Počet novovytvorených pracovných miest v USA počas apríla výrazne minul očakávania. Miera nezamestnanosti mierne vzrástla.
Počet novovytvorených pracovných miest v USA počas apríla výrazne minul očakávania. Miera nezamestnanosti mierne vzrástla.
Absolútna správa:
Dnešné výsledky z trhu práce v USA sklamali a spôsobili polemiku ohľadom rýchlosti zotavenia americkej ekonomiky. Rast počtu zamestnaných v USA v apríli výrazne minul predpovede, čo naznačuje, že ťažkosti s prilákaním pracovníkov spomaľujú dynamiku na trhu práce a sú výzvou pre ekonomické oživenie. Podľa piatkovej správy ministerstva práce, ktorá predstavovala jednu z najväčších zaznamenaných negatívnych udalostí, vzrástol počet novovytvorených pracovných miest v apríli iba o 266 000. Ekonómovia v prieskume agentúry Bloomberg predpokladali v apríli nárast o takmer milión zamestnancov. Miera nezamestnanosti sa mierne zvýšila na 6,1 %, aj keď sa zvýšila aj miera účasti pracovných síl. Očakával sa však pokles miery nezamestnanosti na úroveň 5,8 %. Správa ohromila investorov, keď sa výnosy vládnych dlhopisov prepadli spolu s dolárom. Americké akcie rástli na základe očakávaní, že menová politika bude aj naďalej priaznivá pre ekonomický rast po dlhšiu dobu. Neuspokojivý rast zamestnanosti necháva celkovú zamestnanosť o viac ako 8 miliónov nižšiu ako bola predpandemická úroveň a je v súlade s nedávnymi komentármi predstaviteľov spoločností, ktoré zdôrazňujú výzvy pri obsadzovaní otvorených pozícií. „Prepúšťať pracovníkov je oveľa rýchlejšie, ako ich spätne zamestnávať,“ povedala Sarah House, hlavná ekonómka spoločnosti Wells Fargo & Co. „Aj keď vidíme, ako sa niektorí pracovníci vracajú späť do zamestnania, nie je to dosť rýchle.“ Zatiaľ čo prírastky pracovných miest sa zrýchľovali v oblasti voľného času a pohostinstiev, zamestnanosť v agentúrach dočasnej pomoci a v doprave a skladovaní prudko poklesla.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Expedia Group Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,24 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +57,10 %). Dôvodom prudkého rastu boli včerajšie hospodárske výsledky za Q1 2021, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 11,43 % a zisk na akciu o 11,05 %. Expedia Group poskytuje online cestovné služby pre turistov a malých podnikateľov. Spoločnosť ponúka širokú škálu cestovných a rezervačných služieb a poskytuje prístup k harmonogramom, cenám a informáciám o dostupnosti pre letecké spoločnosti, hotely a požičovne automobilov v reálnom čase. Spoločnosť Expedia Group pôsobí na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čína vypustila do vzduchu prvýkrát viac skleníkových plynov než všetky rozvinuté krajiny dohromady. Vyplýva to z novej štúdie, ktorú zverejnil americký inštitút Rhodium Group. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,29 %, Hang Seng -0,09 %, Nikkei +0,09 %.
Priemyselná produkcia v Nemecku vzrástla v marci medzimesačne o 2,5 % po 1,9 % poklese vo februári. Dve tretiny dospelej populácie v Británii už obdržalo jednu dávku vakcíny proti Covid-19. Objem zahraničného obchodu Slovenska tento rok v marci dosiahol rekord, maximum pritom dosiahol vývoz aj dovoz tovaru. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,87 %, CAC 40 +0,45 %, DAX +1,34 %.
Miera nezamestnanosti v Kanade rovnako ako v USA sklamala, keď v apríli vzrástla z 7,5 % na 8,1 %, pričom sa očakával miernejší rast na 7,8 %. Trh práce v Kanade zároveň v apríli prišiel zhruba o 207 100 pracovných miest. Podľa Fedu môžu byť ceny aktív na trhoch pri poklese averzie k riziku nestabilné. IBM predstavila nový, rýchlejší a energeticky účinnejší čip, ktorý podľa nej je prvým čipom vyrábaným novou technológiou (2nm). Táto technológia by mohla byť až o 45 percent rýchlejšia ako technológia 7 nm bežná u súčasných notebookov a telefónov a o 75 percent energeticky účinnejšia. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,66 %, S&P 500 +0,73 %, NASDAQ +0,88 %.
Prečítané: 1338x
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.