10. januára 2025 trhy po celom svete reagujú na rôzne makroekonomické signály, pričom americké akciové indexy začali nový obchodný deň v negatívnych číslach. Investori v USA sa sústredia na očakávané údaje o zamestnanosti, zatiaľ čo Ázia a Európa čelili vlastným výzvam.
Absolútna správa
V utorok pri otvorení Wall Street, po predĺženom víkende, keď na počesť bývalého prezidenta Spojených štátov Jimmyho Cartera bolo obchodovanie pozastavené, sa hlavné akciové indexy ocitli v červených číslach. Benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite totiž klesli o 0,47 % a 0,86 %, kým Dow Jones Industrial Average stratil 0,22 %. Miestni investori vyčkávali na zverejnenie kľúčových údajov o zamestnanosti v USA, ktoré by mohli ovplyvniť rozhodovanie Federálneho rezervného systému ohľadom úrokových sadzieb. Očakáva sa nárast pracovných miest o 164 000, čo je menej než v predchádzajúcom mesiaci, a miera nezamestnanosti by mala zostať stabilná na 4,2 %. V rámci korporátnych správ prišla s novinkou automobilka Tesla, ktorá predstavila vylepšenú verziu Modelu Y v Číne, kde sa usiluje o udržanie konkurencie schopnosti popri domácich spoločnostiach. Ešte pred tým než sa však naplno rozbehlo americké obchodovanie, tak sa trhy v ázijsko-pacifickom regióne stihli uzavrieť s poklesmi. Stratám viedla Pevninská Čína, keď index CSI 300 klesol o 1,25 %, čím sa dostal na najnižšiu úroveň od septembra 2024. Verejnosť hodnotila novembrové údaje z Japonska, kde reálne výdavky domácností zaostali za očakávaniami s poklesom o 0,4 %. Vzápätí hongkonský Hang Seng stratil 0,92 %, japonský Nikkei 225 klesol o 1,05 %, a juhokórejský Kospi zaznamenal pokles o 0,24 %. K negatívnemu sentimentu prispela aj Čínska ľudová banka s oznamom o pozastavení nákupov štátnych dlhopisov. Na druhú stranu, pozitivitu medzi investorov priniesol taiwanský výrobca polovodičov, ktorý profitoval z rastu dopytu po umelej inteligencii, čím posilnil technologické odvetvie. Medzitým trhy v Európe zaujali klesajúci smer, keďže o 14:35 SEČ nemecký DAX a francúzsky CAC 40 stratili 0,12 % a 0,33 %. Obdobne klesol aj britský FTSE 100 o 0,51 %. Pri jednotlivých akciách sa sledoval nárast nemeckého Mercedesu-Benz po ohlásení rastu predajov, pričom akcie francúzskeho Ubisoftu a britského J Sainsbury sa ocitli v stratách. V súvislosti s komoditným sektorom došlo k nárastu hodnoty ropy vďaka zvýšenému dopytu v dôsledku zimných podmienok v USA a Európe, čo naznačuje, že ceny „čierneho zlata“ môžu zaznamenať zisky tretí týždeň po sebe.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov sa v piatok pohybovali blízko najvyššej úrovne od apríla, dosahujúc 4,7 %, v reakcii na očakávania kľúčových údajov o pracovných miestach. Pri dvojročnej pokladnice došlo k nárastu o 12 bázických bodov na 4,383 %.
Ázia: V novembri 2024 japonský hlavný index, ktorý meria budúcu ekonomickú aktivitu krajiny, klesol na najnižšiu úroveň od augusta, čo naznačuje spomalenie ekonomiky. Rovnaké signály vyslal aj zhodný index, ktorý meria súčasnú situáciu. Na druhej strane, v Malajzii priemyselná produkcia medziročne vzrástla o 3,6 %. Táto správa vyslala pozitívny signál v regióne, najmä vďaka rastu vo výrobnom sektore. Miera nezamestnanosti v Malajzii zostala na 3,2 %, čo poukazuje na stabilitu pracovného trhu.
Európa: V novembri 2024 španielska priemyselná produkcia klesla o 0,4 % v dôsledku poklesu výroby kapitálových statkov a energie. Naopak, Francúzsko prekvapilo rastom priemyselnej výroby o 0,2 %, najmä vďaka silnému nárastu produkcie dopravných prostriedkov. Švédska ekonomika vykázala silný rast s HDP, ktorý medziročne vzrástol o 2,1 % a priemyselnou produkciou, ktorá po ôsmich mesiacoch opäť vzrástla o 2,6 %. V Rumunsku, po revidovanom raste HDP o 1,2 %, došlo k prehĺbeniu obchodného deficitu v novembri na 2,84 miliardy eur, pričom dovoz vzrástol výraznejšie ako export.