Rast hospodárstva Spojených štátov poukazuje na robustnosť ekonomiky, ktorá sa zatiaľ vyhla najočakávanejšej recesií v histórii.
Rast hospodárstva Spojených štátov poukazuje na robustnosť ekonomiky, ktorá sa zatiaľ vyhla najočakávanejšej recesií v histórii.
Absolútna správa:
Index S&P 500 klesol z maximálnych hodnôt po tom, čo predstaviteľ Fed Bank of Richmond Thomas Barkin argumentoval, že centrálna banka by mala ponechať na stole možnosť zvýšiť úrokové sadzby v prípade, že sa inflácia ukáže byť zakorenená v ekonomike. Mega spoločnosti sa vyvíjali zmiešane, pričom spoločnosť Nvidia viedla zisky v rámci výrobcov čipov, Tesla vzrástla a spoločnosť Microsoft klesla. Index Russell 2000 stúpol o 1.5%. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov klesli o sedem bázických bodov na 4.66%. Swapy FEDu v plnej miere počítajú so znížením sadzieb o štvrť bodu do mája. Hrubý domáci produkt vzrástol o 5,2 % v treťom štvrťroku, čo je najrýchlejšie tempo rastu za takmer dva rokoy. Spotrebiteľské výdavky sa zvyšovali menej výrazným tempom a to 3,6 %. Spoločnosť General Motors zvýši dividendu o 33 % a spätne odkúpi akcie v hodnote 10 miliárd USD, čo je jej najväčší plán spätného odkúpenia akcií v histórii. Spoločnosť Foot Locker zvýšila svoju celoročnú prognózu finančných výsledkob s odvolaním sa na silné predaje počas týždňa vďakyvzdania a pokrok v strategickom pláne rastu firmy.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Bank of Thailand na svojom zasadnutí v novembri podľa očakávaní ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na stabilnej úrovni 2,5 %, čo je prvá prestávka v jej cykle sprísňovania po ôsmich po sebe nasledujúcich zvýšeniach úrokov, ktoré zvýšili náklady na požičiavanie si na najvyššiu úroveň od konca roka 2013.
EU: Indikátor dôvery v priemysle na Slovensku sa v novembri oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 4 body na -6, čo predstavuje najvyššiu hodnotu za posledné tri mesiace. Zlepšenie bolo ovplyvnené výrazným oživením očakávanej priemyselnej produkcie. Spotrebiteľská dôvera na Slovensku sa v novembri zvýšila o 2,4 percentuálneho bodu na -16,3 bodu z -19,7 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Bola to najvyššia hodnota od marca 2020. Ukazovateľ ekonomického sentimentu v eurozóne sa v novembri 2023 zvýšil na 93,8 bodu, čo predstavuje mierny nárast oproti revidovanej hodnote 93,5 bodu z predchádzajúceho mesiaca a blíži sa k trhom očakávanej hodnote 93,7 bodu. Hoci toto najnovšie čítanie naznačuje postupný nárast ekonomického sentimentu v rámci bloku, stále naznačuje, že podniky aj spotrebitelia zostávajú do určitej miery pesimistickí, najmä v dôsledku vplyvu rastúcich nákladov na prijaté úvery a pretrvávajúcich inflačných tlakov.
USA: Ekonomika USA v 3. štvrťroku 2023 vzrástla o 5,2 %, čo je viac ako 4,9 % v predbežnom odhade a 5 % v prognózach. Znamená to najvýraznejší rast od 4. štvrťroka 2021. Investície do nebytových priestorov boli revidované na vyššiu úroveň a namiesto pôvodne odhadovaného poklesu o 0,1 % vykázali rast o 1,3 %. Prvýkrát po takmer dvoch rokoch vzrástli aj investície do nehnuteľností na bývanie, a to oveľa rýchlejším tempom, ako sa pôvodne očakávalo (6,2 % oproti 3,9 % v predbežnom odhade). Medzitým súkromné zásoby prispeli k rastu o 1,4 p. b., čo je viac ako 1,32 p. b. v predchádzajúcom odhade, a vládne výdavky rástli rýchlejšie (5,5 % oproti 4,6 %). Na druhej strane, spotrebiteľské výdavky vzrástli o 3,6 %, čo je o niečo menej ako 4 % v predbežnom odhade, ale naďalej ide o najväčší prírastok od 4. štvrťroka 2021. Spomalenie bolo spôsobené najmä výdavkami na služby. Vývoz vzrástol o 6 % (oproti 6,2 %) a dovoz sa zvýšil menej (5,2 % oproti 5,7 %).
Prečítané: 681x
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.