pred 3 rokmi

Globálne banky sa pripravujú na najhoršie.

shutterstock_1499939441

„Musíte sa ubezpečiť, že nie ste v pozícii núteného predajcu a musíte sa ubezpečiť, že vaša likvidita je dostatočná, aby ste mohli volatilitu vnímať ako príležitosť a nie ako problém.“

Absolútna správa:

Globálne banky sa pripravujú na možnosť, že v noci pred americkými prezidentskými voľbami nebude jasný víťaz, čo je scenár, ktorý by mohol vyvolať dni alebo týždne chaosu na globálnych akciových trhoch. Počas posledných dvoch týždňov spustili veľké banky simulácie, aby sa ubezpečili, že zvládnu prudký nárast trhových, likviditných a úverových rizík, a poskytovali klientom poradenstvo v oblasti preventívnych zaistení a stratégií zvyšovania kapitálu. Ak by kandidát zvíťazil nepatrným rozdielom, mohlo by dôjsť k právnemu boju a dokonca k ústavnej kríze, tvrdia bankoví stratégovia. Trump minulý týždeň uviedol, že očakáva, že výsledok bude urovnaný najvyšším súdom. Utorková nepoddajná prvá televízna prezidentská debata ešte zvýšila neistotu. „Ak dôjde k ústavnej kríze, domnievame sa, že strata politickej dôveryhodnosti a postavenia USA ako stabilnej krajiny by mohla ohroziť jej postavenie bezpečného útočiska s nedozernými dôsledkami pre ekonomiku a pre trhy,“ uvádza BNPP BNP Paribas. Spoločnosti JPMorgan a Goldman Sachs tiež označili riziko sporného výsledku vo výskume zverejnenom tento mesiac. Jedna osoba z významnej banky na Wall Street uviedla, že počas posledných dvoch týždňov jeho inštitúcia používala modely stresových testov trhových, úverových a likviditných rizík v najhorších scenároch. Účastníci trhu musia zabezpečiť, aby mali dostatok finančných prostriedkov vyčlenených na to, aby využili volatilitu a neboli nadmerne vystavení žiadnemu jednotlivému aktívu, uviedol Matt Freund, vedúci stratégií s pevným príjmom v globálnom fonde Calamos Investments. „Musíte sa ubezpečiť, že nie ste v pozícii núteného predajcu a musíte sa ubezpečiť, že vaša likvidita je dostatočná, aby ste mohli volatilitu vnímať ako príležitosť a nie ako problém,“ dodal.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Duke Energy Corporation, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 7,41 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +23,78%). Duke Energy Corporation je energetická spoločnosť so sídlom predovšetkým v Amerike, ktorá vlastní integrovanú sieť energetických aktív. Spoločnosť riadi portfólio dodávok a obchodovania so zemným plynom a elektrickou energiou v Spojených štátoch a Latinskej Amerike.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Amundi, najväčší európsky správca aktív, otvoril podnik v oblasti riadenia majetku v Šanghaji a plánuje založiť odchádzajúci investičný biznis v Pekingu, nakoľko Čína otvorila svoje brány širším globálnym správcom aktív. Saudská Arábia plánuje v budúcoročnom rozpočte znížiť výdavky o 7,5% na 990 miliárd rijálov (263,94 miliárd dolárov). Plánované obmedzenie výdavkov prichádza v momente, keď bude najväčší svetový vývozca ropy čeliť ekonomickému poklesu spôsobenému pandémiou, poklesom cien ropy a znížením surovej produkcie, pričom Rijád očakáva do konca roku 2020 12% rozpočtový deficit, ktorý sa v budúcom roku zníži na 5,1%, Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,10%, Hang Seng +0,79%, Nikkei 225 -1,50 %.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vydal Taliansku varovanie pred jeho hospodárskymi vzťahmi s Čínou a čínsku technológiu mobilných telekomunikácií označil za hrozbu pre taliansku národnú bezpečnosť a súkromie jej občanov. Spoločnosť Royal Dutch Shell dosiahla najnižšiu hodnotu za viac ako šesť mesiacov po varovaní, že produkcia v treťom štvrťroku mala prudko poklesnúť kvôli pandémii koronavíru a hurikánom, ktoré prinútili vypnúť pobrežné platformy. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,64 %, CAC 40 -0,59 %, DAX -0,51 %.

Súkromné mzdy sa tento mesiac zvýšili o 749 000 pracovných miest po raste v auguste o 481 000, podľa správy o zamestnanosti ADP. Mzdy v oblasti výrobného sektoru sa zvýšili o 130 000 pracovných miest a zamestnanosť na stavbách sa zvýšila o 60 000. Nábor v odvetviach služieb pokročil 552 000 a to najmä v oblastiach obchodu, dopravy a verejných služieb. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,20 %, S&P 500 +0,66 %, NASDAQ +0,74 %.

Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1753x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.