Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Absolútna správa
Dňa 18. apríla 2025 zostali viaceré svetové burzy zatvorené kvôli sviatku Veľkého piatka, vrátane trhov v Spojených štátoch a Európe. Predošlé obchodovanie vo štvrtok sa v oboch regiónoch nieslo v prevažne negatívnom duchu. V USA sa ako jediný z hlavných indexov mierne posilnil S&P 500, ktorý si pripísal 0,13 %, kým Nasdaq Composite sa oslabil o 0,13 % a Dow Jones Industrial Average stratil výraznejších 1,33 %. Európske trhy zaznamenali podobný vývoj počas štvrtkovej seanse – paneurópsky index Stoxx 600 klesol o 0,13 %, zatiaľ čo sa straty dotkli aj popredných národných indexov ako nemecký DAX (-0,49 %) a francúzsky CAC 40 (-0,60 %). Na starom kontinente však ešte došlo k úprave úrokových sadzieb, keďže Európska centrálna banka ich znížila o 25 bázických bodov v reakcii na klesajúcu infláciu a slabnúce hospodárske výsledky eurozóny, pričom depozitná sadzba klesla na 2,25 %. ECB zároveň upozornila na zvýšenú globálnu neistotu a uviedla, že ďalšie rozhodnutia bude prijímať na základe ekonomických údajov bez pevne stanovenej trajektórie sadzieb. Na druhú stranu, sa piatkové prerušené obchodovanie netýkalo Ázie, kde japonské akcie uzavreli týždeň v zelených číslach, keď index Nikkei 225 stúpol o 1,03 % vďaka silnému rastu v sektoroch nehnuteľností, bankovníctva a textilu. Investori pozitívne reagovali najmä na výnimočný výkon spoločnosti Chugai Pharmaceutical, ktorej akcie vyskočili o 17,54 % na historické maximum, nasledované výraznými ziskami Sumitomo Dainippon Pharma (+16,45 %) a Tokyo Electric Power (+6,39 %). Naopak, najväčšie straty zaznamenali Dainippon Screen, Recruit Holdings a SMC Corp, ktorá sa prepadla na päťročné minimum. Celkovo ale investičné prostredie na ázijsko-pacifickej pôde pôsobilo optimisticky, keďže počet rastúcich index prevýšil tie klesajúce. Okrem toho, volatilita akcií mierne klesla, čo naznačuje stabilizáciu nálady na kapitálovom trhu. s
Makroekonomické údaje a správy
USA: V marci 2025 klesla nová výstavba bývania v USA o 11,4 %, čo je výrazne viac, než sa očakávalo, pričom ide o najnižšiu úroveň od novembra minulého roka. Pokles bol ťahaný hlavne prepadom výstavby rodinných domov o 14,2 %. Dôvodmi sú tlmené očakávania predaja, neistota ohľadom ciel a regionálne faktory ako dôsledky požiarov a zimného počasia. Naproti tomu, počet stavebných povolení mierne vzrástol o 1,6 %, najmä v sektore viacrodinného bývania. Zároveň dôvera staviteľov sa v apríli mierne zlepšila, čo naznačuje jemný optimizmus napriek náročnému začiatku roka.
Ázia: V marci sa v Japonsku celoštátna inflácia mierne spomalila na 3,6 % a jadrová dosiahla 3,2 %, čo naznačuje pretrvávajúce cenové tlaky. Malajzijská ekonomika v 1. štvrťroku 2025 spomalila rast na 4,4 % pre oslabenie ťažobného sektora, no obchodný prebytok krajiny výrazne vzrástol na 24,7 miliardy MYR vďaka silnejšiemu vývozu a poklesu dovozu. V Moldavsku zas ceny priemyselných výrobcov medziročne stúpli o 4,7 %, hlavne v dôsledku prudkého zdraženia energií a surovín, čo signalizuje tlak na vstupné náklady v ekonomike.
Európa: Vo februári sa talianska ekonomika ukázala v zmiešanom svetle – obchodný prebytok medziročne klesol na 4,47 miliardy eur v dôsledku rýchlejšie rastúceho dovozu (+4,1 %) oproti vývozu (+0,8 %), no po sezónnej úprave zaznamenal mierny nárast. Export ťahali najmä farmaceutiká, chemikálie a dopravné prostriedky bez motorov. Na druhej strane, stavebná produkcia v krajine vzrástla medziročne o 6 %, čo bol najrýchlejší rast za posledný polrok. Pozitívne správy prichádzajú aj zo Slovinska, kde v marci výrobné ceny medziročne vzrástli o 1,2 %, pričom najväčšie zdraženie zaznamenal sektor ťažby a výroby elektriny.
Prečítané: 122x
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.