Výnosy štátnych dlhopisov vyskočili na niekoľkoročné maximá po tom, ako sa k Federálnemu rezervnému systému pripojili ďalšie svetové centrálnych banky, ktoré zvyšujú úrokové sadzby s cieľom obmedziť vysokú úroveň inflácie.
Výnosy štátnych dlhopisov vyskočili na niekoľkoročné maximá po tom, ako sa k Federálnemu rezervnému systému pripojili ďalšie svetové centrálnych banky, ktoré zvyšujú úrokové sadzby s cieľom obmedziť vysokú úroveň inflácie.
Absolútna správa:
Výnosy amerických štátnych dlhopisov vyskočili na niekoľkoročné maximá po tom, ako sa k Federálnemu rezervnému systému pripojili ďalšie svetové centrálnych banky, ktoré zvyšujú úrokové sadzby s cieľom obmedziť vysokú úroveň inflácie a to aj na úkor hospodárskeho rastu. Desaťročné výnosy amerických dlhopisov sa pohybovali v blízkosti 3,70 %, čo je najvyššia hodnota od februára 2011, zatiaľ čo výnosy na dvojročných dlhopisoch prekročil 4,10 %. Akcie zažívali počas dnešného obchodného dňa pokles, avšak neskôr počas dňa sa im podarilo dostať z najnižších intradenných úrovní, pričom zisky defenzívnych akcií zmiernili pokles veľkých technologických spoločností. Sentiment investorov bol naďalej krehký, pričom niektoré významné hlasy z Wall Street predpovedali, že index S&P 500 môže otestovať svoje júnové dno, ktoré sa nachádza o necelé 3 % nižšie ako súčasná úroveň. Americký dolár zostal blízko svojho historického maxima a pod vplyvom jastrabej politiky Fedu a investorov hľadajúcich bezpečné útočisko sa jeho hodnota vyšplhala voči svojim náprotivkom najviac za posledné desaťročia.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Eli Lilly and Company, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,87 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +270,54 %). Eli Lilly and Company objavuje, vyvíja, vyrába a predáva farmaceutické produkty pre ľudí a zvieratá. Produkty spoločnosti sa predávajú v krajinách po celom svete. Produkty Eli Lilly zahŕňajú neurovedu, endokrinné, antiinfekčné, kardiovaskulárne, onkologické a veterinárne produkty.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská centrálna banka počas svojho septembrového zasadnutia ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na úrovni -0,1 %. Tvorcovia menovej politiky sa zhodnotili, že japonská ekonomika sa nachádza pod tlakom vysokých cien komodít v dôsledku dlhotrvajúcej vojny na Ukrajine. Ekonomika sa však pravdepodobne zotaví, pretože sa očakáva zmiernenie vplyvu ochorenia COVID a problémov s dodávateľským reťazcom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,88 %, Hang Seng -1,61 %, Nikkei 225 -0,58 %.
Bank of England zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 2,25 % počas svojho zasadnutia v septembri 2022, čo je 7. po sebe idúce zvýšenie sadzieb. Ukazovateľ výrobného sentimentu vo Francúzsku klesol v septembri 2022 už tretí mesiac na 102 bodov z augustových 103 bodov revidovaných smerom nadol, čo bolo v súlade s trhovými prognózami. Išlo o najnižšiu hodnotu od marca minulého roka. Švajčiarska národná banka na svojom septembrovom zasadnutí zvýšila svoju menovú sadzbu o 75 bázických bodov na 0,5 %, čím prvýkrát od roku 2011 zdvihla náklady na pôžičky do kladných hodnôt. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,85 %, CAC 40 -1,87 %, DAX -1,84 %.
Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, vzrástol v týždni, ktorý sa skončil 17. septembra, o 5-tisíc na 213-tisíc, čo je pod očakávaniami trhu, ktoré boli nadstavené na úrovni 218-tisíc. Deficit bežného účtu USA sa v 2. štvrťroku 2022 zúžil na 251,1 miliardy USD, alebo ekvivalent 4 % HDP. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,36 %, S&P 500 -0,85 %, NASDAQ -1,37 %.
Prečítané: 897x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.