pred 6 mesiacmi

Volkswagen plánuje poraziť Teslu

shutterstock_1233297004

Akcie nemeckej automobilky vzrástli na najvyššiu úroveň od júla 2015 po zverejnení plánov ohľadom elektromobilov.

Absolútna správa:

Akcie spoločnosti Volkswagen AG vzrástli najviac od historického short squeezu pred tuctom rokov po brífingoch, kde predstavila plány na nahradenie spoločnosti Tesla ako globálneho lídra v oblasti elektrických vozidiel. Kmeňové akcie spoločnosti VW dnes vzrástli až o 29 % po tom, čo spoločnosť oznámila plány na štandardizáciu kľúčových technológií v rámci svojho rozľahlého priemyselného impéria. V pondelok VW uviedol, že iba v Európe postaví šesť tovární na batérie. Cieľom VW je stať sa globálnym lídrom v oblasti elektromobilov najneskôr do roku 2025, hoci dosiahnutie tohtoročného cieľa v podobe milióna predaných elektromobilov by mohlo spoločnosť dostať pred Teslu. Zdá sa, že tieto veľké ambície si získavajú pozornosť retailových investorov, ktorí nakúpili americké akcie, o ktorých sa špekulovalo na Reddite a iných fórach sociálnych médií začiatkom tohto roka. K robustnému rastu akcií Volkswagenu prispeli aj dnešné vynikajúce hospodárske výsledky za Q4 2020, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 2,56 % a čistý zisk až o vyše 59 %.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Fox Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,47 % (výkonnosť za 5 rokov: +11,57 %). Dôvodom prudkého rastu bola správa, že predseda Rupert Murdoch koncom minulého týždňa kúpil 500 000 akcií spoločnosti prostredníctvom série transakcií v cene od 41,94 do 43,01 dolárov za kus. Fox Corporation vyrába a licencuje spravodajský, športový a zábavný obsah na distribúciu prostredníctvom systémov káblovej televízie, satelitných operátorov priameho vysielania, telekomunikačných spoločností a online distribútorov videa. Fox tiež spravuje vysielacie štúdiá, divadlá, strihacie miesta, zvukové pódiá a ďalšie produkčné zariadenia.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Taiwanská spoločnosť Foxconn sa rozhoduje, či vyrábať elektromobily v USA, alebo v Mexiku. Povedal to dnes predseda správnej rady Joung Liou. Čínska vláda požiadala spoločnosť Alibaba Group Holding, aby sa zbavila svojich mediálnych aktív. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,87 %, Hang Seng +0,67 %, Nikkei 225 +0,52 %.

Podľa Európskej komisie Pfizer/BionTech dodajú v 2Q celkom 200 mil. dávok vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia plánuje v najbližších dvoch rokoch zrušiť až 10 000 pracovných miest, aby znížil náklady. Podľa inštitútu ZEW ekonomický optimizmus naďalej rastie a experti na finančných trhoch očakávajú široké zotavenie nemeckej ekonomiky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,55 %, CAC 40 +0,32 %, DAX +0,66 %.

Maloobchodné tržby v USA poklesli vo februári medzimesačne o 3 % oproti januárovému rastu o 7,6 %. Očakával sa miernejší pokles o 0,5 %. Priemyselná výroba v USA vo februári medzimesačne poklesla o 2,2 %, odhad trhu bol +0,3 %. Podľa prieskumu Bank of America medzi správcami majetku sa prvýkrát od začiatku pandémie investori viac obávajú inflácie než rizík spojených s Covid-19. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,39 %, S&P 500 -0,16 %, NASDAQ +0,09 %.

Prečítané: 663x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 14 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.