K 9. januáru 2025 sa trhy nachádzajú v období opatrnosti, pričom negatívna nálada zasahuje viaceré regióny. Ekonomické údaje, politické správy a obchodné hlásenia vyvolávajú obavy medzi investičnou verejnosťou.
K 9. januáru 2025 sa trhy nachádzajú v období opatrnosti, pričom negatívna nálada zasahuje viaceré regióny. Ekonomické údaje, politické správy a obchodné hlásenia vyvolávajú obavy medzi investičnou verejnosťou.
Absolútna správa
Po tom, čo americké akciové indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average dosiahli v stredu nárasty, vo štvrtok zostali zatvorené, keďže na počesť bývalého prezidenta USA Jimmyho Cartera sa neobchodovalo. Ich futures sa však prepadli keďže kontrakty na benchmark S&P 500 dosahovali stratu 0,24 % a na Dow 0,13 %. Tieto pohyby boli sprevádzaná údajmi o trhu práce a správach o obchodných plánoch novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, vrátane jeho návrhu na uvalenie colných taríf. Medzitým vo virtuálnom svete Bitcoin pokračoval v poklese, čo reflektuje širší trend rizikových aktív, avšak ceny ropy sa stabilizovali po predchádzajúcich stratách, ovplyvnené nárastom zásob palív v Amerike. Ďalej, na druhej strane zemegule sa na ázijsko-pacifických trhoch taktiež držal negatívny sentiment popri tom, ako došlo k spomaleniu inflácie v Číne. Údaje z krajiny ukázali, že sa prepadli spotrebiteľské ceny, ako aj ceny výrobcov, ktorých pokles pretrváva už 27. mesiac za sebou. Hlavné indexy v regióne ako Hang Seng (-0,20 %), CSI 300 (-0,25 %), Nikkei 225 (-0,94 %) a Topix (-1,23 %) sa uzavreli so stratou, pričom ekonómovia z Barclays očakávajú, že inflácia v Číne zostane na nízkej úrovni počas celého roka 2025. Stratám sa ale úspešne vyhli juhokórejské indexy Kospi a Kosdaq, ktoré vzrástli o 0,03 % a 0,54 %. Na rozdiel od väčšiny globálnych trhov, medzi ktorými panuje pesimistická nálada, sa Európa ocitla v ziskoch. O 15:45 SEČ dosahoval celoeurópsky index Stoxx 50 nárast o 0,41 %. K ziskovým spoločnostiam patrili francúzske firmy, priemyselná skupina Safran S.A. a luxusná módna značka Louis Vuitton SE. Naopak nárasty tlmila nemecká poisťovňa Munich Reinsurance po tom, čo jej banka Morgan Stanley znížila rating akcií.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Výnosy amerických štátnych dlhopisov klesli vo štvrtok v skrátenej obchodnej seanse. Výnos 10-ročnej štátnej pokladnice klesol o viac ako 4 bázické body na 4,649 %, zatiaľ čo výnos 2-ročného dlhopisu klesol o viac ako 2 bázické body na 4,262 %. Tento pokles nastal po tom, čo výnosy v stredu presiahli 4,7 %, čo je najvyššia úroveň od apríla. Trhy spracovávali zápisnicu zo zasadnutia Federálneho rezervného systému, ktorá naznačila, že tempo znižovania úrokových sadzieb sa spomalí, čo vyvolalo obavy z inflácie a politiky Donalda Trumpa.
Ázia: V decembri 2024 sa inflácia v Číne zmiernila na 0,1 %, čo je výrazne pod cieľom vlády 3 %, pričom ceny potravín klesli a ceny nepotravinového tovaru vzrástli. Ceny výrobcov pokračovali v poklese už 27. mesiac po sebe. V Indonézii sa v decembri zvýšila spotrebiteľská dôvera na najvyššiu úroveň za osem mesiacov, čo naznačuje optimizmus domácností o súčasnej ekonomickej situácii. Na Taiwane sa obchodný prebytok v decembri znížil na 6,08 miliardy USD, čo bolo spôsobené vyšším rastom dovozu, ale celkový vývoz vzrástol o 9,9 % v roku 2024 a obchodná bilancia zostala pozitívna s prebytkom 80,61 miliardy USD.
Európa: V decembri 2024 sa nezamestnanosť v Českej republike zvýšila na 4,1 %, čo je nárast z 3,9 % v novembri, kým počet nezamestnaných dosiahol 306 500. Inflácia v Luxembursku v rovnakom mesiaci vzrástla na 1,0 %, po spomalení v predchádzajúcich mesiacoch, zatiaľ čo najväčší nárast cien bol zaznamenaný v oblasti voľného času, zábavy a kultúry. V Litve inflácia v decembri vzrástla na 2,1 %, najvyššiu úroveň za viac ako rok, podporená rastom cien služieb a potravín, hoci ceny spotrebného tovaru sa zvýšili len mierne.
Prečítané: 190x
21. januára 2025 sa trhy po významných politických udalostiach v USA dostali do pohybu, pričom investori zareagovali na nové výkonné príkazy prezidenta Donalda Trumpa. Očakávania spojené s obchodnou politikou a reguláciami ovplyvnili nielen akciové indexy v Amerike, ale aj burzy v Ázii a Európe, kde sa prejavili rozdielne makroekonomické trendy.
V najnovšom vydaní denného komentára sa pozrieme bližšie na aktuálny vývoj na globálnych trhoch v súvislosti s inauguráciou Donalda Trumpa, ako aj na makroekonomické trendy v USA, Ázii a Európe, ktoré ovplyvňujú investičné očakávania.
Globálne finančné trhy 17. januára 2025 vykázali zmiešané pohyby, keď americké indexy zaznamenali nárasty, zatiaľ čo negatívny sentiment v Ázii vyvážili priaznivé ekonomické údaje z Číny. V Európe sa optimizmus naďalej udržiaval, podporený silnými hospodárskymi výsledkami a správami z rôznych sektorov.
16. januára 2025 pokračujú globálne trhy v optimistickej nálade, čo vedie k rastu akcií na mnohých významných burzách. Tento trend je podporený nielen výsledkami veľkých spoločností, ale aj priaznivými makroekonomickými údajmi z rôznych regiónov, ktoré formujú celkový hospodársky výhľad. Aké faktory momentálne hýbu trhmi a čo očakávať v nasledujúcich mesiacoch?
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.