Rally na akciách snažila získať ďalšiu dynamiku, pričom investori vlažne reagovali na údaje, ktoré podporili stávky, že Federálny rezervný systém ukončil svoj cyklus zvyšovania sadzieb.
Rally na akciách snažila získať ďalšiu dynamiku, pričom investori vlažne reagovali na údaje, ktoré podporili stávky, že Federálny rezervný systém ukončil svoj cyklus zvyšovania sadzieb.
Absolútna správa:
Po rallye, vďaka ktorej bol index S&P 500 vzdialený od svojho historického maxima menej ako 5 %, sa objavili známky vyčerpania kupujúcich, pričom akcie sa zmenili len málo. Štátne dlhopisy koncom mesiaca zmenili smer, pričom výnosy vzrástli v dôsledku špekulácií, že trh zašiel pri prognózovaní znižovania sadzieb Fedu príliš ďaleko a príliš rýchlo. Dolár vzrástol, pričom stále smeroval k najväčšiemu mesačnému prepadu za posledný rok. Ropa stúpla, keď sa OPEC+ dohodol na hlbšom znížení ťažby. Spotrebiteľské výdavky, inflácia a trh práce v USA sa v posledných týždňoch ochladili - čo prispieva k dôkazom, že rast sa postupne spomaľuje. Jadrový cenový index výdavkov na osobnú spotrebu, Fedom preferovaný ukazovateľ základnej inflácie, splnil odhady ekonómov. Investori tento mesiac vo veľkom investovali aj do dlhopisov. Index Bloomberg US Aggregate, ktorý sleduje vládny a podnikový dlh investičného stupňa, si v novembri pripísal takmer 5 % - smeruje k najlepšiemu výkonu od 80. rokov minulého storočia. Ukazovateľ sa nedávno preklopil vyššie za celý rok po tom, čo v roku 2022 zaznamenal rekordnú stratu 13 %. Z podnikových správ spoločnosť Ford Motor vo štvrtok obnovila finančné prognózy a uviedla, že zisk bude nižší, ako sa predtým predpokladalo, v dôsledku rastúcich nákladov na pracovnú silu vyplývajúcich z novej zmluvy s odborovou organizáciou United Auto Workers, spoločnosť Meta Platforms zažalovala americkú Federálnu obchodnú komisiu s tvrdením, že jej interné procesy porušujú ústavu, a požiadala súd, aby okamžite zastavil snahu agentúry zmeniť dohodu o ochrane osobných údajov z roku 2020 a spoločnosť Salesforce poskytla prognózu zisku na aktuálny štvrťrok, ktorá prekonala odhady analytikov, čo svedčí o silnej dynamike jej kampane na znižovanie nákladov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Oficiálny index PMI výrobného sektora v Číne sa v novembri 2023 znížil na 49,4 bodu zo 49,5 bodu v októbri, čím zaostal za trhovými prognózami na úrovni 49,7 bodu a dosiahol najnižšiu hodnotu od júna, čo poukázalo na to, že ekonomika potrebuje väčšiu podporu zo strany vlády v podmienkach slabého dopytu a poklesu v oblasti nehnuteľností. Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku sa v novembri 2023 zvýšil z 35,7 bodu na 36,1 bodu, čím prekonal trhové prognózy na úrovni 35,6 bodu. Išlo o najvyššiu hodnotu od augusta, keďže nálada domácností sa zlepšila vo väčšine zložiek.
EU: Podľa predbežného odhadu sa miera inflácie v eurozóne v novembri 2023 medziročne znížila na 2,4 %, čím dosiahla najnižšiu úroveň od júla 2021 a dostala sa pod trhový konsenzus na úrovni 2,7 %. Jadrová miera inflácie, ktorá nezahŕňa volatilné ceny potravín a energií, sa medzitým tiež ochladila na 3,6 %, čo znamenalo jej najnižšiu hodnotu od apríla 2022 a dostala sa pod úroveň 3,9 % podľa projekcií. Náklady na energie sa prepadli o 11,5 % (oproti -11,2 % v októbri) a miera inflácie sa znížila v prípade služieb (4,0 % oproti 4,6 %), potravín, alkoholu a tabaku (6,9 % oproti 7,4 %) a neenergetických priemyselných tovarov (2,9 % oproti 3,5 %). Na medzimesačnej báze spotrebiteľské ceny v novembri klesli o 0,5 %, čo bol najväčší mesačný pokles od januára 2020. Sezónne očistená miera nezamestnanosti v eurozóne dosiahla v októbri 2023 úroveň 6,5 %, čo je nezmenená hodnota oproti predchádzajúcemu mesiacu a zodpovedá trhovým prognózam.
USA: Jadrové ceny PCE v USA, ktoré nezahŕňajú potraviny a energie, sa v októbri 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšili o 0,2 %, čo bolo v súlade s trhovými odhadmi a zmiernilo sa zo septembrového rastu o 0,3 %. Ročná miera inflácie, ktorá sa považuje za preferovaný ukazovateľ Federálneho rezervného systému, sa zmiernila na 3,5 %, čo je najnižšia hodnota od apríla 2021. Aj celkový ukazovateľ sa počas októbra nezmenil, v porovnaní s trhovými projekciami, podľa ktorých sa zvýšil o 0,1 %. Ročná miera PCE dosiahla 3 %, čo je menej ako 3,4 % v predchádzajúcom mesiaci a v súlade s prognózami.
Prečítané: 662x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.