pred 5 mesiacmi

Európska únia a Veľká Británia sa nezhodli na použití vakcíny Astra Zeneca

shutterstock_1661849266

Spojené kráľovstvo a Európska únia sa nezhodli na tom, či odporučiť použitie vakcíny Covid-19 spoločnosti AstraZeneca Plc. u osôb mladších ako 30 rokov.

Absolútna správa:

Spojené kráľovstvo a Európska únia sa nezhodli na tom, či odporučiť použitie vakcíny Covid-19 spoločnosti AstraZeneca Plc. u osôb mladších ako 30 rokov po tom, čo ich regulačné orgány uznali súvislosť medzi vakcináciou a zriedkavými zrazeninami v krvi. Spojené kráľovstvo teraz odporúča, aby sa osobám mladším ako 30 rokov ponúkla alternatívna vakcína, ak je k dispozícii. Vyplýva to z hodnotenia, ktoré v stredu zverejnila Regulačná agentúra pre lieky a zdravotnícke výrobky. Európska agentúra pre lieky osobitne uviedla, že neobvyklé krvné zrazeniny by mali byť uvedené ako veľmi zriedkavé vedľajšie účinky. Agentúra EMA nevydala nijaké pokyny týkajúce sa veku, hoci tak urobili jednotlivé vlády EÚ. Najnovšie hodnotenia vakcíny Astra Zeneca prichádzajú uprostred zvyšujúcich sa obáv verejnosti ohľadom danej vakcíny. To vyvoláva znepokojenie pre vlády, ktoré majú záujem o urýchlenie očkovacích kampaní, pretože Európa bojuje proti tretej vlne vírusu. Taliansko, Francúzsko a Nemecko nedávno uvalili nové reštrikcie z dôvodu zhoršujúcej sa situácie. Najmä EÚ si nemôže dovoliť ďalší neúspech, pretože jej očkovacia kampaň už výrazne zaostáva za Veľkou Britániou a USA. Regulačné orgány sa snažili čeliť akýmkoľvek obavám verejnosti a zdôraznili, že výhody očkovacej látky prevažujú nad rizikami. Výkonný riaditeľ EMA Emer Cooke uviedol, že vakcína je životne dôležitá v boji proti vírusu, ktorý každý deň spôsobuje tisíce úmrtí. Akcie spoločnosti Astra Zeneca v stredu v Londýne poklesli o 1%. Aj keď sa spoločnosť zaviazala, že nebude po dobu pandémie profitovať z vakcíny, niektorí analytici vyjadrili znepokojenie nad tým, že sa ukazuje ako rozptýlenie pre vrcholový manažment výrobcu liekov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti L Brands Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,47 % (výkonnosť za 5 rokov: -22,43 %). Dôvodom prudkého rastu je odporúčanie na nákup ich akcii od spoločnosti UBS. Spoločnosť L Brands, Inc. predáva dámske odevy a kozmetické výrobky.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínske devízové rezervy ku koncu marca dosahovali 3,1700 bln. USD, odhad analytikov bol 3,1780 bln. USD. Indická centrálna banka formalizovala svoj program kvantitatívneho uvoľňovania a sľúbila nakúpiť v tomto štvrťroku dlhopisy až za 1 bilión INR (13,5 mld. USD) v snahe podporiť zotavenie ekonomiky. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,71 %, Hang Seng  -0,91 %, Nikkei 225 +0,12 %.

Nemecké PMI zo sektoru služieb zaznamenalo hodnotu 51,5 bodu, trh očakával 50,8 bodov. Nemecký deficit verejného sektora dosiahol vlani 189,2 mld. EUR, ide o prvý deficit od roku 2013 a zároveň o najväčší deficit od zjednotenia Nemecka. Británia dnes začína očkovanie proti koronavírusu vakcínou od spoločnosti Moderna. Je to tretia schválená vakcína, ktorou je možné očkovať v krajine. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,34 %, CAC 40 -0,01 %, DAX -0,24 %.

Bilancia zahraničného obchodu USA bola vo februári v deficite 71,1 mld. USD, odhad trhu bol na úrovni – 71,1 mld. USD. Zásoby ropy v USA klesli podľa úradu EIA minulý týždeň o 3,52 milióna barelov, trh čakal pokles 1,44 milióna. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,05 %, S&P 500  +0,14 %, NASDAQ - 0,07 %.

Prečítané: 510x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 13 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.