Vývoj v poslednom týždni roku 2022 je zatiaľ poznačený neistotou o rok 2023. Na výraznejší nárast by bol potrebný silnejší impulz v podobe makroekonomického údaje, ktoré však vyjdú až v roku 2023.
Vývoj v poslednom týždni roku 2022 je zatiaľ poznačený neistotou o rok 2023. Na výraznejší nárast by bol potrebný silnejší impulz v podobe makroekonomického údaje, ktoré však vyjdú až v roku 2023.
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa otočil po pôvodnom náraste po tom, čo sa sentiment na trhu zhoršil kvôli obavám, že koniec čínskej politiky nulovej tolerancie ku covidu by mohol viesť k nárastu prípadov ochorenia po celom svete. Objemy obchodov boli v tomto čase približne 20 % pod 30-dňovým priemerom. 10-ročný výnos amerických štátnych dlhopisovsa posunul na 3,88 % a ropa klesla. Technologické akcie zostali v USA pod tlakom, aj keď sa Tesla snažila zastaviť sedemdňový výpadok, ktorý vyvolali obavy z klesajúceho dopytu. Stále opatrná nálada tlmí nádeje na rally v poslednom obchodnom týždni roku 2022 po tvrdom roku pre finančné trhy. Globálne akcie stratili pätinu svojej hodnoty, čo je najväčší medziročný pokles od roku 2008 a index globálnych dlhopisov klesol o 16 %. Dolár vzrástol o 7 % a 10-ročný výnos v USA vyskočil nad 3,80 % z iba 1,5 % na konci roka 2021, keďže Federálny rezervný systém presadzoval agresívnu cestu zvyšovania úrokových sadzieb na kontrolu inflácie.
Investori zarobili na:
Spoločnosti, Generac Holdings, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,58 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +93,21 %). Generac Holdings vyrába automatické, stacionárne pohotovostné a prenosné generátory. Spoločnosť ponúka generátory na obsluhu rezidenčných, komerčných, priemyselných a telekomunikačných trhov. Generac Holdings predáva svoje produkty po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Priemyselná produkcia v Japonsku v novembri 2022 medzimesačne mierne klesla o 0,1 %, pričom sa výrazne zlepšila z októbrového poklesu o 3,2 % a bola lepšia, ako predpovedali ekonómovia pokles o 0,3 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,43 %, Hang Seng +1,56 %, Nikkei 225 -0,41 %.
Rubeľ v stredu oslabil a prekonal hranicu 71 voči doláru, keďže sankcie na ruskú ropu a ich pravdepodobný vplyv na príjmy z exportu vyvíjali tlak na ruskú menu. Dohoda o predaji tovární IKEA v Rusku by mohla byť dosiahnutá do konca tohto roka, povedal v stredu ruský minister priemyslu, keď sa švédsky nábytkársky gigant snaží rokovať o svojom odchode z krajiny. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,63 %, CAC 40 -0,61 %, DAX -0,50 %.
Predaje čakajúcich domov v Spojených štátoch sa v novembri 2022 medziročne znížili o 37,80 percenta, čo bol 18. mesiac poklesu a najväčší od novembra 2021. Ceny ropy v stredu klesli, pretože obavy z nárastu prípadov COVID-19 v Číne, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy, prevážili očakávania, že zmiernenie pandemických obmedzení povedie k oživeniu ekonomiky a rastu dopytu po palivách. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,10 %, S&P 500 -1,22 %, NASDAQ -1,35 %.
Prečítané: 1031x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.