Takmer deväťdesiat rokov uplynulo od doteraz najstrmšieho posilnenia akcií na Wall Street, ktoré sa udialo počas stovky obchodných dní. Až prepuknutie koronavírusovej pandémie ,,zariadilo." že sa akcie na newyorskej burze tomuto rekordu priblížili.
Takmer deväťdesiat rokov uplynulo od doteraz najstrmšieho posilnenia akcií na Wall Street, ktoré sa udialo počas stovky obchodných dní. Až prepuknutie koronavírusovej pandémie ,,zariadilo." že sa akcie na newyorskej burze tomuto rekordu priblížili.
Dow Jones index je oproti hodnote dosiahnutej 23. marca tohto roka silnejší o päťdesiat percent. Taká je výkonnosť investície do najstaršieho burzového indexu sveta za posledných sto obchodných dní. To je najviac od augusta roku 1933, kedy Dow Jones zaznamenal len o niečo vyššie stodenné zhodnotenie, než aké dosiahol práve tento rok.
Tiež pred 87 rokmi sa svet vyrovnával s následkami ekonomickej krízy, ktorá svojím rozsahom, hĺbkou a dĺžkou trvania nebola doteraz prekonaná. O päťdesiat percent zhodnotil od marca aj index S&P 500, ktorý zahŕňa 500 najvýznamnejších firiem obchodovaných na Wall Street. Technologický Nasdaq posilnil dokonca o šesťdesiat percent.
Zdá sa ale, že americké akcie zďaleka nepovedali posledné slovo a budú v najbližších mesiacoch ešte mierne posilňovať, hoci tempo ich rastu bude čím ďalej pomalší. Zatiaľ ale nikto nemôže spoľahlivo povedať, či tento rast bude pokračovať aj potom, čo vyprchajú účinky podporných opatrení ako americkej vlády, tak centrálne banky a akcie sa začnú v rastúcej miere opierať o fundamentálne ukazovatele.
Prečítané: 1680x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.