Index S&P 500 má za sebou prvý pokles za posledných päť dní
Index S&P 500 má za sebou prvý pokles za posledných päť dní
Absolútna správa:
Výsledky spoločností môžu tento týždeň udávať smer obchodníkom, keďže výsledková sezóna sa začína naplno rozbiehať. Z 33 spoločností z indexu S&P 500, ktoré doteraz zverejnili výsledky, 25 prekonalo očakávania analytikov. Aj keď je sezóna ešte len na začiatku, tento začínajúci trend zaostáva za prekvapeniami z predchádzajúcich štvrťrokov. Spoločnosť Goldman Sachs Group Inc. klesla najviac za posledný rok po tom, ako vykázala čisté príjmy za štvrtý štvrťrok pod očakávaniami. Počas obchodovania klesla až o 8 % po tom, ako oznámila, že príjmy z poplatkov za investičné bankovníctvo sa počas posledných troch mesiacov roka 2022 prepadli takmer o polovicu. V porovnaní s tretím štvrťrokom sa znížil objem nevybavených nových obchodov. Zároveň prudko vzrástli náklady, ktoré boli spôsobené kompenzáciami, a banka vyčlenila viac prostriedkov na krytie úverov. Kancelár Olaf Scholz dnes presvedčene vyhlásil, že Nemecko sa tento rok vyhne recesii. Vyjadril tiež presvedčenie, že sa mu podarí zmierniť spor s USA o klimatické dotácie a zvládnuť nástup Číny ako politickej a hospodárskej veľmoci.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Tesla Inc, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,80 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +472,15 %). Spoločnosť Tesla Inc. pôsobí ako nadnárodná automobilová a ekologická energetická spoločnosť. Spoločnosť navrhuje a vyrába elektrické vozidlá, batériové úložiská energie od domáceho až po sieťové, solárne panely a súvisiace produkty a služby.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska ekonomika v 4. štvrťroku 2022 medziročne vzrástla o 2,9 %, čo predstavuje zmiernenie rastu z 3,9 % v 3. štvrťroku, ale je to viac ako trhové odhady. Čínski predstavitelia majú v marci na výročnom parlamentnom zasadnutí oznámiť cieľ rastu HDP na rok 2023. Pôjde o prvé takéto stretnutie od októbra 2022, keď prezident Si Ťin-pching upevnil svoju moc. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,02 %, Hang Seng -0,78 %, Nikkei 225 +1,23 %.
Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko v januári 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu prudko vzrástol o 40,2 bodu na +16,9 bodu, čím sa prvýkrát od februára vrátil do kladného pásma a zostal výrazne nad očakávaniami. Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve sa za tri mesiace do novembra 2022 nezmenila a dosiahla 3,7 %, čo je rovnako ako v predchádzajúcom období a v súlade s očakávaniami. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,42 %, CAC 40 +0,48 %, DAX +0,35 %.
Ročná miera inflácie v Kanade v decembri 2022 klesla na 6,3 %, čo je najmenej od februára 2022 a menej ako trhové očakávania na úrovni 6,4 %. Výrobný index NY Empire State sa v januári 2023 prepadol na -32,9, čo je najnižšia hodnota od mája 2020. Hodnota naznačuje piaty najhorší pokles podnikateľskej aktivity v štáte NY v histórii. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,14 %, S&P 500 -0,20 %, NASDAQ +0,14 %.
Patrik Bartoš, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s
Prečítané: 1018x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.