Americké akcie v popoludňajších obchodovaní prudko klesli, čím prišli o všetky nadobudnuté zisky po zverejnení správ z trhu práce.
Americké akcie v popoludňajších obchodovaní prudko klesli, čím prišli o všetky nadobudnuté zisky po zverejnení správ z trhu práce.
Absolútna správa:
Americké akcie v popoludňajších obchodovaní prudko klesli, čím prišli o všetky zisky nadobudnuté po správach z trhu práce. Skoršie oživenie trhu naznačilo optimizmus niektorých investorov, že by mohlo prísť miernejšie zvýšenie úrokových sadzieb o 0,50 % zo strany Fedu koncom tohto mesiaca po tom, čo augustová správa o zamestnanosti ukázala, že rast pracovných miest sa minulý mesiac zmiernil. Náladu na trhoch pred trojdňovým víkendom na amerických trhoch ovplyvnilo taktiež oneskorenie otvorenia kľúčového plynovodu do Európy. Ruská spoločnosť Gazprom PJSC uviedla, že jej kľúčový plynovod do Európy nemôže byť v sobotu znovu otvorený podľa plánu, keďže sa objavil nový technický problém. Tieto správy posúvajú región o krok bližšie k výpadkom prúdu, prideľovaniu a ťažkej recesii. Investori sa obávajú, že Európska centrálna banka na budúci týždeň pravdepodobne zvýši sadzby o trištvrte percentuálneho bodu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti CF Industries Holdings, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,32 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +256,37 %). CF Industries Holdings, Inc. celosvetovo vyrába a distribuuje dusíkaté a fosfátové hnojivá. Spoločnosť ponúka produkty v segmente dusíka zahŕňajúce amoniak, močovinu, močovinu roztok dusičnanu amónneho, dusičnan amónny, výfukové kvapaliny nafty a vodný amoniak.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Spotrebiteľské ceny v Južnej Kórei vzrástli v auguste 2022 medziročne o 5,7 %, čím sa spomalili z 24-ročného maxima 6,3 % zaznamenaného v júli. Devízové rezervy v Indii sa 26. augusta znížili na 561 050 miliónov USD z 564 050 miliónov USD v predchádzajúcom týždni. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,50 %, Hang Seng -0,74 %, Nikkei 225 -0,04 %.
Prebytok obchodnej bilancie v Nemecku v júli 2022 prudko klesol na 4,9 miliardy eur zo 17,8 miliardy eur v predchádzajúcom roku. Počet ľudí evidovaných ako nezamestnaných v Španielsku vzrástol v auguste 2022 o 40 428 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na 2,92 milióna, čo je najviac od februára 2021. Ročná inflácia výrobcov v eurozóne sa v júli 2022 zvýšila na nové rekordné maximum 37,9 % z 36 % v júni. Náklady na energiu opäť vytvorili najväčší tlak na rast a vyskočili o 97,2 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +2,54 %, CAC 40 +2,21 %, DAX +3,33 %.
Miera nezamestnanosti v USA vzrástla v auguste 2022 na 3,7 %, čo je najviac od februára a nad očakávaniami trhu, ktoré boli nadstavené na úrovni 3,5 %. Nové objednávky na tovar vyrobený v USA klesli v júli 2022 medzimesačne o 1 % po nadol revidovanom 1,8 % náraste v júni, trh očakával rast na úrovni 0,2 %. Americká ekonomika pridala v auguste 2022 315 000 pracovných miest v porovnaní s 526 000 v júli revidovanými smerom nadol, čo bolo nad trhovými prognózami 300 000. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,07 %, S&P 500 -1,03 %, NASDAQ -1,31 %.
Prečítané: 858x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.