pred 2 mesiacmi

Bezos je znovu na prvom mieste

shutterstock_1886492299

Elon Musk sa dlho na prvom mieste najbohatších ľudí sveta dlho neudržal a vystriedal ho znovu Jeff Bezos

Absolútna správa:

Šéf internetovej spoločnosti Amazon Jeff Bezos sa vrátil na pozíciu najbohatšieho človeka sveta, z ktorej ho nedávno zosadil riaditeľ automobilky Tesla Elon Musk. Bezos sa stal najbohatším na svete v roku 2017 a na tejto pozícii bol až do januára, než ho zosadil Musk. Musk sa vzdal titulu svetovej jednotky rovnako rýchlo, ako v rebríčku rástol. K postupu mu pomohol prudký rast cien akcií Tesla a s tým spojený štedrý balíček odmien. V utorok však akcie Tesla oslabili. Väčšina Bezosovho osobného majetku je v akciách Amazonu. V posledných rokoch hodnota jeho majetku stúpla práve vďaka rastu cien akcií firmy.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Tractor Supply Company, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 4% (výkonnosť za 5 rokov: 99,93%). Dôvodom prudkého rastu bolo oznámenie akvizície, kde Tractor Supply Company kúpi Orscheln Farm za 297 miliiónov . Spoločnosť Tractor Supply Company je americký maloobchodný reťazec obchodov, ktorý ponúka výrobky pre vylepšenie domácnosti,

poľnohospodárstvo, údržbu trávnikov a záhrad, chov dobytka, koní a domácich miláčikov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Vývoz z Japonska v januári zaznamenal najvyšší rast za 27 mesiacov, hlavne vďaka vysokému dopytu z Číny a ďalších ázijských krajín. Pokračovalo tak oživenie z prepadu vyvolaného pandémiou. Medziročne export vzrástol o 6,4 % na 5,78 bilióna jenov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Hang Seng + 1,10 %, Nikkei 225 – 0,58 %.

Výrobca videohier Epic Games podal u Európskej komisie (EK) protimonopolnú sťažnosť na technologickú spoločnosť Apple. Oba podniky už dlhší čas vedú spory kvôli 30 % poplatku, ktorý si obchod App Store účtuje u nákupov v mobilných aplikáciách, ktoré si užívatelia prostredníctvom obchodu sťahujú. Európsky úrad pre cenné papiere a trhy (ESMA) dnes varoval drobných investorov pred využívaním investičných tipov na sociálnych sieťach a všeobecne z neznámych alebo neoverených zdrojov. Regulátor tak robí v zjavnej narážke na kauzu GameStop v USA, aj keď ju vo svojom texte výslovne nezmieňuje. Európska komisia schválila kontrakt s farmaceutickou spoločnosťou Moderna o nákupe ďalších 300 miliónov dávok jej vakcíny proti Covidu-19. Oznámila to dnes v tlačovej správe. Zmluva umožňuje nákup 150 miliónov dávok v tomto roku a otvára možnosť dokúpiť ďalších 150 miliónov v roku 2022. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,71 %, CAC 40 - 0,36 %, DAX – 1,1 %.

Vesmírna spoločnosť SpaceX amerického podnikateľa Elona Muska minulý týždeň získala od investorov dodatočný kapitál v objeme 850 miliónov USD. Informoval o tom dnes server televízie CNBC s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou. Priemyselná výroba v USA za január medzimesačne vzrástla o 0,9%, pričom trh očakával miernejší rast na úrovni 0,5 %. Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé predá za 4,3 miliardy USD svoju značky vody v severnej Amerike súkromnému investičnému fondu One Rock Capital Partners a Metropoulos & Co. Firma dnes uviedla, že sa potom chce zamerať na svoje medzinárodné prémiové značky vody, ktoré nie sú súčasťou transakcie. Americký prezident Joe Biden považuje budovaný plynovod Nord Stream 2 medzi Ruskom a Nemeckom za zlý obchod pre Európu. Spojené štáty preto zvažujú uvalenie sankcií, aby zabránili jeho dokončeniu. Novinárom to dnes povedala hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,35 %, S&P 500 + 0,01%, NASDAQ - 0,54 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 357x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1886856457
pred 15 hodinami

Miera inflácie prekvapila investorov

shutterstock_1919757071
pred dňom

ECB signalizuje zlepšenie rastu ekonomiky

shutterstock_306271739 (1)
pred 2 dňami

Technologický sektor zaznamenáva pokles

shutterstock_1028841238
pred 5 dňami

Trh práce v USA vykazuje známky spomalenia

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.