Akciové trhy, zaznamenali prepad kvôli šokujúcej správe o inflácií v USA, z dôvodu obáv, že Fed zvolí agresívnejší prístup pri uťahovaní menovej politiky avšak neskôr zmazali väčšinu svojich strát.
Akciové trhy, zaznamenali prepad kvôli šokujúcej správe o inflácií v USA, z dôvodu obáv, že Fed zvolí agresívnejší prístup pri uťahovaní menovej politiky avšak neskôr zmazali väčšinu svojich strát.
Absolútna správa:
Finančné trhy sa počas dňa dostali pod tlak po zverejnení dát o inflácií, ktorá je najvyššia od roku 1981. Neskôr počas obchodného dňa S&P 500 zmiernil straty, ktoré v stredu dosiahli 1,6 % vďaka ziskom gigantov ako Tesla Inc. a Amazon.com Inc. Výnosy na dvojročných amerických dlhopisoch, ktoré sú citlivejšie na hroziace pohyby Fedu, vzrástli. Euro dnes na chvíľu kleslo pod hodnotu 1 dolára. Kanadský dolár stúpal, po tom čo Bank of Canada zvýšila sadzby o 1 percentuálny bod. Swapové trhy naznačujú, že pravdepodobným výsledkom júlového zasadania Fedu je hod mincou medzi zvýšením o 75 bázických bodov a ešte väčším nárastom o 100 bázických bodov. Stalo sa tak po tom, čo najväčší nárast spotrebiteľských cien v USA od roku 1981 ukázal, že vrchol môže byť stále nedosiahnuteľný. Ekonómovia Bank of America Corp. predpovedajú „miernu recesiu v tomto roku“ v USA a tvrdia, že výdavky na služby sa spomaľujú a horúca inflácia vytvára tlak na spotrebiteľov. Ekonómovia Bank of America Corp. sa pripájajú k Wells Fargo Investment Institute a Nomura Holdings Inc. v očakávaní ekonomického poklesu v roku 2022.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Twitter Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +7,84 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +89,70 %). Twitter, Inc. poskytuje online sociálne siete a mikroblogovacie služby. Spoločnosť ponúka používateľom možnosť sledovať aktivitu ostatných používateľov, čítať a uverejňovať tweety.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Prebytok obchodnej bilancie Číny vzrástol v júni 2022 na rekordnú úroveň 97,94 miliardy USD z 50,14 miliardy USD v rovnakom mesiaci minulého roka, čím ľahko prekonal prognózy trhu o prebytku 75,7 miliardy USD. Bank of Korea zvýšila svoju základnú sadzbu o 50 bázických bodov na 2,25 %, čo je najväčší nárast odkedy banka v roku 1999 na svojom júlovom zasadnutí prijala úrokové sadzby ako svoj primárny nástroj politiky. Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Južnej Kórei sa v júni 2022 zvýšila na 2,9 % z 2,8 % v máji. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,18 %, Hang Seng -0,22 %, Nikkei 225 +0,54 %.
Ročná miera inflácie v Nemecku sa prvýkrát za päť mesiacov znížila na 7,6 % v júni 2022 a znížila sa zo 7,9 % v predchádzajúcom mesiaci. Priemyselná produkcia v eurozóne vzrástla v máji 2022 o 0,8 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, pričom vzrástla o 0,5 % v apríli a prekonala očakávania trhu. Ročná miera inflácie vo Francúzsku bola potvrdená na úrovni 5,8 % v júni 2022, čo je najvyššia úroveň od júla 1985, oproti 5,2 % v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,95 %, CAC 40 -0,73 %, DAX -1,16 %.
Ročná miera inflácie v USA v júni 2022 vzrástla na 9,1 %, čo je najviac od novembra 1981, z hodnoty 8,6 % v máji, pričom trhová prognóza bola 8,8 %. Ceny energií vzrástli o 41,6 %, najviac od apríla 1980, k čomu prispel benzín, ktorý vzrástol o 59,9 % čo predstavuje najväčší nárast od marca 1980, elektrina vzrástla o 13,7 % a zemný plyn o 38,4 %. Náklady na jedlo vzrástli o 10,4 %. Výrazne vzrástli aj ceny prístreškov o 5,6 %,ceny nových vozidiel o 11,4 % a ceny leteckých spoločností o 34,1 %. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa potraviny a energiu, sa v máji zvýšila na 5,9 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,68 %, S&P 500 -0,45 %, NASDAQ -0,15 %.
Prečítané: 1013x
Akcie mierne klesli, keď investori analyzovali neisté ekonomické údaje v USA pred očakávaným kľúčovým údajom o inflácii. Na trhoch panuje napätie pred zverejnením ďalších ekonomických údajov, ktoré môžu ovplyvniť ich smerovanie v nasledujúcich týždňoch. V dennom komentári k 27. novembru 2024 vám poskytneme zaujímavé správy z podnikateľského sveta, kde niektoré technologické a maloobchodné spoločnosti sklamali slabšími výsledkami,
Globálna ekonomika čelí tlaku po vyhláseniach Donalda Trumpa o nových obchodných clách, ktoré vyvolali zmiešané reakcie vo finančnom prostredí. V najnovšom dennom komentári z 26. novembra 2024 vám priblížime, aký vplyv majú tieto faktory na trhy v USA, Ázii a Európe.
V najnovšom dennom komentári z 25. novembra 2024 vám prinášame prehľad aktuálnych pohybov na finančných trhoch, vrátane reakcií na nomináciu Scotta Bessenta za ministra financií USA. Zameriame sa tiež na očakávané makroekonomické údaje, prichádzajúcu vianočnú nákupnú sezónu a najnovšie trendy v komoditnom sektore.
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.