pred 11 mesiacmi

Zabrzdia vysoké sadzby dopyt po rope?

galen-crout-0ZGLna3z_ac-unsplash

Ropa zostala nižšie a udržala si tak piatkový prudký pokles, keď obchodníci zvažovali, či agresívne sprísnenie menovej politiky USA nepovedie k recesii, ktorá by mohla zastaviť spotrebu.

Absolútna správa:

Ropa Brent sa obchodovala v blízkosti 114 dolárov za barel po tom, čo v piatok sme zaznamenali prepad o viac ako 5 %, pretože eskalovali obavy z tempa, akým Fed zvyšuje sadzby a následnými otrasmi na finančných trhoch. Obchodovanie bolo v pondelok slabé kvôli sviatku v USA. Denná produkcia ropy v Líbyi sa dostala na úroveň približne 800 000 barelov denne po tom, čo tamojší minister energetiky nedávno uviedol, že klesla na 100 000 až 200 000 barelov denne. Toto implikované prerušenie dodávok v produkcii členov OPEC by mohlo byť menšie, ako obchodníci očakávali. Ropa prudko vzrástla v roku 2022, keď vojna na Ukrajine prerušila dodávky, rovnako ako sa spotreba po pandémii obnovila a taktiež zvýšila. Napriek nedávnemu poklesu zostáva americký benchmark na vysokej úrovni, čo prispieva k nekontrolovateľnej inflácii. Minulý týždeň Federálny rezervný systém zvýšil úrokové sadzby o 75 bázických bodov, aby skrotil vysokú infláciu, a poprední politici prisľúbili, že budú pokračovať, kým inflácia nezačne klesať. Ministerka financií Janet Yellenová v nedeľu varovala, že vysoké ceny sa pravdepodobne udržia aj v roku 2022, zatiaľ čo rast sa spomalí. Americká ministerka energetiky Jennifer Granholmová cez víkend varovala vodičov pred „pokračujúcim rastom dopytu“ a pravdepodobnosti pretrvávania vysokých cien benzínu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Safran, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,69 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 16,91 %). Safran dodáva letecké a obranné systémy a zariadenia. Spoločnosť predáva motory pre lietadlá a vrtuľníky, nosné rakety, pristávacie a brzdové systémy, gondoly, palubné elektrické systémy, optroniku, avioniku, pohon rakiet, biometrické vybavenie, systémy na detekciu výbušnín a systémy stopovej analýzy. Safran slúži letectvu a obrane celosvetovo.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínska ľudová banka ponechala svoje kľúčové sadzby pre firemné úvery a pôžičky domácnostiam stabilné na júnovej fixácii, pretože ekonomika sa začína postupne zotavovať z obmedzení zavedených proti COVID-19. Základná úroková sadzba jednoročného úveru (LPR) zostala nezmenená na úrovni 3,7 %; zatiaľ čo päťročná sadzba, referenčná pre hypotéky, bola tiež zachovaná na úrovni 4,45 %, po rekordnom znížení o 15 bázických bodov v máji. Štátna rada, čínsky kabinet, minulý týždeň uviedol, že krajina "nebude tlačiť nadmerné množstvo peňazí ", čo naznačuje opatrnosť pred menovými stimulmi, ktoré veľké rozvinuté krajiny prijali v reakcii na pandémiu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,50 %, Hang Seng +0,42 %, Nikkei 225 -0,74 %.

Stavebná produkcia v eurozóne vzrástla v apríli 2022 medziročne o 3 percentá, čím sa zmiernila z nahor revidovaného nárastu o 3,4 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najpomalšie tempo rastu stavebnej činnosti od decembra, keďže inžinierske stavby klesli o 0,7 percenta (oproti 5,3 percenta v marci), zatiaľ čo rast stavebnej činnosti zostal konštantný na úrovni 4,1 percenta. Stavebná produkcia medzimesačne klesla o 1,1 percenta, čo je prvý pokles za štyri mesiace a v porovnaní s marcovým rastom o 0,1 percenta. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50  +0,78 %, CAC 40  +0,53 %, DAX +0,99 %.

Recesia sa tento rok spomína častejšie, keďže inflácia zostáva vysoká a Federálny rezervný systém podniká agresívne kroky na jej potlačenie. V stredu Fed oznámil zvýšenie úrokovej sadzby o 75 bázických bodov, čo je najväčšie od roku 1994. Predseda Fedu Jerome Powell tiež naznačil zámer Federálneho výboru pre voľný trh pokračovať v agresívnom sprísňovaní menovej politiky s cieľom udržať infláciu na uzde. Na amerických akciových indexoch sa dnes neobchodovalo z dôvodu sviatku.   

Prečítané: 622x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2220903171 (1)
pred 14 hodinami

Slabé výsledky čínskeho vývozu

shutterstock_1251973450
pred dňom

Spomalenie rastu amerického trhu

Shutterstock_1066809551 (2)
pred 2 dňami

Zníženie produkcie ropy

Shutterstock_251160067 (1)
pred týždňom

Obavy o čínske hospodárstvo

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.