pred 2 rokmi

Cena ropy rastie

shutterstock_1284983473

OPEC+ súhlasil so zachovaním harmonogramu postupného mesačného zvyšovania produkcie, čo vyvolalo prudký nárast cien ropy.

Absolútna správa:

OPEC+ súhlasil so zachovaním harmonogramu postupného mesačného zvyšovania produkcie, čo vyvolalo prudký nárast cien ropy. Zástupcovia jednotlivých krajín ratifikovali zvýšenie produkcie o 400 000 barelov denne naplánované na november po krátkej pondelkovej videokonferencii. V rámci rozhovorov sa špekulovalo, že by sa mohli rozhodnúť pre väčšie zvýšenie ponuky, ale takýto návrh nebol predložený. Ropa sa obchoduje na viacročných maximách bez toho, aby to vyvolalo nárast konkurenčných dodávok. Podľa obchodníka s ropou Vitol Group bude výrobná politika kartelu hlavným faktorom ovplyvňujúcim ceny v nasledujúcich mesiacoch. Medzi kľúčovými krajinami, ktoré spotrebúvajú energiu, však rastie strach, pretože popri cene ropy rastú aj ďalšie komodity, ako je zemný plyn, potraviny a kovy. Existuje zjavná obava, že nárast inflácie by mohol narušiť hospodársku politiku mnohých krajín.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Devon Energy Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,30 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -12,27 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti bol nárast cien ropy po zasadnutí zoskupenia OPEC+. Devon Energy Corporation funguje ako nezávislá energetická spoločnosť, ktorá sa zaoberá predovšetkým prieskumom, vývojom a výrobou ropy a plynu, prepravou ropy, plynu a NGL a spracovaním zemného plynu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Singapurský PMI index v septembri 2021 klesol na 50,8 bodu z 50,9 bodu v auguste, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Katarská ekonomika v druhom štvrťroku 2021 medziročne vzrástla o 4 %. Išlo o prvú expanziu ekonomiky od prvého štvrťroka 2020, podporenú predovšetkým rastom o 6,2 % v odvetví ťažby nerastných surovín. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,67 %, Hang Seng -2,19 %, Nikkei 225 -1,13 %.

Európska agentúra pre lieky (EMA) schválila podávanie tretích dávok vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech. Švajčiarska inflácia meraná prostredníctvom indexu spotrebiteľských cien zaznamenala v septembri medziročný rast o 0,9 %, čo bola nižšia hodnota ako očakávali analytici. Ich očakávania boli na úrovni rastu o 1,1 %.  Maloobchodné tržby vo Švajčiarsku v auguste 2021 medziročne vzrástli o 0,5 %. Medzimesačne vzrástli o 1,1 %, ide o prvý medzimesačný nárast maloobchodných tržieb v krajine za 5 mesiacov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,96 %, CAC 40 -0,61 %, DAX -0,79 %.

Nové objednávky na americký priemyselný tovar v auguste 2021 medzimesačne vzrástli o 1,2 % po tom, čo v júli vzrástli o 0,7 %. Futures na ropu WTI vzrástli v pondelok o viac ako 2 % na takmer 78 dolárov za barel, čo je najviac od novembra 2014. Generálny riaditeľ Marvell Technology Matt Murphy sa vyjadril, že by nedostatok čipov mohol trvať aj po roku 2022. Iní manažéri z čipového priemyslu, ako napríklad generálna riaditeľka AMD Lisa Su, signalizovali, že nové výrobné kapacity začnú tieto problémy riešiť až v budúcom roku. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,94 %, S&P 500 -1,30 %, NASDAQ -2,14 %.  

Prečítané: 1035x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 17 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.