Globálne finančné trhy 17. januára 2025 vykázali zmiešané pohyby, keď americké indexy zaznamenali nárasty, zatiaľ čo negatívny sentiment v Ázii vyvážili priaznivé ekonomické údaje z Číny. V Európe sa optimizmus naďalej udržiaval, podporený silnými hospodárskymi výsledkami a správami z rôznych sektorov.
Absolútna správa
Piatkové obchodovanie odštartovali hlavné americké indexy s nárastmi. Napriek tomu, že S&P 500 a Nasdaq Composite utrpeli predošlý deň stratu, spôsobnú poklesom technologických akcií, tak cez noc si pripísali 0,98 % a 1,64 %. Rovnaký trend sa odohral aj pri indexe Dow Jones Industrial Average, ktorý sa zvýšil o 0,37 %. Tieto pohyby boli sprevádzané ekonomickými údajmi, firemnými ziskami a politickými zmenami spojenými s príchodom Trumpovej administratívy. Po zverejnených silných výsledkov bánk, ktoré podporil hospodársky rast v USA, sú na rade hlásenia spoločností State Street a Citizens Financial Group. Medzitým však poklesli akcie Nintenda po predstavení novej konzoly Switch 2, ktorá nezaujala verejnosť, keďže firma poskytla len málo nových informácií o špecifikáciách produktu. Čo sa týka konca týždňa na ázijsko-pacifických trhoch, sledovali sa zmiešané pohyby po zverejnení čínskych ekonomických údajov, ktoré ukázali medziročný rast HDP o 5 % v roku 2024. Vzápätí sa zvýšili indexy CSI 300 a hongkonský Hang Seng zhodne o 0,31 %. Na druhú stranu, japonský Nikkei 225 a širší TOPIX klesli o 0,31 % a 0,33 %. Rovnako sa aj austrálsky S&P/ASX 200 uzavrel nižšie, a to 0,20 %. Zatiaľ čo sa trhy v Ázii nedokázali zjednotiť, tak európske sa ocitli v zelených číslach. Miestne akcie prevzali pozitivitu zo silných údajoch o raste čínskej ekonomiky, pričom popredný index londýnskej burzy FTSE 100 evidoval v poobedných hodinách nárast o 1,38 %, čím sa dostal na svoje historické maximum. Svojho britského kolegu nasledovali aj nemecký DAX, ktorý sa zvýšil o 1,13 %, a taktiež francúzsky CAC 40 so ziskom 1,10 %. K optimizmu prispelo aj ťažobné odvetvie, v rámci ktorého došlo k nárastu akcií po správach o rokovaniach medzi Glencore a Rio Tinto o fúzii. Úspechu sa tešila aj farmaceutická spoločnosť AstraZeneca po tom, čo jej americký FDA schválil liek na predtým neliečeného lymfómu plášťových buniek u dospelých, ktorí nemôžu mať transplantáciu kmeňových buniek.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov USA klesli na 4,59 %, čím pokračovali v ústupe z 14-mesačného maxima dosiahnutého začiatkom týždňa, keď spomalenie inflácie zmiernilo očakávania sprísnenia menovej politiky. Decembrová jadrová inflácia sa medziročne spomalila na 3,2 % a celková inflácia dosiahla 2,9 %, hoci údaje naznačili nižší rast cien, ako sa očakávalo. Guvernér Fedu Christopher Waller naznačil možnosť znižovania úrokových sadzieb, ak bude pokles inflácie pokračovať.
Ázia: V Ázii dosiahla čínska ekonomika v roku 2024 rast 5 %, pričom štvrtý kvartál prekonal očakávania s rastom 5,4 %. Oživovanie priemyslu, maloobchodu a vývozu podporilo stimulačné opatrenia, no ekonomika aj napriek tomu čelí rizikám spojeným s colnými hrozbami a štrukturálnymi problémami. Ďalej v Singapure vzrástol domáci neropný export v decembri o 9 %, avšak export elektroniky sa spomalil. Malajzia zas zaznamenala spomalenie rastu v štvrtom štvrťroku na 4,8 % a celkový rast 5,1 % v roku 2024.
Európa: V eurozóne inflácia v decembri dosiahla päťmesačné maximum 2,4 %, keď najvyšší rast dosiahli služby (4,0 %) a ceny potravín vzrástli o 2,6 %. V prípade Slovenska inflácia klesla na 3,2 %, čo je najnižšia hodnota za posledné tri mesiace, kým sa zmiernil rast cien potravín, ale inflácia v doprave stúpla na 3,5 %. V Českej republike sa inflácia cien priemyselných výrobcov zrýchlila na 2,8 %, hlavne kvôli rastu cien energií a investičných statkov. Celkovo sa inflácia v strednej Európe zmierňuje, pričom Slovensko zaznamenalo výrazný pokles oproti predchádzajúcemu roku.