pred týždňom

ECB skúma nový plán nákupu dlhopisov

shutterstock_1954042486

Centrálni bankári sa obávajú, že spready dlhopisov na periférii sa môžu rozšíriť. Nový program by doplnil schému kvantitatívneho uvoľňovania z roku 2015.

Absolútna správa:

Európska centrálna banka údajne skúma nový program nákupu dlhopisov, ktorý má zabrániť akýmkoľvek turbulenciám na trhu, keď budú v budúcom roku ukončené núdzové nákupy. Plán by nahradil súčasný krízový nástroj a doplnil staršiu, otvorenú schému kvantitatívneho uvoľňovania, ktorá v súčasnosti každý mesiac získava dlh 20 miliárd eur, uviedli predstavitelia, ktorí žiadali, aby neboli identifikovaní, pretože diskusie sú dôverné. Podľa nich neboli prijaté žiadne rozhodnutia. Hovorca ECB odmietol správu komentovať, pričom poznamenal, že zamestnanci diskutujú o širokom spektre myšlienok, ktoré nie sú nevyhnutne predložené Rade guvernérov alebo Výkonnej rade. Takáto iniciatíva by slúžila ako poistné opatrenie v prípade, že plánovaný koniec programu takzvaného pandemického núdzového nákupu v hodnote 1,85 bilióna eur, známeho ako PEPP, vyvolá trhový predaj dlhopisov z vysoko zadlžených krajín, ako je Taliansko. Podľa plánu sa budú nákupy vykonávať selektívne. Tým by sa obišlo pravidlo platné pre oba existujúce programy, ktoré vyžaduje, aby centrálne banky nakupovali dlh v závislosti od veľkosti hospodárstva každej krajiny. Toto pravidlo platí od začiatku veľkých nákupov aktív v roku 2015. Cieľom je zmierniť obavy, že ECB financuje vlády, čo je zákonom zakázané. Prezidentka ECB Christine Lagardeová a jej kolegovia odložili na december aktualizáciu menových stimulov v budúcom roku. V júlovom rozhovore pre televíziu Bloomberg uviedla, že po pandemickom programe môže nasledovať „prechod do nového formátu“ bez ďalších podrobností.

Investori zarobili na:

Enphase Energy Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,19 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +12 707,44 %). Enphase Energy Inc. vyrába riešenia pre slnečnú energiu. Spoločnosť ponúka riešenia na zvýšenie produktivity a spoľahlivosti solárnych modulov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Novozélandská centrálna banka zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu prvýkrát za 7 rokov z úrovne 0,25 % na 0,50 % v súlade s očakávaniami. Čínske trhy boli aj dnes zatvorené kvôli sviatku. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Hang Seng -0,57 %, Nikkei 225 -1,05 %.

Podľa EÚ ceny energií poškodzujú konkurencieschopnosť a sú rizikom pre zotavenie ekonomiky. Protimonopolný úrad EÚ obvinil spoločnosť Apple z postupov narúšajúcich hospodársku súťaž, ktoré sa týkajú jej čipovej technológie NFC, uvádza agentúra Reuters. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,30 %, CAC 40 -1,26 %, DAX -1,46 %.

Zásoby ropy v USA vzrástli predchádzajúci týždeň o 2,346 mil. barelov, očakával sa pokles na úrovni 0,418 mil. barelov. Spoločnosť General Motors Co. plánuje zdvojnásobiť svoje príjmy do roku 2030, pretože automobilka rozšíri svoj sortiment elektrických vozidiel. Americká internetová spoločnosť Google v nasledujúcich piatich rokoch investuje v Afrike miliardu dolárov. Firma chce podporiť prístup k rýchlemu a lacnému internetu a pomôcť začínajúcim firmám uskutočniť digitálnu transformáciu kontinentu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,30 %, S&P 500 +0,41 %, NASDAQ +0,47 %.  

Prečítané: 126x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1729830958
pred 2 dňami

Hospodárske výsledky bánk podporili rast na Wall Street

shutterstock_2026844540
pred 3 dňami

Putin tvrdí, že Rusko je pripravené dodať do Európy ďalší plyn

shutterstock_1911409324
pred 4 dňami

Začne FED znižovať stimuly už v novembri?

shutterstock_1945206091
pred 5 dňami

Ropa Brent sa priblížila k 85 dolárom za barel

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.