Takmer deväťdesiat rokov uplynulo od doteraz najstrmšieho posilnenia akcií na Wall Street, ktoré sa udialo počas stovky obchodných dní. Až prepuknutie koronavírusovej pandémie ,,zariadilo." že sa akcie na newyorskej burze tomuto rekordu priblížili.
Takmer deväťdesiat rokov uplynulo od doteraz najstrmšieho posilnenia akcií na Wall Street, ktoré sa udialo počas stovky obchodných dní. Až prepuknutie koronavírusovej pandémie ,,zariadilo." že sa akcie na newyorskej burze tomuto rekordu priblížili.
Dow Jones index je oproti hodnote dosiahnutej 23. marca tohto roka silnejší o päťdesiat percent. Taká je výkonnosť investície do najstaršieho burzového indexu sveta za posledných sto obchodných dní. To je najviac od augusta roku 1933, kedy Dow Jones zaznamenal len o niečo vyššie stodenné zhodnotenie, než aké dosiahol práve tento rok.
Tiež pred 87 rokmi sa svet vyrovnával s následkami ekonomickej krízy, ktorá svojím rozsahom, hĺbkou a dĺžkou trvania nebola doteraz prekonaná. O päťdesiat percent zhodnotil od marca aj index S&P 500, ktorý zahŕňa 500 najvýznamnejších firiem obchodovaných na Wall Street. Technologický Nasdaq posilnil dokonca o šesťdesiat percent.
Zdá sa ale, že americké akcie zďaleka nepovedali posledné slovo a budú v najbližších mesiacoch ešte mierne posilňovať, hoci tempo ich rastu bude čím ďalej pomalší. Zatiaľ ale nikto nemôže spoľahlivo povedať, či tento rast bude pokračovať aj potom, čo vyprchajú účinky podporných opatrení ako americkej vlády, tak centrálne banky a akcie sa začnú v rastúcej miere opierať o fundamentálne ukazovatele.
Prečítané: 1722x
Globálne trhy čelia zvýšenej volatilite, pričom investori sa pripravujú na kľúčové ukazovatele, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj. Kým v USA sa očakáva dôležité zverejnenie inflácie, v Ázii a Európe formovali prostredie politické rozhodnutia a makroekonomické údaje, ktoré prispeli k rastúcej opatrnosti.
Rozhodnutia centrálnych bánk po celom svete majú výrazný dopad na globálne trhy a ekonomiku. Kým v USA a Hongkongu znížili úrokové sadzby, Japonsko a Európa sa rozhodli ich udržať na nezmenených úrovniach. Tieto kroky, spolu s ďalšími ekonomickými ukazovateľmi, formujú očakávania pre nadchádzajúce mesiace.
V stredu 18.12.2024 sa globálne trhy očakávajú posledné tohtoročné rozhodnutie Federálneho rezervného systému. Trhový sentiment ovplyvňujú aj politické a ekonomické faktory. V rámci korporátnych správ, Honda a Nissan oznámili potenciálne zlúčenie, aby tak pomohli trhu s elektrickými vozidlami.
Na finančných trhoch panuje opatrnosť, keďže verejnosť sleduje predpovede o ďalších krokoch amerického Federálneho rezervného systému a reakcie na politické opatrenia v Číne. Investori, ktorí čelia nejasným signálom z viacerých regiónov, si dávajú pozor na to, aký dopad tieto faktory môžu mať na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.