pred 5 mesiacmi

Trh sa bojí rastu volatility aj napriek tomu, že index VIX klesá

shutterstock_1465953872

Index volatility Cboe klesá a dostal sa na úrovne, ktoré sme mohli sledovať aj pred pandémiou.

Absolútna správa:

Hodnota indexu volatility Cboe klesá a pomaly odstraňuje rast, ktorý nastal po vypuknutí pandémie. Toto sa deje aj napriek tomu, že je na trhu stále cítiť neistotu ohľadom ďalšieho vývoja. Podľa niektorých analytikov pokles indexu volatility na úrovne pred pandémiou  popiera vývoj aktuálnej situácie na trhu, nakoľko môžeme sledovať rastúce výnosy štátnych dlhopisov, ktoré ohrozujú býčí sentiment na akciovom trhu a takisto strach z predĺženia niektorých reštrikcií kvôli nákaze Covid-19. Tento cenový pokles indexu volatility nám ukazuje, že obchodníci, ktorí vsádzali na cenové výkyvy trhu začínajú byť trochu opatrnejší. Avšak aj napriek tomu, že v posledných mesiacoch došlo k poklesu tohto indexu, tak z dlhodobého hľadiska sa stále nachádza na pomerne vysokých úrovniach. Pomerne vysoké úrovne z dlhodobého hľadiska, ktoré môžeme na tomto indexe sledovať teda odrážajú strach z rastúcej výšky výnosov na dlhopisoch a stále pretrvávajúceho problému pandémie. Analytici odhadujú, že cenové úrovne indexu volatility by mohli v krátkom časovom horizonte poklesnúť niekde na cenové úrovne v okolí 18 bodov. Postupné klesanie hodnoty tohto indexu môže byť spôsobené aj skutočnosťou, že sa pomaly strácajú z dohľadu minuloročne prudké prepady, ktoré sme mohli sledovať v marci 2020. V krátkodobom horizonte došlo teda k zníženiu strachu z volatility, avšak treba brať do úvahy aj skutočnosť, že investori budú v strednodobom a dlhodobom horizonte citlivo vnímať trhovú volatilitu z dôvodu situácie počas pandémie.

Investori zarobili na:

Spoločnosti, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,20 % (výkonnosť za 5 rokov: +120,31 %). Dôvodom prudkého rastu boli hospodárske výsledky za 3. kvartál FY 2021, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 6,18 % a zisk na akciu až o 40,60 %. Spoločnosť Darden Restaurants, Inc. vlastní a prevádzkuje reštaurácie s kompletným servisom. Spoločnosť prevádzkuje talianske reštaurácie pod množstvom značiek. Darden Restaurants vlastní reštaurácie v Severnej Amerike.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Výroba automobilov vlani celosvetovo klesla o 16 % na menej ako 78 miliónov, a dostala sa tak na úroveň roku 2010. Oznámila to dnes Medzinárodná organizácia výrobcov automobilov (OICA). Najmenej výroba klesla v Číne. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,05 %, Hang Seng -0,07 %, Nikkei 225 +1,14 %.

EÚ vyviezla od decembra približne 77 miliónov vakcíny proti koronavírusu. Vývoz mieril do 33 krajín. Porsche rozširuje svoju službu predplatného na ďalších 5 amerických miest a pridáva do nej svoj elektrický model Taycan. Chce tak zvýšiť svoje tržby z predaja elektroáut na trhu, ktorému dominuje americká Tesla. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,00 %, CAC 40 +0,09 %, DAX +0,08 %.

Počet nových žiadosti o dávku v nezamestnanosti v USA klesol minulý týždeň zo 781 tisíc na 684 tisíc. Očakával sa pokles na 730 tisíc. HDP v USA vzrástlo podľa finálneho výsledku v 4. kvartáli 2020 o 4,3 % medzikvartálne oproti druhému odhadu na úrovni 4,1 %. Podľa World Travel & Tourism Council utrpel globálny sektor cestovného ruchu vlani stratu 4,5 bln. USD a jeho príspevok na globálnom HDP klesol o 49,1 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,62 %, S&P 500 +0,53 %, NASDAQ +0,12 %.

Tomáš Ferech, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 611x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 15 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.