Jeden z najväčších nárastov trhu v tomto roku pripravil pôdu pre menšiu korekciu na americkej burze, ktorou sa ukončilo obchodovanie akcií na tento týždeň.
Jeden z najväčších nárastov trhu v tomto roku pripravil pôdu pre menšiu korekciu na americkej burze, ktorou sa ukončilo obchodovanie akcií na tento týždeň.
Absolútna správa:
Americké akcie klesli po tom, čo správa ukázala, že medziročné inflačné očakávania v USA vzrástli po prvý raz za sedem mesiacov. Dolár posilnil a štátne dlhopisy klesli. Prieskum University of Michigan ukázal, že medziročné inflačné očakávania začiatkom októbra vzrástli. Rastovo citlivý Nasdaq 100 zaznamenal najprudšie straty spomedzi hlavných benchmarkov, keďže výnosy zo štátnych dlhopisov rástli, pričom dvojročná sadzba stúpla späť na 4,5 %. „Včera ste mali toto úžasné, silné vnútro denné zotavenie, ktoré bolo úplne nesprávne,“ povedal Phil Orlando, hlavný stratég akciového trhu v Federated Hermes. Správou dňa bolo, že britská premiérka Liz Truss zrušila svoj plán na zmrazenie dane z príjmu právnických osôb v budúcom roku ďalším dramatickým obratom o 180 stupňov, niekoľko hodín po tom, čo vyhodila svojho spojenca Kwasi Kwarteng a nahradila ho Jeremy Hunt ako kancelára britskej štátnej pokladnice.
Investori zarobili na:
Spoločnosti U.S. Bancorp, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,36 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -20,68 %). U.S. Bancorp je spoločnosť poskytujúca diverzifikované pôžičkové a depozitné služby, správu hotovosti, devízové a správcovské služby a správu investícií. Spoločnosť tiež poskytuje služby kreditných kariet, hypotekárne bankovníctvo, poistenie, maklérstvo a leasing. U.S Bancorp pôsobí na stredozápade a západe Spojených štátov amerických.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná inflácia v Číne vzrástla v septembri medziročne na 2,8 % z 2,5 % v predchádzajúcom mesiaci, čo zodpovedá konsenzu trhu. Bola to najvyššia miera od apríla 2020, najmä v dôsledku prudkého nárastu cien potravín. Medzimesačne rástli spotrebiteľské ceny o 0,3%. Miera nezamestnanosti v Južnej Kórei vzrástla na 2,8 % v septembri z rekordného minima 2,5 % v auguste, keďže ekonomika naďalej zápasila s vysokou infláciou, rastúcimi úrokovými sadzbami a spomalením globálneho rastu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,39 %, Hang Seng +1,21 %, Nikkei 225 +3,25 %.
Ročná miera inflácie vo Francúzsku bola v septembri potvrdená na úrovni 5,6 %, čo je najnižšia úroveň za štyri mesiace, z 5,9 % v predchádzajúcom mesiaci. Ceny energií sa spomalili (17,9 % vs. 22,7 % v auguste), najmä v dôsledku nedávnych opatrení, ktoré prijala vláda na boj proti poklesu kúpnej sily obyvateľov. Medzimesačne ceny poklesli o 0,6 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,57 %, CAC 40 +0,90 %, DAX +0,67 %.
Maloobchodné ceny v USA sa v septembri oproti augustu v priemere nezmenili, trh očakával nárast o 0,2 %, keďže vysoká inflácia a rastúce náklady na pôžičky zasiahli spotrebiteľský dopyt. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,32 %, S&P 500 -2,22 %, NASDAQ -3,08 %.
Timotej Lencz, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 927x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.