Donald Trump má čeliť rôznym obvineniam po odchode z Bieleho domu.
Donald Trump má čeliť rôznym obvineniam po odchode z Bieleho domu.
Absolútna správa:
Po neúspechu v právnej snahe zvrátiť svoju volebnú prehru 3. novembra s demokratom Joeom Bidenom, ktorý v pondelok oficiálne vyhral hlasovanie volebného kolégia jednotlivých štátov, ktoré formálne určuje americké predsedníctvo, Trump 20. januára opäť vstúpi do súkromného života s radom príležitostí a hrozieb. Zahŕňajú ďalšiu kandidatúru do Bieleho domu v roku 2024 alebo nové mediálne aktivity. Zahmlievajú ich však potenciálne právne riziká a obchodné výzvy. Pred nástupom do funkcie čelí rade občianskoprávnych a trestnoprávnych žalôb týkajúcich sa podnikania jeho rodiny a jeho aktivít, ktoré by sa mohli urýchliť, keď stratí zákonnú ochranu poskytovanú obyvateľovi Oválnej pracovne. Trump, ktorý odmietol priznať svoju volebnú porážku a naďalej podáva nepodložené tvrdenia o rozsiahlom podvode s voličmi, spojencom oznámil, že zvažuje ďalšiu ponuku Bieleho domu. Dokonca už hovoril o tom, že sa nezúčastní Bidenovej inaugurácie a že v ten deň ohlási svoju kandidatúru do roku 2024, čo by mu umožnilo pokračovať v agresívnych zhromaždeniach, na ktorých prosperoval v rokoch 2016 a 2020.
Investori zarobili na
Spoločnosti Wynn Resorts, Limited, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,10 % (výkonnosť za 5 rokov: +84,86 %). Spoločnosť vlastní a prevádzkuje luxusné hotely a letoviská kasín v Las Vegas, Nevade, Macau a Číne.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čína v pondelok varovala svojich internetových gigantov, že nebude tolerovať monopolné praktiky, nakoľko udelila pokuty napr. Alibaba Group a Tencent Holdings. Je to vôbec prvýkrát, čo Peking pokutoval každú internetovú spoločnosť za porušenie antimonopolného zákona z roku 2008 tým, že neboli riadne nahlásené dohody o protimonopolnej previerke. Čínska ľudová banka (PBOC) uviedla, že finančným inštitúciám poskytla jednoročné pôžičky na strednodobé pôžičky v hodnote 145 miliárd dolárov, aby udržala primerane dostatočnú likviditu bankového systému. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,21 %, Hang Seng -0,69 %, Nikkei 225 -0,17 %.
V Londýne bol identifikovaný nový variant koronavírusu, ktorý mohol čiastočne prispieť k zvýšeniu miery infekcie, čo prinútilo vládu presadiť najvyššiu úroveň obmedzení v meste. Talianske médiá informovali, že vláda môže rozhodnúť o čiastočnom blokovaní krajiny od 24. decembra do 2. januára, zatiaľ čo vo Francúzsku sa počet ľudí hospitalizovaných pre COVID-19 zvýšil už tretí deň po sebe. Európska únia do januára pravdepodobne schváli vakcínu COVID-19. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,50 %, CAC 40 +0,04 %, DAX +1,06 %.
Spoločnosť Apple, Inc. uviedla, že plánuje v prvej polovici roku 2021 zvýšiť produkciu iPhone-ov o 30%. Americká ministerka zahraničných vecí Nancy Pelosiová pozvala najvyšších vedúcich predstaviteľov Kongresu, aby sa stretli v snahe dokončiť masívnu dohodu o vládnych výdavkoch a dosiahnuť dohodu o novom balíku stimulov. Očakáva sa, že nedávne zavedenie vakcíny proti koronavírusom zlepší výhľad centrálnej banky na rok 2021. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,14 %, S&P 500 +1,18 %, NASDAQ +1,25 %.
Prečítané: 1546x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.