Dňa 25. apríla 2025 finančné trhy reagovali na zmiešané firemné výsledky, pričom akcie spoločností ako Alphabet, Safran a Mapfre vzrástli, zatiaľ čo Procter & Gamble, Chipotle a Kemira vyslali negatívnejšie signály.
Dňa 25. apríla 2025 finančné trhy reagovali na zmiešané firemné výsledky, pričom akcie spoločností ako Alphabet, Safran a Mapfre vzrástli, zatiaľ čo Procter & Gamble, Chipotle a Kemira vyslali negatívnejšie signály.
Absolútna správa
Po predchádzajúcich nárastoch sa v piatok hlavné akciové indexy v Spojených štátoch otvorili so zmiešanými hodnotami. Benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite sa zvýšili zhodne o 0,09 % v kontraste s indexom Dow Jones Industrial Average, ktorý klesol o 0,12 %. K týmto pohybom došlo vzápätí toho, ako investori vyhodnocovali výsledky technologických firiem a náznaky možného uvoľnenia obchodného napätia medzi USA a Čínou. Akcie spoločnosti Alphabet vzrástli po tom, čo materská spoločnosť Google oznámila lepší než očakávaný prevádzkový zisk 30,6 mld. USD a potvrdila rozsiahle investície do umelej inteligencie vo výške 75 mld. USD, z čoho už 17,2 mld. bolo vynaložených. Zároveň sa objavili správy o tom, že administratíva Donalda Trumpa by mohla znížiť clá, čo zvýšilo optimizmus na trhoch. Na druhej strane, viaceré firmy ako Procter & Gamble, PepsiCo či Chipotle upravili svoje výhľady smerom nadol pre neistotu spojenú s tarifami. Investori teraz pozorne sledujú výsledky ďalších spoločností vrátane AbbVie, Colgate-Palmolive či HCA Healthcare, ako aj prieskum spotrebiteľského sentimentu University of Michigan, ktorý by mohol naznačiť dopady globálneho obchodného napätia na náladu amerických domácností. Medzitým, než sa piatkové obchodovanie na Wall Street naplno rozbehlo, ázijsko-pacifické akcie uzavreli koniec týždňa so ziskami, pričom sa objavili správy, že Čína údajne uvažuje o zrušení niektorých ciel na dovoz z USA. Hongkonský index Hang Seng sa zvýšil o 0,32 %, zatiaľ čo japonský Nikkei 225 o 1,9 % a juhokórejský Kospi o 0,95 %. Na druhú stranu, austrálske trhy zostali zatvorené kvôli sviatku. Pozitívne trend z Ázie sa taktiež preniesol aj do Európy, kde regionálny index STOXX 600 evidoval o 15:30 SEČ nárast o 0,45 %. Medzi ziskové odvetvia patrili obranný sektor, ktorý sa zvýšil o 2,4 %, a stavebníctvo posilnené o 1,5 %. V rámci jednotlivých akcií sme mohli sledovať vzostup Safranu o 4,5 % po silných kvartálnych výsledkoch, a nárast akcií poisťovne Mapfre o 8,6 % vďaka silnejúcemu sa zisku spoločnosti. Naopak, akcie Kemiry klesli o 8,62 % po slabších výsledkoch a výhľadoch.
Makroekonomické údaje a správy
USA: V marci predaj existujúcich domov v USA klesol o 5,9 %, čo bolo viac, než sa očakávalo, kvôli vysokým hypotekárnym sadzbám. Oproti tomu, predaj nových domov vzrástol o 7,4 %. Stredná cena existujúcich domov vzrástla o 2,7 % na 403 700 USD, čo naznačilo rast bohatstva domácností.
Ázia: V apríli Tokio zaznamenalo výrazné zrýchlenie inflácie, keď jadrová inflácia bez čerstvých potravín vzrástla na 3,4 %, čo je najvyššia úroveň za posledné dva roky a prekonala očakávania analytikov. Celková inflácia sa zvýšila na 3,5 % z marcových 2,9 %. V Singapure priemyselná produkcia v marci medziročne vzrástla o 5,8 %. Ide teda o najrýchlejší rast za posledné štyri mesiace, najmä vďaka silnému výkonu dopravného inžinierstva (+20,2 %) a biomedicínskej výroby (+17,2 %), hoci na mesačnej báze došlo k poklesu výroby o 3,6 %.
Európa: V marci zaznamenala výroba automobilov v Spojenom kráľovstve výrazný nárast o 17,1 %, najmä vďaka silnému zahraničnému dopytu. Export vykázal nárast o 23,4 %, kým celková produkcia za prvý štvrťrok medziročne klesla o 6,3 %. V Maďarsku miera nezamestnanosti v prvom kvartáli klesla na 4,3 %, pričom v marci dosiahla 4,2 %, čo signalizuje pokračujúce zlepšovanie situácie na trhu práce. Vo Francúzsku sa dôvera vo výrobnom sektore v apríli výrazne posilnila, keď index výrobného sentimentu dosiahol najvyššiu úroveň za takmer rok. Zlepšenie zaznamenali aj očakávania osobnej produkcie.
Prečítané: 108x
Dňa 24. apríla 2025 finančné trhy po celom svete čelili rôznym výzvam, od obchodného napätia po očakávané výsledky významných firiem. Investori sa zamerali na politické vyhlásenia a makroekonomické údaje, ktoré mohli by ovplyvniť vývoj akciových indexov.
Po búrlivých týždňoch si trh mohol na chvíľu vydýchnuť, keď sa vyjadrenia amerického prezidenta voči vedeniu centrálnej banky aj Číne zmiernili. Investori tiež vyhodnocovali slová Elona Muska tráviť viac času biznisom, čím zatienil neuspokojivé hospodárske výsledky Tesly, ktorá v utorok po zatvorení trhu započala výsledkovú sezónu Veľkolepej sedmičky. Na vlne optimizmu sa zviezli trhy v Európe aj Ázii.
Dňa 22. apríla 2025 sa finančné prostredie nachádzalo v neistote, ovplyvnené viacerými politickými a ekonomickými faktormi. Kým Wall Street zaznamenala krátkodobé oživenie, ázijské a európske trhy stále čelili nervozite spôsobenej obchodnými napätiami. Ako sa trhy vysporiadali s týmito výzvami, zistíme v nasledujúcich riadkoch.
Pondelok 21. apríla 2025 priniesol americkým trhom pokles, keď hlavné indexy čelili tlaku. Kým čínske akcie v Ázii zaznamenali mierny vzostup, Japonsko sa pohlo opačným smerom a vyšlo zo dňa so stratami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.