Americká centrálna banka zverejnila včera vo večerných hodinách zápisnicu, ktorá nepotešila investorov, ktorí pokračujú v odpredajoch.
Americká centrálna banka zverejnila včera vo večerných hodinách zápisnicu, ktorá nepotešila investorov, ktorí pokračujú v odpredajoch.
Absolútna správa:
S&P 500 vymazal počiatočné zisky, pričom tento hlavný akciový index dvakrát tento týždeň uzavrel pod pozorne sledovanou technickou úrovňou. Nasdaq 100 klesol o 0,5 %, pričom spoločnosti Apple a Tesla mali na prepade veľké zásluhy. Zatiaľ čo mnohí investori verili. že Federálny rezervný systém skončil so zvyšovaním úrokových sadzieb, to už nie je isté po tom, čo zápisnica z posledného zasadnutia naznačila, že predstavitelia FEDu zvažujú sprísnenie menovej politiky. Pohyby na trhoch s dlhopismi boli prudké a rýchle tento týždeň. Výnosy 10-ročných štátnych pokladničných poukážok vzrástli až o 6 bázických bodov na 4,31 % vo štvrtok, čím sa priblížil k najvyššej úrovni od 2007. Výnosy japonských 20-ročných dlhopisov prudko vzrástli po iba miernom dopyte zo strany investorov. Štátne dlhopisy boli hlavnou hnacou silou globálneho dlhu výpredajov, keďže odolnosť najväčšej svetovej ekonomiky odoláva očakávaniam, že zvyšovanie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom vyvolá recesiu. V Spojenom kráľovstve prudký nárast výnosov z giltov prichádza po tom, čo lepkavá inflácia a silné údaje o mzdách zvýšili stávky investorov, že Bank of England bude musieť pokračovať v zvyšovaní úrokových sadzieb, dostať ich až na 6 % a udržať ich na vysokej úrovni dlhšie ako sa pôvodne predpokladalo. Ropa Brent zastavila trojdňový pokles a vzrástla na 84,25 USD za barel. Zlato vzrástlo po uzavretí pod 1 900 USD za uncu prvýkrát od marca.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Japonská obchodná bilancia v júli 2023 nečakane vykázala deficit 78,73 miliardy JPY, čo zaostalo za trhovými odhadmi prebytku 24,6 miliardy JPY. Vývoz medziročne klesol o 0,3 % na 8 724,97 mld. JPY, čo je prvý pokles za 29 mesiacov v dôsledku slabého zahraničného dopytu, zatiaľ čo dovoz sa prepadol o 13,5 % na 8 803,70 mld. JPY, čo je štvrtý mesiac poklesu v rade a najstrmšie tempo prepadu od septembra 2020, keďže silnejší jen a klesajúce ceny komodít vrátane ropy znížili náklady na výrobu. Sezónne očistená nezamestnanosť v Austrálii sa v júli zvýšila na 3,7 % z 3,5 % v predchádzajúcom mesiaci. Zamestnanosť zároveň neočakávane klesla o 14,6 tisíc na 14,03 milióna, čím zaostala za trhovými prognózami rastu o 15 tisíc. Miera účasti sa znížila z júnových 66,8 % na 66,7 %, čo je pod trhovým konsenzom 66,8 %.
EU: Eurozóna vykázala v júni 2023 prebytok obchodnej bilancie vo výške 23 miliárd EUR v porovnaní so schodkom 27,1 miliardy EUR v rovnakom mesiaci pred rokom a prekonala očakávania trhu vo výške 18,3 miliardy EUR. Dovoz sa medziročne znížil o 17,7 % na 229,3 mld. EUR, najmä v dôsledku nižších nákupov surovín (-30,3 %), surových materiálov (-29,4 %), minerálnych palív, mazív (-47,5 %), priemyselného tovaru (-8,3 %) a rôznych priemyselných výrobkov (-7,2 %). Spomedzi hlavných obchodných partnerov sa znížil najmä dovoz z Ruska, Číny, Spojeného kráľovstva a USA. Vývoz naopak vzrástol o 0,3 % na 252,3 miliardy EUR, najmä vďaka exportu strojov a dopravných zariadení (+10,7 %), potravín, nápojov a tabaku (+3,1 %) a priemyselných výrobkov (+3,4 %). Zahraničný export rástol najmä do Číny, Spojeného kráľovstva, Japonska a Turecka.
USA: Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 12. augusta znížil o 11 000 oproti predchádzajúcemu týždňu. Napriek tomu, že tento údaj zostal v historickom meradle nízky, zostal výrazne nad minimom z druhej polovice júla a naznačil, že americký trh práce začína oslabovať. Výrobný index filadelfského Fedu v USA sa v auguste zvýšil na 12 bodov z -13,5 v júli a bol lepší ako trhové prognózy na úrovni -10. Ide o prvý mesiac rastu výrobnej aktivity vo Filadelfii od augusta 2022 a najsilnejší od apríla toho istého roku.
Prečítané: 592x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.