pred týždňom

Brexit sa vyostruje

Británia odovzdala EU ultimátum.

Absolútna správa:

Európska únia vyzvala Britániu, aby urýchlene zrušila plán porušenia ich rozvodovej zmluvy, vláda premiéra Borisa Johnsona to však odmietla a presadzovala návrh zákona, ktorý by mohol potopiť štyri roky rokovaní o brexite. S rastúcimi šancami na chaotický koniec odchodu Británie z EÚ Európska komisia uviedla, že Londýn by sa dopustil „mimoriadne závažného porušenia“ minuloročnej dohody o vystúpení, ak by pokračovala v navrhovanej legislatíve. Po núdzových rokovaniach medzi podpredsedom Komisie Marosom Sefcovičom a britským premiérom brexitu Michaelom Goveom EÚ uviedla, že britský návrh „vážne poškodil dôveru“, ktorú musí Londýn teraz opätovne obnoviť. Vláda však dala jasne najavo, že tento plán presadzuje, uviedla, že o návrhu zákona sa bude v pondelok rokovať, a zverejní právne stanovisko, v ktorom sa uvádza, že britský parlament je suverénny a môže tak účinne konať, ako si želá. „Parlament je zvrchovaným právom vnútroštátneho práva a môže prijímať právne predpisy, ktoré sú v rozpore so záväzkami Spojeného kráľovstva. Parlament by pri prijímaní týchto právnych predpisov nekonal protiústavne, “uvádza sa v právnom stanovisku. Európskym vodcom bolo odovzdané ultimátum: prijmite porušenie zmluvy alebo sa pripravte na chaotický rozvod, ktorý by mohol zasiať chaos v dodávateľských reťazcoch v celej Európe a vystrašiť globálne finančné trhy.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Tapestry Inc, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 8,37 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -45,99 %).  Spoločnosť Tapestry, Inc. navrhuje a predáva oblečenie a doplnky. Spoločnosť ponúka kabelky, kožené výrobky, obuv, vône, šperky, vonkajšie odevy, konfekcie, šatky, slnečné okuliare, cestovné doplnky a hodinky. Tapestry slúži zákazníkom v Spojených štátoch.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonsko bude musieť v budúcnosti zvyšovať svoje dane z obratu, v prípade ak bude klesať populácia obyvateľstva, uviedol vo štvrtok kandidát budúceho predsedu vlády. Yoshihide Suga, hlavný tajomník kabinetu, sa zameral aj na troch najlepších operátorov mobilných telefónov v krajine, pričom uviedol, že si monopolizovali trh a je potrebné zvýšiť konkurenciu. „Pre Japonsko je nevyhnutné vidieť, ako sa jeho populácia zmenšuje. Ak je to tak, po vykonaní všetkých možných administratívnych reforiem by sme v budúcnosti museli požadovať zvýšenie dane z predaja, “uviedol Suga v obchodnom programe TV Tokio. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,06%, Hang Seng -0,64 %, Nikkei 225 +0,88 %.

Spoločnosť Singapore Airlines Ltd zruší 4300 pracovných pozícií, čo predstavuje zhruba 20% jej zamestnancov, a to kvôli oslabujúcemu vplyvu pandémie koronavíru na dopyt pri najväčšej strate pracovných miest v histórii. Spoločnosť zopakovala svoju prognózu, že do konca finančného roka 31. marca 2021 očakáva prevádzku menej ako 50% svojej normálnej kapacity. Momentálne je na úrovni 8%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,36 %, CAC 40 -0,38%, DAX -0,21 %.

Počiatočné žiadosti o štátnu podporu v nezamestnanosti predstavovali sezónne upravených 884 000 za týždeň končiaci sa 5. septembrom, čo zodpovedá počtu žiadostí prijatých v predchádzajúcom týždni. Výkonný riaditeľ spoločnosti Citigroup Inc Michael Corbat odstúpi vo februári 2021, po 37 rokoch pôsobenia v banke. Index cien výrobcov pre konečný dopyt minulý mesiac vzrástol o 0,3% po júlovom prudkom zvýšení o 0,6%, informovalo vo štvrtok ministerstvo práce. V 12 mesiacoch až auguste klesol PPI o 0,2% po poklese o 0,4% v časovom horizonte 12 mesiacoch.  Ministerstvo spravodlivosti obvinilo od mája 57 ľudí z pokusu o krádež viac ako 175 miliónov dolárov z Programu ochrany výplaty, ktorý je určený na pomoc Američanom počas pandémie koronavírusov, uviedol predstaviteľ rezortu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,45%, S&P 500 -1,39 %, NASDAQ -1,99 %.

Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 56x

Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1446788873
pred hodinou

J&J sa pripravuje na výrobu jednorazovej vakcíny COVID-19

shutterstock_620657588
pred dňom

Tesla Battery Day

shutterstock_1781735741
pred 5 dňami

TikTok a WeChat dostali od USA stopku

shutterstock_1282262089
pred týždňom

FED ponecháva sadzby nezmenené

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.