pred týždňom

Americké indexy rastú, zdravotníctvo profitovalo, polovodiče pod tlakom vlády

Shutterstock_2472181781

V dennom komentári z 14. januára 2025 vám prinášame prehľad najnovších makroekonomických udalostí a reakcií na svetových trhoch. Americké indexy dosiahli nárast, z čoho ťažili zdravotníckych firmy, zatiaľ čo polovodiče čelia tlaku vlády a obmedzeniam. Zároveň v Ázii a Európe prebiehajú významné pohyby, ovplyvnené rastúcimi obavami z inflácie a očakávaniami ekonomických opatrení.

Absolútna správa

Napriek tomu, že americké akciové indexy zaznamenali počas pondelka zmiešanú seansu na Wall Street, tak v utorok vstúpili do obchodovania s nárastmi. Benchmark S&P 500 sa otvoril o 0,39 % vyššie, kým Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average si pripísali 0,63 % a 0,16 %. Pozornosť investorov sa zameriavala na vzostup výnosov štátnych dlhopisov, ktoré vyvolali obavy o možné zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému, a tiež na správy o obmedzení vývozu čipov. V dôsledku toho došlo k prepadu akcií polovodičov, hoci akcie zdravotníckych firiem, ako UnitedHealth a Humana, vzrástli po návrhu vlády na zvýšenie platieb Medicare. Trhy však sa však pripravujú aj na správy o indexe cien výrobcov (PPI), ktoré by mohli ovplyvniť očakávania ohľadom inflácie a menovej politiky krajiny. Počas toho ako sa v Spojených štátoch obchodný deň rozbiehal, tak Ázia spracovávala zmiešané smerovanie trhov. Čínske akcie evidovali nárast po správach o plánovanom zvyšovaní amerických ciel, v dôsledku čoho sa Šanghajský index CSI 300 uzavrel so ziskom 2,63 % a hongkonský Hang Seng vzrástol o 1,83 %. Na druhú stranu japonský index Nikkei 225 klesol o 1,83 %, keďže investori obmedzili stávky na zníženie úrokových sadzieb Fedu. Okrem toho trhy v ázijsko-pacifickom regióne reagovali na prehodnocovanie politických a ekonomických výhľadov, vrátane očakávaní zníženia úrokových sadzieb v Južnej Kórei a ďalších ekonomických ukazovateľov v Číne. Medzičasom došlo v Európe k nárastom,  čo pomohlo zvrátiť negatívny sentiment z konca minulého týždňa, pričom verejnosť pozorne sleduje výnosy dlhopisov a náklady na pôžičky v európskych ekonomikách. Širokospektrálny index Stoxx 600 o 15:20 SEČ dosahoval nárast o 0,32 %, v rámci ktorého sa posilnili automobilky, banky a technologické firmy. Sektor ropy a zemného plynu zas klesol o 0,5 % po oznámení spoločnosti BP, že jej zisk vo štvrtom kvartály bude znížený o 300 miliónov dolárov v dôsledku slabnúcich marží rafinérií.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Výnosy amerických štátnych dlhopisov v utorok klesli, keď 10-ročný výnos klesol o 2 bázické body na 4,786 %, po tom, čo predchádzajúca seansa priniesla nové 14-mesačné maximum. Investori čakajú na zverejnenie indexu cien výrobcov, ktorý môže ovplyvniť očakávania o inflácii pred stredajším indexom spotrebiteľských cien.

Ázia: V roku 2024 vzrástli úvery čínskych bánk o 7,6 %, dosahujúc hodnotu 255,68 bilióna CNY, zatiaľ čo úvery v cudzej mene klesli o 17,4 %. Ekonómovia očakávajú, že rast úverov bude pokračovať podporovaný emisiou štátnych dlhopisov, avšak slabý dopyt v súkromnom sektore môže spomaliť dynamiku. Ďalej, v Japonsku zástupca guvernéra Bank of Japan naznačil možnosť zvýšenia úrokových sadzieb, ak sa ekonomický výhľad naplní, a zdôraznil význam mzdových zvýšení pre ďalšie rozhodnutia. Banka bude o svojej politike rozhodovať 24. januára.

Európa: V decembri 2024 inflácia v Maďarsku vzrástla na 4,6 %, čo je najvyššia úroveň za rok, kvôli rastu cien potravín a služieb, hoci ceny energií klesli. Inflácia v Rumunsku zostala stabilná na 5,1 %, podporená zvýšením cien potravín a služieb, pričom priemerná ročná inflácia dosiahla 5,6 %. Naopak, vo Fínsku inflácia spomalila na 0,7 %, vďaka poklesu nákladov na energie a nižším cenám potravín. V Holandsku inflácia mierne vzrástla na 4,1 %, najmä v dôsledku nárastu cien pobytov v bungalovových parkoch a potravín.

Prečítané: 112x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_ (25)
pred 13 hodinami

Trumpova politka rozhýbala trhy: rast akcií s nádychom neistoty

Shutterstock_no (24)
pred dňom

Nástup Donalda Trumpa do úradu: Trhy očakávajú zmeny v politike USA

Shutterstock_2167623261
pred 4 dňami

Rast v USA a Európe podporený hospodárskymi údajmi, Ázia v zmiešanom trende

Shutterstock_no (23)
pred 5 dňami

Optimistické nálady na svetových trhoch podporujú rast akcií

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.