Medziročná miera inflácie meraná pomocou indexu PCE v septembri vzrástla ako sa očakávalo o 3,7 %.
Medziročná miera inflácie meraná pomocou indexu PCE v septembri vzrástla ako sa očakávalo o 3,7 %.
Absolútna správa:
Wall Street prijala najnovšie ekonomické údaje s nadhľadom, pričom veľké technologické spoločnosti viedli v piatok k oživeniu akcií po dobrých výsledkoch spoločností Amazon a Intel. Index S&P 500 vzrástol z najnižšej úrovne od mája. Technologický Nasdaq 100 získal približne 1 %. Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov poklesli. Dolár klesol. Krátkodobé inflačné očakávania v USA vzrástli v októbri na päťmesačné maximum, keďže spotrebitelia sa obávali vyšších cien na benzínových pumpách, a posilnili tak optimistické názory na ekonomiku. Fed uprednostňuje index PCE na meranie inflácie, ktorý sa zrýchlil na štvormesačné maximum v septembri a spotrebiteľské výdavky sa zvýšili, čím sa udržali dvere otvorené ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb v nasledujúcich mesiacoch. Spoločnosť Tesla zvýšila cenu svojho športového modelu Y Performance o približne 2 000 USD v Číne. Spoločnosti Exxon Mobil a Chevron zaznamenali neuspokojivé výsledky v dôsledku slabých výsledkov ich spoločností v oblasti rafinácie a spracovania ropy. chemického priemyslu. Spoločnosť AbbVie zvýšila svoj výhľad zisku na tento a budúci rok keďže dopyt po novších biologických liekoch Skyrizi a Rinvoq pomohol zaplniť medzeru po klesajúcom predaji lieku Humira.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Základný index spotrebiteľských cien pre oblasť Ku v japonskom Tokiu vzrástol v októbri 2023 medziročne o 2,7 %, čo predstavuje zrýchlenie oproti septembrovému rastu o 2,5 %. Jadrová miera inflácie v Tokiu, ktorá je hlavným ukazovateľom celoštátneho cenového vývoja, tiež už 17. mesiac po sebe prekročila 2-% cieľ Bank of Japan, keďže inflačné tlaky pretrvávajú. Celková inflácia v Tokiu sa medzitým v októbri zrýchlila na 3,3 % zo septembrových 2,8 %.
EU: Hrubý domáci produkt (HDP) Španielska vzrástol v treťom štvrťroku 2023 oproti rovnakému štvrťroku predchádzajúceho roka o 1,80 %. Spotrebiteľská dôvera vo Francúzsku v októbri 2023 vzrástla na 84 bodov z 83 bodov v predchádzajúcom mesiaci a mierne prekročila trhové prognózy na úrovni 83 bodov. Spotrebitelia boli optimistickejší, pokiaľ ide o výhľad životnej úrovne (-53 oproti -54 v septembri), očakávania týkajúce sa osobnej finančnej situácie (-15 oproti -17), zatiaľ čo ich zámery sporiť v nasledujúcich dvanástich mesiacoch sa zhoršili (28 oproti 36). Spotrebiteľská dôvera v Taliansku klesla v októbri 2023 štvrtý mesiac po sebe na 101,6 bodu zo 105,4 bodu v septembri, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od januára.
USA: Ročná miera inflácie PCE v USA bola v septembri 2023 na úrovni 3,4 %, čo je rovnaká hodnota ako v predchádzajúcom mesiaci, keď bola revidovaná smerom nadol na 3,4 %, a v súlade s prognózami. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa index cien výdavkov na osobnú spotrebu zvýšil o 0,4 %, rovnako ako v auguste a nad úrovňou trhových projekcií 0,3 %. Medziročná jadrová inflácia PCE, ktorá nezahŕňa potraviny a energie, sa medzitým spomalila na 3,7 %, čo je najnižšia hodnota od mája 2021, zodpovedajúca prognózam na úrovni 3,7 %. Medzimesačná miera inflácie vzrástla na štvormesačné maximum 0,3 % z augustových 0,1 %, čo bolo v súlade s očakávaniami. Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity pre USA bol v októbri 2023 revidovaný na vyššiu úroveň 63,8 z predbežných 63 bodov. Napriek tomu výsledok znamenal prudký pokles z hodnoty 68,1 z predchádzajúceho mesiaca na najnižšiu úroveň od mája.
Prečítané: 828x
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.