pred 2 rokmi

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_618634256

Zásoby plynu a uhlia sú hlboko pod priemerom pred začatím vykurovacej sezóny

Absolútna správa:

Európske prudko rastúce energetické trhy sa vystavujú riziku výpadku elektriny túto zimu, najmä ak mrazivé počasie zhorší už tak mimoriadne nízke zásoby zemného plynu v regióne. Aj keď vyššie ceny plynu môžu vyvolať úpravu medzi ponukou a dopytom, aby sa vykompenzoval trh. Výsledkom je, že chladnejšia ako priemerná zima by znamenala, že Európa bude musieť súťažiť s Áziou o dodávky skvapalneného plynu, čo by viedlo k ešte výraznejšiemu zvýšeniu cien. Existuje riziko, ktoré môže spôsobiť, že LNG nasmerovaný do Európy nebude stačiť na to, aby sa zabránilo vyčerpaniu zásob plynu do konca zimy, najmä ak je v Európe aj Ázii chladné počasie. Pri takom výsledku by jediným vyrovnávacím mechanizmom bolo ďalší výrazný rast cien plynu a energií v Európe, ktoré by znížilo dopyt, pričom by sa obmedzil dopyt po energii v priemyselnom sektore prostredníctvom výpadkov. Tento scenár zvyšuje obavy z energetickej krízy v Európe. Ceny energií denne lámu rekordy. Zásoby plynu a uhlia sú hlboko pod priemerom pred začatím vykurovacej sezóny, pričom riziko podporujú aj obmedzené dodávky plynu z Ruska, nižšia produkcia Severného mora a konkurencia Ázie o LNG. A keby toho nebolo málo požiar navyše dnes uzavrel kľúčový podmorský elektrický kábel Veľkej Británie a Francúzska, čo zhoršuje britskú energetickú krízu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti EOG Resources, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,33 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -17,14 %). EOG Resources, Inc. skúma, vyvíja, vyrába a uvádza na trh zemný plyn a ropu. Spoločnosť vlastní  veľké výrobné nádrže a pôsobí v USA, Kanade, Trinidade, Spojenom kráľovstve Severného mora, Číne a čas od času vyberá ďalšie medzinárodné oblasti.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínska miera nezamestnanosti v mestách dosiahla v auguste 5,1%. Miera nezamestnanosti obyvateľstva vo veku 16-24 rokov klesla na 15,3% z 16,2%.Miera nezamestnanosti v 31 veľkých mestách medzitým stúpla až na 5,3%. Priemerný týždenný pracovný čas zamestnancov v podnikoch v celej krajine bol 47,5 hodiny, čo je pokles o 0,2 hodiny od júla. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,01 %, Hang Seng -1,84 %, Nikkei 225 -0,52 %.

Priemyselná produkcia v eurozóne vzrástla o 7,7% oproti predchádzajúcemu roku v júli 2021 a prekonáva trhové očakávania, ktoré počítali s rastom o 6,3%.  Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,09 %, CAC 40 -1,04 %, DAX -0,68 %.

Americký export sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v auguste 2021 zvýšili o 0,4%. Išlo o pätnásty mesačný nárast exportných cien, aj keď najmiernejším tempom. Ceny nepoľnohospodárskeho vývozu sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšili o 0,2%. Maloobchod v USA klesol o 1,1% oproti predchádzajúcemu mesiacu a v porovnaní s trhovým konsenzom, ktorý počítal s poklesom o 0,3%, negatívny výsledok  bol spôsobený poklesom nákupov automobilov a nárastom prípadov COVID-19. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,68 %, S&P 500 +0,88 %, NASDAQ +0,82 %.

Prečítané: 979x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.