pred 2 mesiacmi

Zmena fúzie automobilových gigantov

original_1594106452

Stellantis bude 4. najväčšou automobilkou sveta

Absolútna správa:

Francúzska automobilka PSA a taliansko-americká automobilka Fiat Chrysler (FCA) upravili podmienky svojej plánovanej fúzie. Cieľom zmien je zachovanie vyššej hotovosti a väčšie zníženie nákladov v čase pokračujúcej koronakrízy. Zlúčená firma sa bude volať Stellantis a má byť štvrtým najväčším výrobcom áut na svete za spoločnosťami Volkswagen , Toyota a Renault-Nissan. Spoločnosti sa na fúzii v hodnote 50 miliárd USD dohodli v decembri 2019. Dohoda dáva dokopy značky francúzskej skupiny Peugeot, Citroën, Opel a DS so značkami Fiat, Chrysler, Jeep, Dodge, Maserati, Alfa Romeo či Ram. Ročný odbyt zlúčenej skupiny by mal dosahovať zhruba 8,7 milióna vozidiel a tržby takmer 170 miliárd eur.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Alexion Pharmaceuticals, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 6 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -31,43 %).  Ide o biofarmaceutickú spoločnosť, ktorá skúma a vyvíja patentované imunoregulačné zlúčeniny na liečbu autoimunitných a kardiovaskulárnych chorôb.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Sociálna sieť Douyin, čo je čínska verzia platformy TikTok, v auguste prekročila hranicu 600 miliónov denných používateľov. Na začiatku roka ich pritom táto platforma, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance, mala 400 miliónov. Maloobchodné tržby v Číne za august vzrástli medziročne o 0,5%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 0,80 %, Hang Seng + 0,38 %, Nikkei 225 - 0,4 %.

Britská ekonomika v súvislosti s pandémiou koronavírusu v júli prišla o ďalších 102 tisíc pracovných miest. Za celé obdobie pandémie prišla pritom o zhruba 700 tisíc pracovných miest. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,47 %, CAC 40 + 0,32 %, DAX + 0,18 %.

Apple dnes predstaví nové produkty, podľa odborníkov by mohla ukázať napríklad nové chytré hodinky Apple Watch. Špekuluje sa však, že nové chytré telefóny iPhone firma predvedie až neskôr na samostatnej akcii. Na dnešnej prezentácii s podtitulom Time Flies (Čas letí) by sa okrem šiestej generácie hodiniek Apple Watch mohla objaviť aj napríklad nová verzia tabletu iPad Air. Virtuálna prezentácia začne o 19:00 SELČ a firma ju bude vysielať na svojich internetových stránkach. Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) preverí firmu Nikola kvôli obvineniam z podvodu Hindenburg Research, ktorý na nej drží krátke pozície. Vláda Spojených štátov zatiaľ odkladá plánovaný plošný zákaz na dovoz bavlny a paradajok z čínskej provincie Sin-ťiang. V pondelok oznámila iba cielené opatrenia, ktoré smerujú proti piatim tamojším subjektom. Informovala o tom agentúra Reuters. Obmedzenia sa okrem bavlny a textílií zo severozápadného Sin-ťiangu týkajú aj počítačových súčiastok od výrobcu z provincie An-Chuej. Peking dnes iniciatívu označil za sabotáž globálnych dodávateľských reťazcov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,01 %, S&P 500 + 0,48 %, NASDAQ + 1,15 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 431x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1649947732 (1)
pred 13 hodinami

Pfizer a vakcína

shutterstock_1525493183
pred dňom

„Zákon o zodpovednosti zahraničných spoločnosti“

shutterstock_1173721801
pred 2 dňami

OPEC+ napreduje v rokovaniach o produkcii ropy

shutterstock_1724685367
pred 3 dňami

Americký balíček

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.