pred 2 týždňami

Odrazí sa index S&P 500 od spodného Bollingera? Alebo zavládne na trhoch panika?

shutterstock_1860319261

Akcie čelili ďalšiemu volatilnému obchodnému dňu, pričom obchodníci čakali na ďalšie informácie o tom, či Federálny rezervný systém dosiahne mäkké pristátie, ktoré zníži infláciu bez toho, aby vyvolalo recesiu.

Absolútna správa:

Index S&P 500 znížil väčšinu svojho predchádzajúceho nárastu, keďže pokles technologických spoločností vykompenzoval zisky ekonomicky citlivých akcií, ako sú výrobcovia komodít a banky. Desaťročné americké výnosy klesli v dôsledku rastúcich špekulácií, že trh už do značnej miery započítal vplyv sprísňovania menovej politiky po tom, ako sa štátne dlhopisy počas prvých troch mesiacov roka 2022 sa prepadli najviac v histórii. Trhy sa tento rok zmietali v obavách z pretrvávajúcej inflačnej špirály a rizík pre globálny rast vyplývajúcich z rastúcich výnosov. Očakáva sa, že predseda Fed-u Jerome Powell a jeho kolegovia v stredu zvýšia sadzby o 50 bázických bodov a naznačia, že sú na dobrej ceste zvýšiť ich do konca roka na úroveň okolo 2,5 %. Nie je však jasné, či to bude stačiť na skrotenie inflácie, ktorá sa pohybuje vysoko nad dvojpercentným cieľom centrálnej banky. Fed bude musieť zvýšiť sadzby až na 5 %, aby zmiernil cenové tlaky práve v čase, keď svet čelí potenciálnym recesiám v USA, Európskej únii a Číne, uviedol bývalý hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu Kenneth Rogoff. Dlhopisové trhy budú naďalej čeliť tlaku inflácie a prísnejšej menovej politiky svetových centrálnych bánk, takže akcie sú v tejto fáze hospodárskeho cyklu lepšou stávkou, poznamenala spoločnosť Pacific Investment Management Co.

Investori zarobili na:

Western Digital Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 14,47 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -31,01 %). Spoločnosť Western Digital Corporation je globálnym poskytovateľom riešení na zhromažďovanie, ukladanie, správu, ochranu a používanie digitálneho obsahu vrátane zvuku a videa. Medzi produkty spoločnosti patria pevné disky, SSD disky a produkty pre domácu zábavu a sieťové produkty.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Zmiernenie hongkonských opatrení Covid-19 ostro kontrastovalo s pretrvávajúcimi prísnymi opatreniami v pevninskej Číne. Oficiálne údaje ukázali, že hrubý domáci produkt Hongkongu sa v prvom štvrťroku tohto roka znížil o 4 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021, čo je oveľa horší výsledok ako zníženie o 1,3 %, ktoré odhadovali ekonómovia oslovení agentúrou Bloomberg. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,43 %, Hang Seng +0,06 %, Nikkei 225 -0,11 %.

Z údajov, ktoré v utorok zverejnil nemecký Spolkový úrad práce, vyplýva, že sezónne upravená miera nezamestnanosti v apríli zostala nezmenená na úrovni 5 %, čo zodpovedá očakávaniam trhu. Z ďalších podrobností zverejnených údajov vyplynulo, že počet nezamestnaných sa znížil o 13 000 na 2,287 milióna, pričom analytici odhadovali pokles o 15 000. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,77 %, CAC 40 +0,79 %, DAX +0,72 %.

Americkí zamestnávatelia zaznamenali v marci rekordný počet nových pracovných miest a odchodov pracovníkov, čo poukazuje na rastúce napätie na trhu práce, ktoré bude naďalej rýchlo zvyšovať mzdy. Počet voľných pracovných miest sa v mesiaci zvýšil na 11,5 milióna z 11,3 milióna vo februári, ukázal v utorok prieskum ministerstva práce Job Openings and Labor Turnover Survey (JOLTS). Mediánová prognóza v prieskume agentúry Bloomberg medzi ekonómami hovorila o 11,2 milióna voľných pracovných miest. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,20 %, S&P 500 +0,38 %, NASDAQ +0,22 %.   

Prečítané: 188x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1667771101
pred 2 dňami

Oficiálny príchod medvedieho trhu?

shutterstock_1312141142
pred 3 dňami

Ako dlho budú investori skupovať prepady?

shutterstock_396405022
pred 4 dňami

Akciové trhy dnes v červených číslach

shutterstock_486919258
pred 5 dňami

Makroekonomické výsledky podporili akciový trh

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.