pred 8 mesiacmi

Vakcína J&J poskytuje 100 % účinnosť proti úmrtiu

shutterstock_1874007694

Výsledky veľkého globálneho testu preukázali vysokú účinnosť vakcíny proti Covid-19 od spoločnosti Johnson & Johnson.

Absolútna správa:

Jednorazová vakcína spoločnosti Johnson & Johnson vytvorila silnú ochranu proti Covid-19 vo veľkom pokuse v neskorom štádiu, čo vzbudzuje nádej, že môže rýchlo zmeniť podobu imunizačnej kampane. Podľa štúdie, ktorá bola vykonaná na vzorke viac ako 44 000 osôb, vakcína zabránila 66 % stredne závažných až závažných prípadov Covid-19. A bola obzvlášť účinná pri zastavení závažných chorôb, pri prevencii 85 % závažných infekcií a 100 % hospitalizácií a úmrtí. Na základe výsledku plánuje spoločnosť J&J budúci týždeň požiadať v USA o povolenie na núdzové použitie. Najlepší vedec farmaceutického giganta tento mesiac uviedol, že očakáva odbavenie v marci a že potom bude mať produkt pripravený na odoslanie. Spoločnosť nešpecifikovala, koľko vakcíny bude okamžite k dispozícii, aj keď opätovne potvrdila, že USA dostanú v prvej polovici roka 100 miliónov dávok. Konkurenčné vakcíny od spoločností Moderna a Pfizer priniesli vyššiu celkovú mieru účinnosti, ale je potrebné podať dve dávky, kým sa ich plný úžitok prejaví. Prípravok J&J’s shot sa tiež môže uchovávať v chladničke tri mesiace, zatiaľ čo produkty od spoločností Pfizer a Moderna sa musia uchovávať zmrazené. Vakcína J&J napriek tomu pravdepodobne poskytne krajinám po celom svete nový silný nástroj na boj proti vírusu, ktorý infikoval už viac ako 101 miliónov ľudí a na celom svete zabil 2,2 milióna.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Biogen Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,50 % (výkonnosť za 5 rokov: 12,31 %). Dôvodom tohto rastu bola správa, že FDA posunula termín rozhodnutia o schválení nového experimentálneho lieku na Alzheimerovu chorobu o 3 mesiace. Spoločnosť Biogen Inc. vyvíja, vyrába a komercializuje terapie so zameraním na neurológiu, onkológiu a imunológiu. Produkty spoločnosti sa zameriavajú na choroby, ako je roztrúsená skleróza, non-Hodgkinov lymfóm, reumatoidná artritída, Crohnova choroba a psoriáza.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonská miera nezamestnanosti stagnovala v decembri na úrovni 2,9 %, oproti očakávanému rastu na úroveň 3,0 %. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v januári zvýšila ťažbu o 160 000 na 25,75 milióna barelov denne. Kartel a jeho spojenci sa totiž dohodli na ďalšom zmiernení redukcia dodávok ropy na trh. Ťažba OPEC tak vzrástla už siedmy mesiac za sebou. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,47 %, Hang Seng -0,94%, Nikkei 225 -1,89 %.

Miera nezamestnanosti Nemecka v januári stagnovala na úrovni 6 %, tesne pod odhadmi na úrovni 6,1 %. Európska agentúra pre lieky (EMA) odporučila podmienečnú registráciu vakcíny firmy AstraZeneca na trhu Európskej únie. Očkovať by sa mali ľudia starší ako 18 rokov. Po americkom Pfizeri a britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca oznámila tiež americká firma Moderna obmedzenia dodávok vakcín proti Covidu-19, menej vakcín dostane vo februári Taliansko a Francúzsko. Maďarsko sa stalo prvou krajinou v EÚ, ktorá schválila vakcínu proti Covid-19 od čínskej spoločnosti Sinopharm. Gabriel Makhlouf z ECB povedal, že teraz neočakáva pokles sadzieb ECB, avšak v budúcnosti je to možné, ak ich ECB bude potrebovať. Druhá polovica roka bude ohľadom rastu pozitívnejšia, neistota ale zostáva vysoká. Bankám na Slovensku vlani klesol zisk o viac ako štvrtinu na najnižšiu hodnotu od globálnej finančnej a ekonomickej krízy v roku 2009. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,13 %, CAC 40 -2,02 %, DAX -1,71 %.

Kanadská ekonomika vlani kvôli dopadom koronavírusovej krízy klesla o 5,1 percenta, čo je najvýraznejší prepad v zaznamenanej histórii. Vo svojej predbežnej správe to dnes oznámil kanadský štatistický úrad. Predaj americkej whisky a liehovín v USA vlani napriek pandémii, ktorá zavrela bary a reštaurácie, rástol. Pomohol predaj v obchodoch s alkoholom a cez internet. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -2,03 %, S&P 500 -1,94 %, NASDAQ -2,00 %.

Prečítané: 754x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1729830958
pred 2 dňami

Hospodárske výsledky bánk podporili rast na Wall Street

shutterstock_2026844540
pred 3 dňami

Putin tvrdí, že Rusko je pripravené dodať do Európy ďalší plyn

shutterstock_1911409324
pred 4 dňami

Začne FED znižovať stimuly už v novembri?

shutterstock_1945206091
pred 5 dňami

Ropa Brent sa priblížila k 85 dolárom za barel

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.