pred mesiacom

Výpredaj akcií po štvrtkovom raste

shutterstock_504871873

Jeden z najväčších nárastov trhu v tomto roku pripravil pôdu pre menšiu korekciu na americkej burze, ktorou sa ukončilo obchodovanie akcií na tento týždeň.

Absolútna správa:

Americké akcie klesli po tom, čo správa ukázala, že medziročné inflačné očakávania v USA vzrástli po prvý raz za sedem mesiacov. Dolár posilnil a štátne dlhopisy klesli. Prieskum University of Michigan ukázal, že medziročné inflačné očakávania začiatkom októbra vzrástli. Rastovo citlivý Nasdaq 100 zaznamenal najprudšie straty spomedzi hlavných benchmarkov, keďže výnosy zo štátnych dlhopisov rástli, pričom dvojročná sadzba stúpla späť na 4,5 %. „Včera ste mali toto úžasné, silné vnútro denné zotavenie, ktoré bolo úplne nesprávne,“ povedal Phil Orlando, hlavný stratég akciového trhu v Federated Hermes. Správou dňa bolo, že britská premiérka Liz Truss zrušila svoj plán na zmrazenie dane z príjmu právnických osôb v budúcom roku ďalším dramatickým obratom o 180 stupňov, niekoľko hodín po tom, čo vyhodila svojho spojenca Kwasi Kwarteng a nahradila ho Jeremy Hunt ako kancelára britskej štátnej pokladnice.

Investori zarobili na:

Spoločnosti U.S. Bancorp, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,36 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -20,68 %). U.S. Bancorp je spoločnosť poskytujúca diverzifikované pôžičkové a depozitné služby, správu hotovosti, devízové ​​a správcovské služby a správu investícií. Spoločnosť tiež poskytuje služby kreditných kariet, hypotekárne bankovníctvo, poistenie, maklérstvo a leasing. U.S Bancorp pôsobí na stredozápade a západe Spojených štátov amerických.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná inflácia v Číne vzrástla v septembri medziročne na 2,8 % z 2,5 % v predchádzajúcom mesiaci, čo zodpovedá konsenzu trhu. Bola to najvyššia miera od apríla 2020, najmä v dôsledku prudkého nárastu cien potravín. Medzimesačne rástli spotrebiteľské ceny o 0,3%. Miera nezamestnanosti v Južnej Kórei vzrástla na 2,8 % v septembri z rekordného minima 2,5 % v auguste, keďže ekonomika naďalej zápasila s vysokou infláciou, rastúcimi úrokovými sadzbami a spomalením globálneho rastu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,39 %, Hang Seng +1,21 %, Nikkei 225 +3,25 %.

Ročná miera inflácie vo Francúzsku bola v septembri potvrdená na úrovni 5,6 %, čo je najnižšia úroveň za štyri mesiace, z 5,9 % v predchádzajúcom mesiaci. Ceny energií sa spomalili (17,9 % vs. 22,7 % v auguste), najmä v dôsledku nedávnych opatrení, ktoré prijala vláda na boj proti poklesu kúpnej sily obyvateľov. Medzimesačne ceny poklesli o 0,6 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,57 %, CAC 40 +0,90 %, DAX +0,67 %.

Maloobchodné ceny v USA sa v septembri oproti augustu v priemere nezmenili, trh očakával nárast o 0,2 %, keďže vysoká inflácia a rastúce náklady na pôžičky zasiahli spotrebiteľský dopyt. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,32 %, S&P 500 -2,22 %, NASDAQ -3,08 %.

Timotej Lencz, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 229x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_2019570908
pred 22 hodinami

Neutrálne zakončenie týždňa

shutterstock_2152070871 (5)
pred 2 dňami

Predstavitelia Americkej centrálnej banky dospeli k záverom

shutterstock_182881202
pred 3 dňami

OECD chce aby centrálne banky naďalej zvyšovali úrokové sadzby

shutterstock_1629245527
pred 4 dňami

Americké akcie klesali po komentároch prezidentky Fedu a možných obmedzeniach v Číne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.