Výnosy amerických štátnych dlhopisov klesajú a akcie rastú počas prípravy investorov na informácie o amerických úrokových sadzbách. Pozornosť sa však upriamuje aj na spomalenie zvyšovania predaja dlhodobého amerického dlhu.
Výnosy amerických štátnych dlhopisov klesajú a akcie rastú počas prípravy investorov na informácie o amerických úrokových sadzbách. Pozornosť sa však upriamuje aj na spomalenie zvyšovania predaja dlhodobého amerického dlhu.
Absolútna správa:
Investori z Wall Street dnes pozorne sledovali ekonomické údaje. Americký ukazovateľ výrobnej aktivity sa prepadol, počet otvorených pracovných miest stúpol a ďalšia správa ukázala, že spoločnosti vytvorili menej pracovných miest, ako sa predpokladalo. Desaťročné americké výnosy klesli o 13 bázických bodov na 4,80 %. Index S&P 500 prekročil hranicu 4 200 bodov, k čomu prispeli zisky v oblasti technológií. Spoločnosti Nvidia a Microsoft pridali najmenej 2 %. Spoločnosť Advanced Micro Devices rástla vďaka optimistickému výhľadu na nový čip s umelou inteligenciou. Dolár sa oslabil a ropa získala. Ministerstvo financií uviedlo, že na budúci týždeň predá v rámci štvrťročných aukcií na refundáciu, ktoré zahŕňajú 3-, 10- a 30-ročné dlhopisy, dlhodobejšie cenné papiere v hodnote 112 miliárd USD. Mnohí veľkí obchodníci predpovedali 114 miliárd USD. Sekretárka Janet Yellenová odmietla myšlienku, že nedávny prudký nárast výnosov dlhopisov spôsobilo zvýšené zadlžovanie vlády, ale viacerí účastníci trhu sa odvolávali na fiškálne obavy. Fed je zatiaľ pripravený držať úrokové sadzby na 22-ročnom maxime aj na druhom zasadnutí, pričom ponecháva otvorenú možnosť ďalšieho zvýšenia už v decembri, ak hospodársky rast zostane odolný. Rozhodnutie o sadzbách príde dnes o 19. hodine nášho času. Z podnikových správ akcie spoločnosti Estée Lauder, ktoré už boli oslabené predtým, klesli ešte viac po tom, ako kozmetický gigant znížil svoj celoročný výhľad v dôsledku problémov v Číne a na Blízkom východe, spoločnosť CVS Health klesla, keďže jej vedenie investorom oznámilo, aby očakávali upravený zisk v roku 2024 smerom k dolnej hranici prognózy spoločnosti a spoločnosť Humana sa prepadla po tom, ako jej vedenie uviedlo, že pôvodný výhľad rastu zisku na rok 2024 bude bližšie k nižšej predpovedi.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Všeobecný výrobný PMI Index Číny v októbri 2023 klesol na 49,5 bodu z 50,6 bodu v septembri, čím zaostal za trhovými prognózami na úrovni 50,8 bodu. Údaj poukázal na prvý pokles vo výrobnom sektore od júla v podmienkach opätovného poklesu produkcie, keďže hospodárske oživenie zostáva krehké. Okrem toho bol rast nových objednávok len nepatrný, keďže zahraničné tržby klesali už štvrtý mesiac po sebe, a to v prostredí slabých globálnych hospodárskych podmienok a vysokých cien. Okrem toho sa úroveň zamestnanosti znížila najviac od mája, zatiaľ čo objem nevybavených prác sa naďalej zvyšoval. Pokiaľ ide o ceny, inflácia vstupných nákladov dosiahla deväťmesačné maximum v dôsledku vyšších cien surovín a ropy, zatiaľ čo predajné ceny mierne vzrástli. A napokon, sentiment dosiahol najnižší bod od septembra 2022 v dôsledku obáv z globálneho výhľadu.
EU: Index cien domov v Spojenom kráľovstve v októbri 2023 medziročne klesol o 3,3 %, pričom trh predpovedal pokles o 4,8 % a v septembri o 5,3 %. Dostupnosť bývania zostáva napätá, pričom trhové úrokové sadzby sa mierne zmiernili, ale stále sú oveľa vyššie ako minimá zaznamenané v roku 2021. Na mesačnej báze ceny domov vzrástli o 0,9 %, čo je najväčší nárast od augusta 2022, po 0,1-% zvýšení v septembri. Index PMI výrobného sektora Spojeného kráľovstva S&P Global/CIPS bol v októbri 2023 revidovaný na 44,8, čo predstavuje mierny pokles oproti predbežnému odhadu 45,2 a v porovnaní so septembrovou hodnotou 44,3. Výroba zaznamenala pokles už ôsmy mesiac po sebe, čo predstavuje najdlhšie obdobie neprerušeného poklesu od roku 2008/09.
USA: Index ISM PMI v USA vo výrobnom sektore klesol v októbri 2023 na 46,7 bodu z 10-mesačného maxima 49 bodov v predchádzajúcom mesiaci, čo je výrazne pod očakávanou hodnotou 49 bodov, a poukazuje na jedenásty pokles výrobného sektora USA za sebou. Počet voľných pracovných miest sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 56 000 na 9,55 mil. v septembri 2023, čím dosiahol najvyššiu úroveň za posledné štyri mesiace a prekročil trhový konsenzus 9,25 mil.
Prečítané: 618x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.