pred mesiacom

ECB sa poučila z histórie

shutterstock_1428200399

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová tvrdí, že ECB sa poučila z histórie a nechce začať s uťahovaním menovej politiky príliš skoro. 

Absolútna správa:

Christine Lagardeová sľúbila, že Európska centrálna banka sa poučila z chýb minulých kríz a nevykoľají súčasné hospodárske oživenie príliš skorým zrušením núdzovej podpory. Toto vyjadrenie prišlo vo štvrtok od prezidentky ECB, keď centrálna banka uviedla do praxe novú stratégiu menovej politiky, ktorú vytvárala posledných 18 mesiacov. Opatrenia posilňujú úsilie ECB presvedčiť trhy, že bude udržiavať ultravoľnú menovú politiku vrátane rekordne nízkych úrokových sadzieb tak dlho, ako je to potrebné na oživenie cenovej stability. Zmena usmernenia ECB znamená, že aj keď je inflácia na konci svojho prognózovaného horizontu na cieľovej úrovni nebude nútená reagovať prísnejšou politikou. Tvorcovia menovej politiky ECB v súčasnosti predpokladajú v roku 2023 v priemere rast cien iba o 1,4 %, čo naznačuje, že akékoľvek zvýšenie sadzieb je ešte ďaleko. Lagardeová na svojej tlačovej konferencii uviedla, že podpora zmeny nebola jednomyseľná, aj keď za ňou stála „drvivá väčšina“ predstaviteľov ECB.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Domino's Pizza, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 14,55 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +262,16 %). Dôvodom prudkého rastu akcií spoločnosti bolo vykázanie hospodárskych výsledok nad očakávaniami analytikov. Spoločnosť Domino's Pizza, Inc. prevádzkuje sieť spoločností a franšízových obchodov spoločnosti Domino's Pizza, ktoré sa nachádzajú v USA a ďalších krajinách.  

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Inflácia v Hongkongu podľa indexu spotrebiteľských cien medziročne vzrástla v júni o 0,70 %. Čínske regulačné orgány zvažujú vážne pokuty pre spoločnosť Didi Global Inc. po počiatočnej verejnej ponuke akcií v New York, ktorá sa konala minulý mesiac. Regulačné orgány považujú rozhodnutie spoločnosti ísť na burzu napriek odporu čínskej správy kyberpriestoru za výzvu pre pekinskú autoritu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,15 %, Hang Seng +1,83 %, Nikkei 225 +0,58 %.

ECB tvrdí, že sadzby zostanú na súčasnej alebo nízkej úrovni, kým nedospejú k záveru, že nastal dostatočný pokrok v inflácii, ktorý je konzistentný s jej stabilizáciou na 2 % inflačnom cieli v strednodobom horizonte. ECB podľa očakávaní ponecháva hlavnú úrokovú sadzbu pre refinančné operácie bez zmeny na 0 %, depozitnú sadzbu na -0,5%. Dôvera spotrebiteľov v eurozóne klesla v júli na -4,4 bodu, čo bol horší výsledok ako sa očakávalo. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,80 %, CAC 40 +0,26 %, DAX +0,60 %.

Žiadosti o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch amerických vzrástli v minulom týždni o 419 tisíc. Očakávania trhu boli na úrovni 350 tisíc. V týždni pred tým sa žiadosti o podporu v nezamestnanosti nachádzali na úrovni 368 tisíc. Republikáni v americkom Senáte podľa očakávaní zablokovali pokus o začatie prerokovávaní infraštruktúrneho balíka, na ktorom sa senátori z oboch hlavných politických strán dohodli s prezidentom Joeom Bidenom. Spoločnosť Tesla začne podľa slov Elona Muska s veľkou pravdepodobnosťou znovu prijímať platby v Bitcoinoch. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,07 %, S&P 500 +0,20%, NASDAQ +0,36 %.

Prečítané: 284x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 13 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.