Počet pracovných miest v USA rastie, zatiaľ čo nezamestnanosť klesá, čo podporuje rétoriku Fed-u na nadchádzajúcom stretnutí zvýšiť úrokové sadzby o 75 bázických bodov.
Počet pracovných miest v USA rastie, zatiaľ čo nezamestnanosť klesá, čo podporuje rétoriku Fed-u na nadchádzajúcom stretnutí zvýšiť úrokové sadzby o 75 bázických bodov.
Absolútna správa:
Akcie klesali a výnosy dlhopisov rástli po tom, čo sa zverejnili údaje o stále napätom trhu práce v USA, ktoré nepotvrdili očakávania, že Federálny rezervný systém čoskoro zmierni tempo zvyšovania úrokových sadzieb, aby zabránil výraznejšiemu spomaleniu hospodárskeho rastu. Takmer 95 % spoločností v indexe S&P 500 kleslo, pričom vyhlásenie údajov o nezamestnanosti spôsobil výpredaj technologických akcií. Výnosy 10 ročných štátnych dlhopisov stúpli a pripočítali si už desiaty týždeň neustáleho rastu v rade a zároveň najdlhšej rastovej sérii od roku 1984. Swapový kontrakt na novembrové zasadnutie Fedu stanovil cenu sprísnenia o 75 bázických bodov. Zvýšili sa aj trhom implikované očakávania, kde bude vrcholiť základná úroková sadzba. Williams z Fedu vidí, že sadzby časom zamieria k úrovni okolo 4,5 %. Septembrová správa o zamestnanosti je najnovšou ukážkou znepokojujúcej sily amerického trhu práce v čase, keď Fed chce vidieť pravý opak. Viacerí predstavitelia Fedu v samostatných vystúpeniach tento týždeň povedali, že plánujú pokračovať v agresívnej politike zvyšovania úrokových sadzieb a od zvyšovania sadzieb ich neodradí ani volatilita na finančných trhoch.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Dexcom, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,28 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +754,59 %). Spoločnosť Dexcom, Inc. pôsobí ako spoločnosť vyrábajúca zdravotnícke pomôcky. Navrhuje a vyvíja systémy na kontinuálne monitorovanie glukózy pre ľudí s cukrovkou. Spoločnosť vyvíja malé implantovateľné zariadenie, ktoré nepretržite meria hladinu glukózy v podkožnom tkanive tesne pod kožou, a malý externý prijímač, do ktorého snímač v určených intervaloch prenáša hladinu glukózy.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Výdavky domácností v Japonsku vzrástli o 5,1 % oproti predchádzajúcemu roku v auguste 2022, čím sa zrýchlili z 3,4 % nárastu pred mesiacom a v porovnaní s predpoveďami trhu, ktoré predstavovali 6,7 %. Bol to tretí mesiac po sebe nárastu osobnej spotreby a najväčšie tempo nárastu od januára, uprostred zrušenia obmedzení COVID-19. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,58 %, Hang Seng -1,51 %, Nikkei 225 -0,71 %.
Maloobchodné tržby v Nemecku sa v auguste 2022 medzimesačne znížili o 1,3 %, po nadol revidovanom raste o 0,7 % v júli a v porovnaní s trhovými prognózami poklesu o 1,1 %. Údaje o maloobchodnom predaji naďalej poukazujú na stlačenie spotrebiteľských výdavkov, keďže zvyšovanie cien má vplyv na cenovú dostupnosť. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,69 %, CAC 40 -1,17 %, DAX -1,59 %.
Americká ekonomika vytvorila v septembri 263 000 pracovných miest, čo je najmenej od apríla 2021, ale nad trhovými prognózami 250 000. Miera nezamestnanosti v USA klesla v septembri 2022 na 3,5 %, čím sa vyrovnala júlovému 29 mesačnému minimu a dostala sa pod očakávania trhu 3,7 %, čo je ďalším znakom, že celkové podmienky na trhu práce zostávajú napäté. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -2,10 %, S&P 500 -2,80 %, NASDAQ -3,80 %.
Prečítané: 1171x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.