Index S&P 500 dosiahol len minimálny zisk po dátach z pracovného trhu, ktoré ponúkli zmiešaný pohlaď na stav zamestnanosti v USA.
Index S&P 500 dosiahol len minimálny zisk po dátach z pracovného trhu, ktoré ponúkli zmiešaný pohlaď na stav zamestnanosti v USA.
Absolútna správa:
Wall Street zaznamenala zvrat v pohyboch v posledných dňoch, keď akcie rástli a výnosy dlhopisov klesali po zmiešanej správe o zamestnanosti, ktorá len málo zmenila trhové stávky na výhľad politiky FEDu. V číslach sa našlo niečo pre každého býka aj medveďa, ktoré ukázali miernejší ako odhadovaný rast miezd a platov a mzdy rástli solídnym tempom. Do ďalšieho zasadnutia Fedu zostáva 47 dní a medzitým niekoľko vyhlásení ďalších dôležitých ekonomických správ. Index S&P 500 sa pohyboval v blízkosti 4 500 bodov, čím zastavil trojdňový pokles. Spoločnosť Amazon.com poskočila až o 10 % na základe býčích tržieb zatiaľ čo trhová hodnota spoločnosti Apple klesla pod 3 bilióny USD po neuspokojivom výhľade. Výnosy 10-ročných štátnych pokladničných poukážok klesli o osem bázických bodov na 4,1 %. Dolár poklesol voči všetkým menám na rozvinutých trhoch. Hlavnou udalosťou dňa bolo vyhlásenie dát z trhu práce v USA. Miera nezamestnanosti klesla na 3,5 % a počet novovytvorených pracovných miest vzrástol o 187 tis. Prezident Federálnej rezervnej banky v Atlante Raphael Bostic uviedol, že rast zamestnanosti v USA sa riadene spomaľuje a nie je potrebné ďalej zvyšovať sadzby s cieľom zmierniť infláciu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Čína vykázala v druhom štvrťroku 2023 prebytok bežného účtu vo výške 65,3 miliardy USD, čo je menej ako 7,38 miliardy USD v rovnakom období pred rokom. Išlo o najmenší prebytok bežného účtu od druhého štvrťroka 2021, keďže prebytok tovarov sa znížil na 163,3 miliardy USD zo 171,1 miliardy USD v druhom štvrťroku 2022 a prebytok sekundárnych príjmov klesol na 3,1 miliardy USD z 5,8 miliardy USD.
EU: Maloobchodné tržby v eurozóne v júni 2023 medziročne klesli o 1,4 % po májovom poklese o 2,4 %, pričom trh očakával pokles o 1,7 %. Na medzimesačnej báze klesli oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,3 %, čím zaostali za trhovými očakávaniami 0,2-percentného zvýšenia. Tržby klesli v prípade potravín, nápojov a tabaku (-0,3 % oproti 0,3 % v máji) a nepotravinárskych výrobkov (-0,2 % oproti 0,6 %). Na druhej strane vzrástli tržby za pohonné hmoty pre automobilový priemysel (1 % oproti 0,5 %) a za zásielkové služby a internet (1,1 % oproti -1 %). Index PMI v stavebníctve Spojeného kráľovstva vzrástol v júli na 51,7 bodu, čím prekonal očakávania trhu na úrovni 48 bodov. Mesiac predtým dosiahol hodnotu 48,9 bodu. Hoci ide o mierny rast, tento údaj predstavuje najsilnejšiu hodnotu za posledných päť mesiacov.
USA: Miera nezamestnanosti v USA v júli mierne klesla na 3,5 % z júnových 3,6 % a bola nižšia ako boli trhové očakávania na úrovni 3,6 %. Počet nezamestnaných sa znížil o 116 tisíc na 5,841 milióna a úroveň zamestnanosti sa zvýšila o 268 tisíc na 161,262 milióna. Takzvaná miera nezamestnanosti U-6, ktorá zahŕňa aj ľudí, ktorí chcú pracovať, ale hľadanie práce vzdali, a tých, ktorí pracujú na čiastočný úväzok, pretože si nemôžu nájsť prácu na plný úväzok, v júli klesla na 6,7 % z júnových 6,9 %. Miera účasti pracovnej sily sa nezmenila a dosiahla 62,6 %, pričom zostala na najvyššej úrovni od marca 2020. Ekonomika USA vytvorila v júli 2023 187 tisíc pracovných miest, čo je menej ako trhové očakávania 200 tisíc.
Prečítané: 728x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.