Ropa posilnila, keď Saudská Arábia a Rusko ukončili znižovanie dodávok ropy. Spoločnosť Tesla Inc. vzrástla po zverejnení rekordných štvrťročných tržieb.
Ropa posilnila, keď Saudská Arábia a Rusko ukončili znižovanie dodávok ropy. Spoločnosť Tesla Inc. vzrástla po zverejnení rekordných štvrťročných tržieb.
Absolútna správa
Ceny ropy si udržali zisky po tom, čo saudskoarabská štátna tlačová agentúra uviedla, že krajina predĺži jednostranné zníženie ťažby ropy o jeden mesiac, čím udrží ponuku pod kontrolou, aj keď sa očakáva, že trh sa bude zužovať. Nové obmedzenie vývozu oznámil aj jej spojenec z OPEC+, Rusko. Tento krok pomohol americkým energetickým akciám, ktoré dosiahli lepšie výsledky ako širší index S&P 500. Tesla si pripísala 6,7 %, zatiaľ čo spoločnosť BYD Co. stúpla v hongkonskom obchodovaní po tom, čo aj tento výrobca elektromobilov vykázal rekordné štvrťročné tržby, čo viedlo k rastu akcií dodávateľov batérií. Nasdaq 100 si pripísal zisk po tom, ako technologický index zaznamenal najlepší prvý polrok v histórii. Investori po doterajších výrazných ziskoch zmierňujú očakávania týkajúce sa akcií v druhej polovici roka. Zatiaľ čo centrálne banky pokračovali v jastrabej rétorike, známky zmierňovania inflácie v USA podporili veľké zisky technologických akcií. Obchodníci sa pozerajú na nadchádzajúcu výsledkovú sezónu a údaje, ako sú piatkové mzdy mimo poľnohospodárskeho sektora, aby získali informácie o stave ekonomiky. Trhy v USA môžu byť pred utorkovým sviatkom Dňa nezávislosti pokojnejšie. Tohtotýždňové prichádzajúce údaje budú mať pravdepodobne väčší vplyv na septembrové rozhodnutie Federálneho rezervného systému o sadzbách ako júlové, povedal Ian Lyngen, stratég spoločnosti BMO Capital Markets.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Index Tankan japonskej centrálnej banky, ktorým sa meria nálada veľkých výrobcov, vzrástol v druhom štvrťroku 2023 na +5, čím sa odrazil od dvojročného minima +1 v predchádzajúcom trojmesačnom období. Prekonal tak očakávania trhu na úrovni +3 a naznačil, že firmy sa zotavujú z vplyvu rastúcich nákladov na suroviny a narušenia dodávok. Zlepšenie nálady bolo najvýraznejšie v odvetviach ako textil, železo a oceľ, neželezné kovy, potraviny a nápoje, stroje na všeobecné účely, lodiarstvo a ťažké strojárstvo a motorové vozidlá. Caixin China General Manufacturing PMI v júni 2023 klesol na 50,5 bodu z 50,9 bodu v predchádzajúcom mesiaci.
EU: Index PMI výrobného sektora HCOB v Nemecku bol v júni 2023 revidovaný smerom nadol na 40,6 bodu, čo je menej ako predbežný odhad 41,0 bodu, a naznačuje najvýraznejšie tempo zhoršovania stavu sektora od obdobia po pandémii COVID-19. Pokles produkcie bol najrýchlejší za posledných osem mesiacov a nové objednávky klesali najrýchlejším tempom od októbra predchádzajúceho roka, čiastočne v dôsledku váhavosti zákazníkov a znižovania zásob. Okrem toho bolo tempo tvorby pracovných miest najslabšie od marca 2021. Pokiaľ ide o ceny, vstupné náklady klesli najviac od júla 2009 a ceny produkcie sa znížili prvýkrát od septembra 2020, čo je odrazom rastúcich konkurenčných tlakov.
USA: PMI ISM vo výrobnom sektore v Spojených štátoch klesol v júni 2023 na 46, čo je najnižšia hodnota od mája 2020, z májových 46,9 bodu a pod prognózami 47 bodov. Výsledky poukázali na rýchlejšie tempo poklesu výrobnej aktivity, keďže spoločnosti riadia výstupy smerom nadol, keďže mäknutie pokračuje a optimizmus ohľadom druhej polovice roka 2023 slabne.
Prečítané: 957x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.