Dvaja z tvorcov politiky Fedu dnes uviedli, že centrálna banka plánuje dodržať termín na zníženie programu nákupu dlhopisov
Dvaja z tvorcov politiky Fedu dnes uviedli, že centrálna banka plánuje dodržať termín na zníženie programu nákupu dlhopisov
Absolútna správa:
Fed plánuje sťahovať stimuly z obdobia krízy už budúci mesiac. Clarida je presvedčený, že štandard podstatného pokroku bol viac ako splnený, pokiaľ ide o cenovú stabilitu a zamestnanosť uviedol v pripravených poznámkach pre Inštitút medzinárodných financií na virtuálnom výročnom stretnutí. Fed na svojom poslednom zasadnutí súhlasil s postupným znižovaním v blízkej dobe a pravdepodobne by chcel skončiť v polovici budúceho roka. Pozitívne hodnotenie pravdepodobne odráža pocity, šéfa Fedu Jeromeho Powella, ktorý predtým uviedol, že potrebuje vidieť iba solídnu septembrovú správu o pracovných miestach v USA, aby bol pripravený začať s obmedzovaním nákupov dlhopisov v novembri. Prezident Fedu v Atlante Rafael Bostic uviedol, že minulotýždňová správa o pracovných miestach ukazuje dostatočný pokrok a schválil novembrový začiatok znižovania stimulov. Tvorcovia politík Fedu sú už takmer všetci zajedno v tom, že vyššia ako očakávaná inflácia dosiahla svoj strop. Tvorcovia politík Fedu na svojom poslednom zasadnutí očakávali, že miera nezamestnanosti do konca tohto roka klesne na 4,8%, čo je referenčná hodnota, ktorú už dosiahla minulý mesiac. Ďalšie zasadnutie Fedu je naplánované na 2.-3. novembra. Fed v rámci núdzovej reakcie na pandémiu COVID-19 nakupuje štátne dlhopisy a cenné papiere v hodnote 120 miliárd dolárov mesačne, aby pomohol udržať nízke náklady na pôžičky, ale stále viac zdôrazňuje, že nákup dlhopisov prekročil svoju užitočnosť v súčasnom prostredí. Ekonomická produkcia USA sa už odrazila nad úroveň pred pandémiou, Američania majú najmenej 2,5 bilióna dolárov v úsporách nahromadených počas pandémie a spotrebiteľské výdavky zostávajú vysoké. Nákupy dlhopisov priamo ovplyvňujú dopyt, zatiaľ čo ekonomiky na celom svete zápasia s nedostatkom práce a tovaru. Ak inflácia nezačne v budúcom roku klesať, ako očakáva väčšina tvorcov politík Fedu tak, centrálna banka by mohla byť nútená zvýšiť úrokové sadzby takmer z nuly, než sa trh práce úplne uzdraví.
Investori zarobili na:
Spoločnosti MGM Resorts International., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,61 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +85,04 %). MGM Resorts International prevádzkuje herné, pohostinské a zábavné strediská. Spoločnosť ponúka ubytovacie, stravovacie, stretávacie, kongresové a pohostinské služby pre kasínové a nekasínové nehnuteľnosti na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Priemyselná produkcia v Indii v auguste 2021 medziročne vzrástla o 11,9%, čo je viac ako 11,5% v predchádzajúcom mesiaci, a v porovnaní s trhovými prognózami, ktoré počítali s 12% rastom sklamala len mierne. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,06 %, Hang Seng -1,43 %, Nikkei 225 -0,94 %.
Ukazovateľ ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko klesol o 4,2 bodu z predchádzajúceho mesiaca na 22,3 v októbri 2021, čo je najnižšia úroveň od marca 2020. Výhľad hospodárskeho vývoja na nasledujúcich šesť mesiacov sa výrazne zhoršili v dôsledku pretrvávajúcich prekážok v dodávkach surovín a medziproduktov. Hodnotenie ekonomickej situácie v Nemecku v októbri kleslo viac, ako sa očakávalo keď kleslo o 10,3 bodu na 21,6 bodu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,43 %, CAC 40 -0,34 %, DAX -0,34 %.
Počet otvorených pracovných miest v USA klesol na 10,439 milióna v auguste 2021 z historicky najviac otvorených miest 11,098 milióna nameraných v júli a nenaplnili ani očakávaniami trhu, ktoré počítali s 10,925 milióna pracovných miest. Bol to prvý mesiac kedy klesla úroveň otvorení od decembra 2020. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,34 %, S&P 500 -0,25 %, NASDAQ -0,14 %.
Prečítané: 1203x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.