pred 8 mesiacmi

Wall Street v očakávaní, keďže investori sa pripravujú na údaje o pracovných miestach

Shutterstock_2165477335

Akcie, dlhopisy a dolár zaznamenali malé pohyby po zmiešaných hospodárskych výsledkoch, pričom investori čakajú na piatkovú správu o zamestnanosti, ktorá im napovie o výhľade politiky Federálneho rezervného systému.

Absolútna správa:

Index S&P 500 slabo rástol, hoci stále smeroval k najhoršiemu mesiacu od februára. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov klesli o dva bázické body na 4,10 %. Spotový dolárový index Bloomberg vzrástol o 0,2 %. Fedom preferovaný ukazovateľ základnej inflácie zaznamenal najmenší spätný nárast od konca roka 2020, čo povzbudzuje prudký nárast spotrebiteľských výdavkov a podporil rastúce očakávania, že ekonomika môže odvrátiť recesiu. Zatiaľ čo utlmené ceny by mali politici vnímať pozitívne, ekonomická odolnosť predstavuje novú obavu pre tvorcov politík, ktorí sa snažia zabezpečiť, aby sa inflácia naďalej rozptyľovala. Vládny report, ktorý má byť zverejnený v piatok, poskytne ďalšie informácie o tom, akým smerom sa uberá trh práce. Zatiaľ čo sa v súčasnosti predpokladá, že v USA pribudlo najmenej pracovných miest od konca roka 2020, stále by to znamenalo zdravé tempo rastu miezd. Prezident banky Fed v Atlante Raphael Bostic uviedol, že tvorcovia politiky musia byť opatrní, aby príliš neutiahli menovú politiku a neriskovali zbytočné poškodenie amerického trhu práce. Spoločnosť Salesforce vzrástla po tom, čo poskytla prognózu tržieb a zisku na súčasné obdobie, ktorá prekonala odhady analytikov, čo signalizuje pokrok v kampani na zníženie nákladov a potlačenie niektorých obáv zo spomalenia predaja. Spoločnosť Palantir Technologies klesla po tom, čo jej banka Morgan Stanley znížila rating na podpriemerný stupeň, čo je najnovší náznak toho, ako je Wall Street skeptická voči tejto softvérovej spoločnosti, ktorá sa vyzdvihuje ako významného hráča v oblasti umelej inteligencie. Spoločnosť Dollar General Corp. klesla po tom, ako druhý štvrťrok po sebe znížila prognózu zisku v dôsledku rastúcich nákladov na pracovnú silu a slabších trendov v predaji. Spoločnosť Ciena Corp. vzrástla po tom, čo táto spoločnosť vyrábajúca komunikačné zariadenia oznámila výsledky, ktoré prekonali očakávania.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Oficiálny PMI výrobného sektora Číny vzrástol v auguste 2023 na 49,7 bodu zo 49,3 bodu v júli, čím prekonal trhové prognózy na úrovni 49,4 bodu. Najnovší výsledok bol najmiernejším poklesom aktivity v továrňach od expanzie v marci, a to v podmienkach rôznych stimulačných opatrení Pekingu na podporu oživenia hospodárstva. Produkcia vzrástla najviac za posledných päť mesiacov (51,9 oproti 50,2 v júli) a nové objednávky expandovali prvýkrát za posledných päť mesiacov (50,2 oproti 49,5). Nákupná aktivita sa zároveň prvýkrát od marca zvýšila (50,5 oproti 49,5). Vývozné tržby medzitým klesli najpomalším tempom za posledné tri mesiace (46,7 oproti 46,3) a zamestnanosť sa znížila šiesty mesiac po sebe (48,0 oproti 48,1). Pokiaľ ide o ceny, vstupné náklady rástli druhý mesiac po sebe a rýchlejším tempom (56,5 oproti 52,4); zatiaľ čo výrobné náklady sa prvýkrát za šesť mesiacov zrýchlili (52,0 oproti 48,6). Nakoniec sa podnikateľský sentiment zlepšil na šesťmesačné maximum (55,6 oproti 55,1).

EU: Podľa predbežného odhadu zostala ročná miera inflácie v eurozóne v auguste 2023 stabilná na úrovni 5,3 %, čo je viac ako 2,5-krát viac ako je cieľ ECB a nad konsenzom trhu na úrovni 5,1 %. Ceny energií klesali pomalším tempom (-3,3 % oproti -6,1 % v júli). Na druhej strane sa spomalila inflácia v prípade potravín, alkoholu a tabaku (9,8 % oproti 10,8 %), ako aj neenergetických priemyselných tovarov (4,8 % oproti 5,0 %) a služieb (5,5 % oproti 5,6 %). Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v auguste zvýšili o 0,6 %. Medzitým sa miera jadrovej inflácie, kľúčový základný ukazovateľ, ktorý filtruje volatilné ceny potravín a energií, v súlade s očakávaniami ochladila na 5,3 %, čo predstavuje pokles z júlových 5,5 %.

USA: Jadrové ceny PCE v USA, ktoré nezahŕňajú potraviny a energie, sa v júli 2023 medzimesačne zvýšili o 0,2 %, čím si udržali rovnaké tempo ako v júni a zhodovali sa s očakávaniami trhu. Medziročná miera inflácie, považovaná za preferovaný ukazovateľ Federálneho rezervného systému, zaznamenala v súlade s očakávaniami mierny nárast a dosiahla 4,2 % z júnových 4,1 %. Po zohľadnení nákladov na potraviny a energie index cien PCE oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástol o 0,2 % a oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka o 3,3 %.

Prečítané: 468x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_1209512524
pred dňom

HSBC ohlasuje lepšie výnosy, zatiaľ čo Air France – KLM eviduje prevádzkovú stratu

FP
pred 2 dňami

Trhové pohyby a očakávania pred aprílovým zasadnutím Fedu

FP
pred 6 dňami

Pokles akcií Meta a nervozita na trhoch

Shutterstock_1914701269
pred týždňom

Pokračujúce oživenie akciového trhu, Tesla aj Boeing si pripisujú zisky

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.