrástla na týždenné maximá, no tiež sa jej cena neskôr poobede stiahla.
Makroekonomické údaje
Ázia – PMI japonskej výrobnej sféry banky Au Jibun v apríli 2025 mierne vzrástol na 48,5 bodu z marcového 12-mesačného minima 48,4 bodu, čo podľa predbežných odhadov znamenalo desiaty mesiac poklesu za sebou. Najnovší výsledok bol druhý najnižší zaznamenaný za viac ako rok, čo naznačuje mierne celkové zhoršenie. Podľa predbežného odhadu banky PMI v službách v apríli 2025 vzrástol na 52,2 bodu z 50 bodov v marci, čo znamenalo najnižšiu hodnotu za posledných päť mesiacov.
Európa – Podľa predbežných odhadov klesol PMI výrobného sektora HCOB v Nemecku v apríli 2025 na 48 bodov zo 48,3 bodu v marci, pričom sa očakávalo 47,6 bodu. Výroba a nové objednávky rástli druhý mesiac po sebe, pričom vývozné tržby sa zvýšili prvýkrát za viac ako tri roky. Podľa rýchlych odhadov S&P Global index PMI vo výrobe vo Veľkej Británii v apríli 2025 klesol na 44 zo 44,9 v marci, čo zodpovedalo očakávaniam trhu. Údaj poukázal na ďalší pokles vo výrobnom sektore a najhlbší od augusta 2023, keďže slabší dopyt z medzinárodných trhov zaťažil podnikateľskú aktivitu. Výrobcovia zaznamenali pokles objemu výroby šiesty mesiac po sebe a najstrmší od augusta 2022 a všeobecne sa pripisoval oslabeniu trhových podmienok, najmä v kľúčových exportných destináciách. Index PMI v službách v apríli 2025 klesol na 48,9 bodu z marcového 7-mesačného maxima 52,5 bodu a pod trhové prognózy 51,3 bodu. Najnovšie čítanie poukázalo na opätovný pokles podnikateľskej aktivity, ktorý ukončil 17-mesačné obdobie expanzie.
USA – Predaj nových domov v Spojených štátoch sa v marci medzimesačne zvýšil o 7,40 % z 1,8 % vo februári 2025. Predbežný odhad ukázal, že výrobný index PMI S&P Global vzrástol v apríli 2025 na 50,7 z marcových 50,2, čo je lepšie ako očakávania trhu 49,1. Hoci rast bol mierny, bol to už štvrtý mesiac expanzie výrobnej aktivity za sebou.