Akciový rok sa blíži ku koncu, pričom zisky veľkých technologických spoločností zanechávajú trh blízko historických maxím v prostredí bujarého vývoja umelej inteligencie a šancí na pokles úrokových sadzieb.
Akciový rok sa blíži ku koncu, pričom zisky veľkých technologických spoločností zanechávajú trh blízko historických maxím v prostredí bujarého vývoja umelej inteligencie a šancí na pokles úrokových sadzieb.
Absolútna správa:
Do posledného záverečného zvonenia v roku 2023 zostávajú už len dve seansy a index Nasdaq 100 kráča k najlepšiemu roku od roku 1999 a index S&P 500 sa obchoduje blízko rekordu. Ukazovateľ je približne 1 % pod priemerným celoročným prírastkom, ktorý predpovedali analytici v nedávnom prieskume, podľa ktorého by mal index ukončiť rok 2024 na úrovni 4 833. Vo svete posadnutom sadzbami zaznamenal akciový trh tento rok masívny obrat po tom, ako utrpel najhorší ročný výpredaj od roku 2008. Keďže obchodníci zvýšili stávky, že Fed skončil s agresívnou kampaňou zvyšovania sadzieb - a začne uvoľňovať politiku v roku 2024, globálny trh dlhopisov zaznamenal najväčší dvojmesačný nárast v histórii. Index S&P 500 vo štvrtok vzrástol, čím sa jeho tohtoročný nárast rozšíril na približne 25 %. Sedem najväčších amerických technologických akcií, od spoločnosti Nvidia Corp. po Microsoft Corp., bolo zodpovedných za 64 % tohtoročného rastu indexu do minulého týždňa, keď sa rozbehlo šialenstvo okolo umelej inteligencie. Nasdaq 100 vzrástol v roku 2023 o 55 %. Očakáva sa, že "veľká sedmička", do ktorej patria aj spoločnosti Amazon.com, Apple, materská spoločnosť Google Alphabet, Meta Platforms a Tesla dosiahne v budúcom roku 22 % rast zisku, čo je dvojnásobok nárastu indexu S&P 500. Vyplýva to z údajov agentúry Bloomberg Intelligence. Kľúčom k úspechu je, koľko z toho je už započítané v cenách akcií, najmä vzhľadom na očakávania, že dôjde k mäkkému pristátiu. Japonský jen stúpol, keďže guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda naďalej pripravoval pôdu pre prvé zvýšenie úrokových sadzieb v krajine od roku 2007.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Maloobchodné tržby v Japonsku v novembri 2023 medziročne vzrástli o 5,3 %, čím po prvýkrát za posledné tri mesiace zrýchlili tempo rastu po októbrovom znížení o 4,1 % a prekonali trhové prognózy na úrovni 5 %. Zároveň išlo o 21. mesiac rastu maloobchodných tržieb za sebou, keďže spotreba sa naďalej zotavovala z prepadu spôsobeného pandémiou. Pri pohľade na maloobchodný sektor podľa odvetví sa najviac posunuli tržby za predaj automobilov (11,3 %) a strojov a zariadení (11,3 %), nasledovali tržby za potraviny a nápoje (5,8 %), obchodné domy (4,8 %) a farmaceutické a kozmetické výrobky (3,9 %). Na medzimesačnej báze sa maloobchodné tržby v novembri zvýšili o 1 %, čím sa zvrátil ich októbrový pokles o 1,6.
EU: Rast maloobchodu v Španielsku sa v novembri 2023 medziročne takmer nezmenil a dosiahol 5,2 %, čo predstavuje najslabšie tempo od februára v porovnaní s revidovanou hodnotou 5,3 % v predchádzajúcom mesiaci. Obchod s nepotravinárskymi výrobkami zaznamenal rast o 12,9 %, čo zodpovedá októbrovým údajom, a to vďaka rýchlejšiemu rastu predaja osobných zariadení (14,6 % oproti 12,2 %) a ostatného tovaru (13,7 % oproti 12,7 %), ktorý vykompenzoval pokles obchodu s vybavením pre domácnosť (-0,2 % oproti 0,2 %). Medzitým sa predaj potravín zvýšil o 1,5 % po 0,8-% náraste v predchádzajúcom mesiaci. Pri pohľade na mesačné údaje sa maloobchodné tržby v novembri zvýšili o 0,9 %, čo predstavuje najvýraznejší nárast od apríla.
USA: Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 23. decembra zvýšil o 12 000 na 218 000, čo je nad očakávaniami trhu, ktorý očakával 210 000, a naznačuje určité zmiernenie situácie na trhu práce v USA pred koncom roka. Medzitým pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti podľa očakávaní trhov vzrástli o 14 000 na jednomesačné maximum 1 875 000. Výsledok bol v súlade s rastúcimi očakávaniami, že Federálny rezervný systém pravdepodobne začne svoj cyklus znižovania v prvom štvrťroku 2024.
Prečítané: 681x
Dňa 24. apríla 2025 finančné trhy po celom svete čelili rôznym výzvam, od obchodného napätia po očakávané výsledky významných firiem. Investori sa zamerali na politické vyhlásenia a makroekonomické údaje, ktoré mohli by ovplyvniť vývoj akciových indexov.
Po búrlivých týždňoch si trh mohol na chvíľu vydýchnuť, keď sa vyjadrenia amerického prezidenta voči vedeniu centrálnej banky aj Číne zmiernili. Investori tiež vyhodnocovali slová Elona Muska tráviť viac času biznisom, čím zatienil neuspokojivé hospodárske výsledky Tesly, ktorá v utorok po zatvorení trhu započala výsledkovú sezónu Veľkolepej sedmičky. Na vlne optimizmu sa zviezli trhy v Európe aj Ázii.
Dňa 22. apríla 2025 sa finančné prostredie nachádzalo v neistote, ovplyvnené viacerými politickými a ekonomickými faktormi. Kým Wall Street zaznamenala krátkodobé oživenie, ázijské a európske trhy stále čelili nervozite spôsobenej obchodnými napätiami. Ako sa trhy vysporiadali s týmito výzvami, zistíme v nasledujúcich riadkoch.
Pondelok 21. apríla 2025 priniesol americkým trhom pokles, keď hlavné indexy čelili tlaku. Kým čínske akcie v Ázii zaznamenali mierny vzostup, Japonsko sa pohlo opačným smerom a vyšlo zo dňa so stratami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.