Zvyšovanie sadzieb Fedu zvyšuje príjmy z úverov a podporuje obchodovanie. Veľké firmy, ktoré získavajú nové vklady, diskutujú o tom, či sú "lepkavé".
Zvyšovanie sadzieb Fedu zvyšuje príjmy z úverov a podporuje obchodovanie. Veľké firmy, ktoré získavajú nové vklady, diskutujú o tom, či sú "lepkavé".
Absolútna správa:
Spoločnosti JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc. a Wells Fargo & Co. získavajú neočakávané zisky z vyšších úrokových sadzieb, ktoré minulý mesiac rozbúrili menších poskytovateľov úverov. Tieto tri obrovské americké banky, ktoré v piatok začali štvrťročné správy o hospodárení v tomto odvetví, hľadajú spôsoby, ako profitovať zo zvýšenia sadzieb, ktoré v marci prispelo ku krachu banky Silicon Valley a spôsobilo, že klienti regionálnych veriteľov sa predháňajú v presúvaní nepoistených vkladov do bezpečných prístavov. Spoločnosť JPMorgan zaznamenala prekvapivý nárast vkladov o 2 % napriek tomu, že analytici predpovedali širší presun sporiteľov k investíciám s vyšším výnosom. Citigroup sa mohla pochváliť jedným z najlepších obchodov s pevnými výnosmi za posledných desať rokov, keďže klienti reagovali na zmenu sadzieb. A všetky tri firmy uviedli, že príjmy z úverov oproti predchádzajúcemu roku poskočili po zvýšení sadzieb Federálnym rezervným systémom. Výhody, ktoré zaznamenali najväčšie banky v krajine, sú v kontraste so skúsenosťami regionálnych veriteľov, ktorí minulý mesiac zaznamenali záplavu výberov a prudký pokles akcií, keďže akcionári sa obávali, že rastúce sadzby znižujú hodnotu aktív bánk. Napriek tomu piatkové správy ponúkli menším firmám niekoľko pozitívnych informácií a ukázali, že aj keď veľké banky začínajú vkladateľom vyplácať viac, zatiaľ nezvyšujú konkurenciu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti JPMorgan Chase & Co., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,61 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 25,52 %). Spoločnosť JPMorgan Chase & Co. poskytuje globálne finančné služby a retailové bankovníctvo. Spoločnosť poskytuje služby ako investičné bankovníctvo, treasury a cenné papiere, správu aktív, privátne bankovníctvo, služby pre členov kariet, komerčné bankovníctvo a domáce financie. JP Morgan Chase slúži obchodným spoločnostiam, inštitúciám a jednotlivcom.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Celkový predaj osobných vozidiel v Indii v marci 2023 predstavoval 292 030 vozidiel, čo je len malá zmena oproti predchádzajúcemu mesiacu, pričom vo februári sa predaj znížil o 2,1 %, čo bol tretí mesiac poklesu v rade, ukázali údaje Spoločnosti indických výrobcov automobilov (SIAM). Výnos trojmesačných japonských dlhopisov bol v piatok 14. apríla podľa mimoburzových medzibankových kotácií výnosov pre túto splatnosť štátnych dlhopisov na úrovni -0,29 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,69 %, Hang Seng +0,17 %, Nikkei 225 +0,26 %.
Ročná miera inflácie vo Francúzsku sa v marci 2023 znížila na šesťmesačné minimum 5,7 % z februárových 6,3 % a mierne prekročila predbežnú hodnotu 5,6 %. Medziročná miera inflácie veľkoobchodných cien v Nemecku sa v marci 2023 spomalila už šiesty mesiac na 2 %, čo je najnižšia miera od januára 2021 a pokles z februárových 8,9 %. Najnovšie číslo naznačilo ochladzovanie nákladových tlakov v najväčšej európskej ekonomike, pričom váhu mali bázické efekty. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,67 %, CAC 40 +1,13 %, DAX +0,16 %.
Maloobchodné tržby v USA sa v marci 2023 medzimesačne prepadli o 1 % po februárovom poklese o 0,2 %, ktorý bol revidovaný smerom nadol, a oveľa viac, ako trh predpovedal, teda o 0,4 %, čo je znakom toho, že tlak na náklady a rastúce úrokové sadzby ovplyvňujú ochotu spotrebiteľov míňať. Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA sa v apríli 2023 nečakane zvýšil na 63,5 bodu zo 62 bodov v marci, čím prekonal prognózy na úrovni 62 bodov, ako ukázali predbežné odhady. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,42 %, S&P 500 -0,11 %, NASDAQ -0,35 %.
Prečítané: 1106x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.