K 9. januáru 2025 sa trhy nachádzajú v období opatrnosti, pričom negatívna nálada zasahuje viaceré regióny. Ekonomické údaje, politické správy a obchodné hlásenia vyvolávajú obavy medzi investičnou verejnosťou.
K 9. januáru 2025 sa trhy nachádzajú v období opatrnosti, pričom negatívna nálada zasahuje viaceré regióny. Ekonomické údaje, politické správy a obchodné hlásenia vyvolávajú obavy medzi investičnou verejnosťou.
Absolútna správa
Po tom, čo americké akciové indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average dosiahli v stredu nárasty, vo štvrtok zostali zatvorené, keďže na počesť bývalého prezidenta USA Jimmyho Cartera sa neobchodovalo. Ich futures sa však prepadli keďže kontrakty na benchmark S&P 500 dosahovali stratu 0,24 % a na Dow 0,13 %. Tieto pohyby boli sprevádzaná údajmi o trhu práce a správach o obchodných plánoch novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, vrátane jeho návrhu na uvalenie colných taríf. Medzitým vo virtuálnom svete Bitcoin pokračoval v poklese, čo reflektuje širší trend rizikových aktív, avšak ceny ropy sa stabilizovali po predchádzajúcich stratách, ovplyvnené nárastom zásob palív v Amerike. Ďalej, na druhej strane zemegule sa na ázijsko-pacifických trhoch taktiež držal negatívny sentiment popri tom, ako došlo k spomaleniu inflácie v Číne. Údaje z krajiny ukázali, že sa prepadli spotrebiteľské ceny, ako aj ceny výrobcov, ktorých pokles pretrváva už 27. mesiac za sebou. Hlavné indexy v regióne ako Hang Seng (-0,20 %), CSI 300 (-0,25 %), Nikkei 225 (-0,94 %) a Topix (-1,23 %) sa uzavreli so stratou, pričom ekonómovia z Barclays očakávajú, že inflácia v Číne zostane na nízkej úrovni počas celého roka 2025. Stratám sa ale úspešne vyhli juhokórejské indexy Kospi a Kosdaq, ktoré vzrástli o 0,03 % a 0,54 %. Na rozdiel od väčšiny globálnych trhov, medzi ktorými panuje pesimistická nálada, sa Európa ocitla v ziskoch. O 15:45 SEČ dosahoval celoeurópsky index Stoxx 50 nárast o 0,41 %. K ziskovým spoločnostiam patrili francúzske firmy, priemyselná skupina Safran S.A. a luxusná módna značka Louis Vuitton SE. Naopak nárasty tlmila nemecká poisťovňa Munich Reinsurance po tom, čo jej banka Morgan Stanley znížila rating akcií.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Výnosy amerických štátnych dlhopisov klesli vo štvrtok v skrátenej obchodnej seanse. Výnos 10-ročnej štátnej pokladnice klesol o viac ako 4 bázické body na 4,649 %, zatiaľ čo výnos 2-ročného dlhopisu klesol o viac ako 2 bázické body na 4,262 %. Tento pokles nastal po tom, čo výnosy v stredu presiahli 4,7 %, čo je najvyššia úroveň od apríla. Trhy spracovávali zápisnicu zo zasadnutia Federálneho rezervného systému, ktorá naznačila, že tempo znižovania úrokových sadzieb sa spomalí, čo vyvolalo obavy z inflácie a politiky Donalda Trumpa.
Ázia: V decembri 2024 sa inflácia v Číne zmiernila na 0,1 %, čo je výrazne pod cieľom vlády 3 %, pričom ceny potravín klesli a ceny nepotravinového tovaru vzrástli. Ceny výrobcov pokračovali v poklese už 27. mesiac po sebe. V Indonézii sa v decembri zvýšila spotrebiteľská dôvera na najvyššiu úroveň za osem mesiacov, čo naznačuje optimizmus domácností o súčasnej ekonomickej situácii. Na Taiwane sa obchodný prebytok v decembri znížil na 6,08 miliardy USD, čo bolo spôsobené vyšším rastom dovozu, ale celkový vývoz vzrástol o 9,9 % v roku 2024 a obchodná bilancia zostala pozitívna s prebytkom 80,61 miliardy USD.
Európa: V decembri 2024 sa nezamestnanosť v Českej republike zvýšila na 4,1 %, čo je nárast z 3,9 % v novembri, kým počet nezamestnaných dosiahol 306 500. Inflácia v Luxembursku v rovnakom mesiaci vzrástla na 1,0 %, po spomalení v predchádzajúcich mesiacoch, zatiaľ čo najväčší nárast cien bol zaznamenaný v oblasti voľného času, zábavy a kultúry. V Litve inflácia v decembri vzrástla na 2,1 %, najvyššiu úroveň za viac ako rok, podporená rastom cien služieb a potravín, hoci ceny spotrebného tovaru sa zvýšili len mierne.
Prečítané: 323x
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.