Výnosy štátnych dlhopisov vyskočili na niekoľkoročné maximá po tom, ako sa k Federálnemu rezervnému systému pripojili ďalšie svetové centrálnych banky, ktoré zvyšujú úrokové sadzby s cieľom obmedziť vysokú úroveň inflácie.
Výnosy štátnych dlhopisov vyskočili na niekoľkoročné maximá po tom, ako sa k Federálnemu rezervnému systému pripojili ďalšie svetové centrálnych banky, ktoré zvyšujú úrokové sadzby s cieľom obmedziť vysokú úroveň inflácie.
Absolútna správa:
Výnosy amerických štátnych dlhopisov vyskočili na niekoľkoročné maximá po tom, ako sa k Federálnemu rezervnému systému pripojili ďalšie svetové centrálnych banky, ktoré zvyšujú úrokové sadzby s cieľom obmedziť vysokú úroveň inflácie a to aj na úkor hospodárskeho rastu. Desaťročné výnosy amerických dlhopisov sa pohybovali v blízkosti 3,70 %, čo je najvyššia hodnota od februára 2011, zatiaľ čo výnosy na dvojročných dlhopisoch prekročil 4,10 %. Akcie zažívali počas dnešného obchodného dňa pokles, avšak neskôr počas dňa sa im podarilo dostať z najnižších intradenných úrovní, pričom zisky defenzívnych akcií zmiernili pokles veľkých technologických spoločností. Sentiment investorov bol naďalej krehký, pričom niektoré významné hlasy z Wall Street predpovedali, že index S&P 500 môže otestovať svoje júnové dno, ktoré sa nachádza o necelé 3 % nižšie ako súčasná úroveň. Americký dolár zostal blízko svojho historického maxima a pod vplyvom jastrabej politiky Fedu a investorov hľadajúcich bezpečné útočisko sa jeho hodnota vyšplhala voči svojim náprotivkom najviac za posledné desaťročia.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Eli Lilly and Company, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,87 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +270,54 %). Eli Lilly and Company objavuje, vyvíja, vyrába a predáva farmaceutické produkty pre ľudí a zvieratá. Produkty spoločnosti sa predávajú v krajinách po celom svete. Produkty Eli Lilly zahŕňajú neurovedu, endokrinné, antiinfekčné, kardiovaskulárne, onkologické a veterinárne produkty.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská centrálna banka počas svojho septembrového zasadnutia ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na úrovni -0,1 %. Tvorcovia menovej politiky sa zhodnotili, že japonská ekonomika sa nachádza pod tlakom vysokých cien komodít v dôsledku dlhotrvajúcej vojny na Ukrajine. Ekonomika sa však pravdepodobne zotaví, pretože sa očakáva zmiernenie vplyvu ochorenia COVID a problémov s dodávateľským reťazcom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,88 %, Hang Seng -1,61 %, Nikkei 225 -0,58 %.
Bank of England zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 2,25 % počas svojho zasadnutia v septembri 2022, čo je 7. po sebe idúce zvýšenie sadzieb. Ukazovateľ výrobného sentimentu vo Francúzsku klesol v septembri 2022 už tretí mesiac na 102 bodov z augustových 103 bodov revidovaných smerom nadol, čo bolo v súlade s trhovými prognózami. Išlo o najnižšiu hodnotu od marca minulého roka. Švajčiarska národná banka na svojom septembrovom zasadnutí zvýšila svoju menovú sadzbu o 75 bázických bodov na 0,5 %, čím prvýkrát od roku 2011 zdvihla náklady na pôžičky do kladných hodnôt. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,85 %, CAC 40 -1,87 %, DAX -1,84 %.
Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, vzrástol v týždni, ktorý sa skončil 17. septembra, o 5-tisíc na 213-tisíc, čo je pod očakávaniami trhu, ktoré boli nadstavené na úrovni 218-tisíc. Deficit bežného účtu USA sa v 2. štvrťroku 2022 zúžil na 251,1 miliardy USD, alebo ekvivalent 4 % HDP. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,36 %, S&P 500 -0,85 %, NASDAQ -1,37 %.
Prečítané: 991x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.