Tento rok má byť rokom, keď sa celosvetová inflácia dostane späť k želanému cieľu. Avšak zvýšenie dopytu v súvislosti s ukončením obmedzení Covid v Číne by mohlo tieto plány zmariť.
Tento rok má byť rokom, keď sa celosvetová inflácia dostane späť k želanému cieľu. Avšak zvýšenie dopytu v súvislosti s ukončením obmedzení Covid v Číne by mohlo tieto plány zmariť.
Absolútna správa:
Znovuotvorenie Číny by malo byť vítaným impulzom pre globálny rast, ktorý vykompenzuje slabosť v Európe a recesiu v USA tak ako to bolo v roku 2009. Dnes tu je však jeden rozdiel. Vtedajšie stimuly v Číne v hodnote štyroch biliónov jüanov pomohli naštartovať oživenie ale v roku 2023 by zvýšený dopyt mohol spôsobiť zvýšenie inflácie práve v čase, keď sa Federálny rezervný systém a ostatné centrálne banky usilujú dostať ju opäť pod kontrolu. Riaditeľka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová tento mesiac uviedla, že odklon Číny od Covid Zero politiky je pravdepodobne najdôležitejším faktorom pre globálny rast v roku 2023. Agentúra Bloomberg Economics predpovedá zrýchlenie rastu čínskeho HDP z 3 % v roku 2022 na 5,8 % v roku 2023. Modelovanie vzťahu medzi rastom Číny, cenami energií a globálnou infláciou naznačuje, že v poslednom štvrťroku 2023 by to mohlo zvýšiť spotrebiteľské ceny takmer o celý percentuálny bod. Ak by Čína dosiahla lepšie výsledky a jej rast by prudko vzrástol na 6,7 %, zvýšenie by sa priblížilo k dvom percentuálnym bodom. V kontexte centrálnych bánk, ktoré sa sústredia na to, aby sa rast cien vrátil k ich 2-percentnému cieľu, je to však veľmi dôležité. Ak čínske oživenie udrží americkú infláciu v druhom štvrťroku na úrovni okolo 5 %, mohlo by to zmariť očakávania, že Fed na svojom májovom zasadaní zastaví zvyšovanie cien. Očakávanie tohto dodatočného dopytu už teraz dvíha komoditné trhy, odvetvia služieb a maloobchod. Všetci sa pripravujú na návrat čínskych spotrebiteľov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Clorox Company, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,77 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +18,13 %). Spoločnosť Clorox Company vyrába a predáva spotrebné výrobky, ktoré sa predávajú najmä v obchodoch s potravinami a iných maloobchodných predajniach. Medzi hlavné výrobky spoločnosti patria čistiace a bieliace prostriedky pre domácnosť, drevené uhlie, podstielka pre mačky, dresingy a omáčky, prírodná osobná starostlivosť a vrecia na odpadky.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínsky index PMI služieb sa v januári 2023 zvýšil na 52,9 bodu zo 48,0 bodu v decembri. Išlo o prvý rast v sektore služieb od augusta minulého roka, ktorý podporilo nedávne zrušenie pandemických obmedzení. Ročná miera inflácie v Turecku klesla v januári 2023 tretí mesiac po sebe na 57,7 %, čo je najnižšia hodnota od februára 2022. Nedávne spomalenie je spôsobené najmä poklesom cien energií. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,95 %, Hang Seng -1,36 %, Nikkei 225 +0,39 %.
Index PMI v službách v eurozóne dosiahol v januári 2023 hodnotu 50,8 bodov, je to len malá zmena oproti predbežnému odhadu 50,7 bodov ale viac ako 49,8 bodov v predchádzajúcom mesiaci. Priemyselná výroba vo Francúzsku v decembri 2022 medzimesačne vzrástla o 1,1 %. Výsledky výrazne prekonali očakávania trhu, ktorý predpokladal rast o 0,2 %. Produkcia sa prudko zvýšila v ťažbe a energetike. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,40 %, CAC 40 +0,94 %, DAX -0,21 %.
Ekonomika USA v januári 2023 vytvorila 517 tisíc pracovných miest, čo je najviac od júla 2022. Údaj bol vysoko nad priemerným mesačným prírastkom 401 tisíc v roku 2022. Došlo aj k veľkým revíziám, prírastok zamestnanosti v novembri a decembri bol spolu o 71 tisíc vyšší, ako sa pôvodne uvádzalo. Miera nezamestnanosti v USA sa v januári 2023 znížila na 3,4 %, čo je najnižšia úroveň od mája 1969. Údaj bol pod očakávaniami trhu na úrovni 3,6 %. Počet nezamestnaných klesol o 28 tisíc na 5,69 milióna a počet zamestnaných sa zvýšil o 894 tisíc. Index PMI v službách v USA v januári 2023 vzrástol na 55,2 bodu, trhové prognózy boli na úrovni 50,4 bodu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,38 %, S&P 500 -1,04 %, NASDAQ -1,59 %.
Prečítané: 862x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.