Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch sa zvýšila z päťdesiatročného minima o 0,2 % na 3,7 %.
Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch sa zvýšila z päťdesiatročného minima o 0,2 % na 3,7 %.
Absolútna správa:
V sile amerického trhu práce voči vyšším úrokovým sadzbám a prudkému rastu cien sa začínajú objavovať drobné trhliny. Podľa piatkovej zverejnenej informácie ministerstva práce USA, podniky v októbri zvýšili počet zamestnancov o 261 000, čo bolo viac ako sa očakávalo. Miera nezamestnanosti však vzrástla na 3,7 % z viac ako päťdesiatročného minima. Priemerný hodinový zárobok sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 0,4 % a v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástol o 4,7 %. Hoci medziročný nárast bol oproti septembrovému rastu o 5 % nižší, zárobky stále rastú približne dvojnásobným tempom v porovnaní s priemerným tempom počas expanzie v rokoch 2009 - 2020. Všeobecným záverom je, že trh práce sa ochladzuje, aj keď nie veľmi rýchlo. To sa zhoduje s vyjadrením Jeroma Powella zo začiatku tohto týždňa, keď predseda Fed-u priznal, že podmienky sa zatiaľ veľmi nezmenili. Výnosy štátnych dlhopisov po správe do veľkej miery vymazali zisky, zatiaľ čo index S&P 500 vzrástol a dolár klesol. Obchodníci sa stále prikláňajú k zníženiu tempa sprísňovania. Odhadujú že Fed zvýši svoju sadzbu v decembri o 50 bázických bodov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Freeport-McMoRan Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +11,50 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +148,69 %). Freeport-McMoRan Inc. je medzinárodná spoločnosť zaoberajúca sa ťažbou prírodných zdrojov. Spoločnosť prevádzkuje veľké, dlhodobé, geograficky rôznorodé aktíva s významnými zásobami medi, zlata, molybdénu, kobaltu, ropy a plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
PMI služieb banky au Jibun Japansko dosiahol v októbri 2022 hodnotu 53,2. Išlo o druhú expanziu v sektore za sebou, k čomu prispelo zavedenie celoštátneho programu cestovných zliav. Prebytok bežného účtu platobnej bilancie Číny sa v treťom štvrťroku 2022 zvýšil na 144,0 miliardy USD z 82,6 miliardy USD v rovnakom období predchádzajúceho roka. Išlo o najväčší prebytok bežného účtu v histórii. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +3,27 %, Hang Seng +5,36 %, Nikkei 225 -1,68 %.
Továrenské objednávky v Nemecku sa v septembri 2022 medzimesačne prepadli o 4 %, čo nasledovalo po augustovom znížení o 2 % a bolo oveľa horšie, ako trhové prognózy, ktoré predpokladali pokles o 0,5 %. Globálny index PMI v službách eurozóny S&P bol v októbri 2022 revidovaný na vyššiu hodnotu 48,6 bodu z predbežných 48,2 bodu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +2,65 %, CAC 40 +2,77 %, DAX +2,51 %.
V októbri 2022 pribudlo v americkej ekonomike viac pracovných miest, než sa očakávalo, a to 261 tisíc, čo bolo nad trhovými prognózami na úrovni 200 tisíc. Hoci ide o najslabší údaj od decembra 2020, údaje naďalej poukazujú na silný, hoci spomaľujúci sa trh práce. Miera nezamestnanosti v USA sa v októbri 2022 zvýšila o 0,2 percentuálneho bodu na 3,7 %, čo je viac ako septembrové 29-mesačné minimum 3,5 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,26 %, S&P 500 +1,36 %, NASDAQ +1,28 %.
Prečítané: 833x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.