Napriek dramatickému poklesu cien ropy či technických kovov zostávajú akcie aj nálada investorov naďalej pozitívne.
Napriek dramatickému poklesu cien ropy či technických kovov zostávajú akcie aj nálada investorov naďalej pozitívne.
Absolútna správa:
Dolár dnes stúpol na svoju najsilnejšiu úroveň za viac než 20 rokov, čím sa stali komodity ocenené v tejto mene menej atraktívne. Výnosy zo štátnych dlhopisov klesli, pričom 10-ročný výnos bol okolo 2,81 %. Futures kontrakty na ropu West Texas Intermediate klesli najviac od začiatku marca. Klesla takisto cena referenčnej ropy Brent, a to o vyše 10 %. Meď, ktorá sa považuje za ekonomického oznamovateľa recesie, klesla na najnižšiu hodnotu za posledných 19 mesiacov. Energetické a ťažobné akcie klesli, keď komodity klesli, čo stiahlo index S&P 500. Najhoršie na tom boli sektory Utilities a Energy, keďže sa na trhu dlhodobo zhmotňuje obava z recesie, ktorá môže výrazným spôsobom znížiť agregátny dopyt. Dnes zverejnené makroekonomické údaje tiež poukázali, že objednávky tovaru dlhodobej spotreby a výrobné objednávky vzrástli v máji viac, ako sa očakávalo (realita 1,6 % vs 0.5 % predpovede). Bitcoin sa k večeru dostal nad 20 000 dolárov. Napriek tomu, že európske akcie zatvorili viac ako dve percentá v mínuse, americké akcie napriek slabému otvoreniu celý deň posilňovali a zatvorili prevažne v kladných číslach. Nepotvrdzuje to teda teóriu neodvrátiteľnej recesie.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Etsy Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,56 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +571,86 %). Etsy prevádzkuje online trhy, ktoré spájajú milióny nakupujúcich a predajcov po celom svete. Spoločnosť pôsobí vo viac ako 40 rôznych maloobchodných kategóriách a ponúka viac ako 120 miliónov položiek. globálna komunita približne 96,3 milióna aktívnych kupujúcich.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Austrálska centrálna banka zvýšila na svojom júlovom zasadnutí úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 1,35 %. Tento krok nasledoval po júnovom zvýšení o 0.5% a zvýšení o 25 bázických bodov v máji, čím sa hotovostná sadzba dostala na úroveň, aká nebola zaznamenaná od mája 2019. Predstavenstvo krok komentovalo s tým, že obrovská peňažná podpora už nie je potrebná kvôli sile ekonomiky a súčasným inflačným tlakom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,14 %, Hang Seng +0,10 %, Nikkei 225 +1,03 %.
Priemyselná výroba vo Francúzsku v máji 2022 dosiahla úroveň 0 a zostala na nezmenenej medzimesačnej úrovni. Týmto prekonala prognózy trhu o 0,2 % a v apríli poklesla táto hodnota medzimesačne o 0,3 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,68 %, CAC 40 -2,68 %, DAX -2,91 %.
Nové objednávky na tovar v USA v máji 2022 medzimesačne vyskočili o 1,6 %, po nahor zaznamenanom raste o 0,7 % v apríli. Zároveň sa jedná o prekonanie prognóz trhu, ktorý hovorili o 0,5 % náraste, čo je znakom toho, že dopyt po produktoch ostáva vysoký. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,42 %, S&P 500 +0,16 %, NASDAQ +1,75 %.
Prečítané: 1029x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.