Cena ropy zaznamenala spomalenie rastu začiatkom tohto týždňa po správach, že Saudská Arábia a ďalší členovia OPEC môžu zvýšiť produkciu ropy, aby kompenzovali prudký pokles ruskej produkcie v rámci nových sankcií zo strany Európskej únie.
Cena ropy zaznamenala spomalenie rastu začiatkom tohto týždňa po správach, že Saudská Arábia a ďalší členovia OPEC môžu zvýšiť produkciu ropy, aby kompenzovali prudký pokles ruskej produkcie v rámci nových sankcií zo strany Európskej únie.
Absolútna správa:
Americké akcie dnes zaznamenali nárast po tom, ako náladu v rannom obchodovaní ovplyvnili obavy o ekonomiku a slabý výhľad od spoločnosti Microsoft na trhu. Akcie Microsoftu klesli po tom, čo technologický gigant znížil svoj výhľad na zisk a výnosy, odvolávajúc sa na nepriaznivé zmeny výmenných kurzov a pripojil sa tak k ďalším spoločnostiam, ktoré nedávno oznámili, že zápasia s náročnými makroekonomickými podmienkami. Investori tiež zvážili množstvo údajov o zamestnanosti. Najnovšia týždenná správa ministerstva práce o žiadostiach o podporu v nezamestnanosti ukázala, že počet žiadostí o poistenie v nezamestnanosti nečakane kleslo na 200 000, čo je znakom toho, že podmienky na trhu práce zostávajú jasným bodom v ekonomike uprostred rastúcich obáv zo spomalenia. Na druhej strane, vytváranie pracovných miest v americkom súkromnom sektore minulý mesiac prudko kleslo na najpomalšie tempo rastu z obdobia COVID-19, podľa správy o súkromných mzdách ADP. Na poslednom zasadnutí Federálny rezervný systém vo svojej pravidelnej „Béžovej knihe“ naznačil, že by sa ekonomická aktivita USA v niektorých častiach krajiny mohla ochladzovať, čo môže byť spôsobené infláciou, chaosom v dodávateľskom reťazci a nedostatkom pracovnej sily.
Investori zarobili na:
SolarEdge Technologies Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,28 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 1532.55 %). SolarEdge Technologies Inc. poskytuje riešenia na optimalizáciu solárnej energie a fotovoltaické monitorovanie. Spoločnosť ponúka optimalizátory, monitorovacie zariadenia, nástroje a príslušenstvo na získavanie energie, konverziu a efektivitu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Indonézii vzrástla v máji 2022 na 3,55 % z 3,47 % v apríli v porovnaní s trhovým konsenzom, ktorý počítal s rastom na 3,6 %. Ceny potravín vzrástli o 5,62 %, čo je najviac od marca 2020, keďže spotreba počas oslavy Eid-ul Fitr prudko vzrástla. Ďalšie tlaky na rast vyplynuli aj z nákladov na bývanie a služby, nábytok, stravovacie služby a reštaurácie. Celkový index bol v cieľovom pásme centrálnej banky 2 až 4 % už piaty mesiac po sebe. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,16 %, Hang Seng -1,00 %, Nikkei 225 -0,16 %.
Počet ľudí registrovaných ako nezamestnaných v Španielsku klesol o 99 512 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na 2,92 milióna v máji 2022, čím sa prvýkrát od začiatku globálnej finančnej krízy 2008/2009 dostal pod tri milióny. Bola to zároveň najnižšia úroveň za viac ako 13 rokov, k čomu prispel začiatok turistickej sezóny v Španielsku. Nezamestnanosť klesla vo všetkých krajoch a vo všetkých odvetviach na čele so službami, stavebníctvom, poľnohospodárstvom a priemyslom. Počet nezamestnaných do 25 rokov klesol na 199 920, čo je najnižšia hodnota v historickej sérii. V porovnaní s májom 2021 sa nezamestnanosť znížila o 858 259 ľudí. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,95 %, CAC 40 +1,27 %, DAX +1,01 %.
Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol v týždni, ktorý sa skončil 28. mája, o 11 tisíc na 200 tisíc, z revidovanej úrovne 211 tisíc z predchádzajúceho týždňa a pod očakávania trhu, ktorý počítal s hodnotou 210 tisíc, čo signalizuje napätý trh práce. Na sezónne neočistenom základe sa počiatočné nároky v porovnaní s predchádzajúcim týždňom znížili o 2 921 na 182 327. 4-týždňový kĺzavý priemer, ktorý odstraňuje medzi týždennú volatilitu, bol 206 500, čo je pokles o 500 oproti revidovanému priemeru z predchádzajúceho týždňa. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,33 %, S&P 500 +1,84 %, NASDAQ +2,69 %.
Prečítané: 834x
Globálna ekonomika čelí tlaku po vyhláseniach Donalda Trumpa o nových obchodných clách, ktoré vyvolali zmiešané reakcie vo finančnom prostredí. V najnovšom dennom komentári z 26. novembra 2024 vám priblížime, aký vplyv majú tieto faktory na trhy v USA, Ázii a Európe.
V najnovšom dennom komentári z 25. novembra 2024 vám prinášame prehľad aktuálnych pohybov na finančných trhoch, vrátane reakcií na nomináciu Scotta Bessenta za ministra financií USA. Zameriame sa tiež na očakávané makroekonomické údaje, prichádzajúcu vianočnú nákupnú sezónu a najnovšie trendy v komoditnom sektore.
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.